Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz regulowany 12V LM317 - podłączenie

18 Cze 2019 10:54 465 20
  • Poziom 3  
    Witam, skoro ten schemat jest na akumulator to czy mogę go zasilić zwykłym zasilaczem 12V 1.5A? Da się jakoś to przerobić, dać zabezpieczenie przed zwarciem?
    Zasilacz regulowany 12V LM317 - podłączenie6146053500...781865.jpg Download (40.28 kB)
  • Poziom 24  
    RykCerz napisał:
    Witam, skoro ten schemat jest na akumulator to czy mogę go zasilić zwykłym zasilaczem 12V 1.5A? Da się jakoś to przerobić, dać zabezpieczenie przed zwarciem?

Możesz, tylko jaki jest tego cel?
  • Poziom 31  
    Na akumulator...? Jest to schemat prostej ładowarki akumulatorów z ograniczeniem napięcia i prądu.

Pozdr!
  • Poziom 3  
    Zastosowanie to regulowany i zasilany moim zasilaczem 12V 1,5 A i czy da się na LM317 zrobić go na np. 20V 3 A i czy ten schemat jest dobry?

Dodano po 2 [minuty]:

adamz74 napisał:
    Na akumulator...? Jest to schemat prostej ładowarki akumulatorów z ograniczeniem napięcia i prądu.

Pozdr!
    Da się jakoś zrobić schemat na zasilacz regulowany może być mała moc, aby były te 3A na układzie LM317 oraz dać zabezpieczenia?
  • Poziom 29  
    Przepraszam, ze wtrącę ale na jakim poziomie autor tematu ocenia swoje zdolności i wiedzę z zakresu elektroniki?
    Czy nie lepiej na początek byłoby zaopatrzenie się w gotowy zasilacz regulowany?
    Sam nawet mam jeden do oddania...
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Żeby otrzymać na wyjściu LM317 12V należy, żeby napięcie na wejściu było co najmniej na 3V więcej , czy 15V min.
  • Poziom 3  
    Jako wejście mam zasilacz 12V 1A i czy dałoby radę zrobić zasilacz regulowany?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Przy napięciu na wejściu 12V można uzyskać na wyjściu regulowane napięcie 1.2 - 9V i to tylko w tym przypadku , że przy maksymalnym obciążeniu napięcie 12V na wejściu nie zmniejszy sie. .
  • Poziom 3  
    Mógłbyś dać jakiś schemat oraz spis części, bo aktualnie mam czas i mogę kupić wszystko, zależny mi na układzie LM317, z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 40  
    Link

W przypadku zasilania przez zasilacz napięcia stałego, mostek można usunąć.
  • Poziom 43  
    RykCerz napisał:
    mógłbyś dać jakiś schemat oraz spis części

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/fairchild/LM317.pdf
    Podstawowa aplikacja znajduje się w karcie katalogowej. Jak nie w tej, to innej. Zasilaczy na LM 317 jest w sieci tyle, ze wystarczy wklepać w szukajkę symbol i masz na ekranie wszystko co Ci potrzebne.
    https://www.google.com/search?q=lm+317&client...h_XiAhWFqIsKHaqpCfoQ_AUIECgB&biw=1064&bih=869
    Do wyboru, do koloru... nic tylko brać i składać...
    Schemat z pierwszego postu znalazłeś, więc co stało na przeszkodzie by znaleźć resztę informacji - również samodzielnie?
  • Poziom 3  
    A gdzie wlutować potencjometr?
  • Poziom 43  
    Kolego... wiesz jak na schemacie oznacza się potencjometr? To po co pytasz?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Z PW:

Kit:
    Link

Ten wyświetlacz jest woltomierzem i jest opcją; jeżeli ma być to ten (można wybrać kolor ale musi być to wersja trzy przewodowa):
    Link
    lub
    Link

Woltomierz będzie zasilany z kondensatora C1 (dwa przewody), przewód pomiarowy (żółty) będzie podłączony do C3
    Potencjometr umieszczony na przewodach będzie zamiast potencjometru montażowego P1.

Przy zasilaniu stabilizatora z 12V (lepiej by było z 15V), maksymalne stabilne pod obciążenie napięcie jakie można uzyskać to ok. 9V (przy 15V by było 11,5V) a napięcie będzie można ustawiać potencjometrem w zakresie 1,25V do 11,5V; wartość potencjometru 2k/B (liniowy), rezystor R2 trzeba zastąpić zworą
  • Poziom 3  
    HD-VIDEO napisał:
    Z PW:

Kit:
    Link

Ten wyświetlacz jest woltomierzem i jest opcją; jeżeli ma być to ten (można wybrać kolor ale musi być to wersja trzy przewodowa):
    Link
    lub
    Link

Woltomierz będzie zasilany z kondensatora C1 (dwa przewody), przewód pomiarowy (żółty) będzie podłączony do C3
    Potencjometr umieszczony na przewodach będzie zamiast potencjometru montażowego P1.

Przy zasilaniu stabilizatora z 12V (lepiej by było z 15V), maksymalne stabilne pod obciążenie napięcie jakie można uzyskać to ok. 9V (przy 15V by było 11,5V) a napięcie będzie można ustawiać potencjometrem w zakresie 1,25V do 11,5V; wartość potencjometru 2k/B (liniowy), rezystor R2 trzeba zastąpić zworą

https://sklep.avt.pl/przetwornica-stepup-mt3608.html a jak tym zastąpie to bedzie dobrze chodzić?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Przetwornica co ma zastąpić?..płytkę z LM317 czy przetwornica ma zwiększyć napięcie z 12V do 15V aby zasilić płytkę z LM317 z większego napięcia
  • Poziom 3  
    HD-VIDEO napisał:
    Przetwornica co ma zastąpić?..płytkę z LM317 czy przetwornica ma zwiększyć napięcie z 12V do 15V aby zasilić płytkę z LM317 z większego napięcia

jako to przetwornice dać np 20v i podłączyć pod ten gotowy zasilacz i dało by to radę zależy mi na wiekszym wolatarzu niż 12 dało by się coś ogarnąć

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

HD-VIDEO napisał:

Jeśli zamówię ten zasilacz to mogę tam dać bezpiecznik?
    Nie ma jakiegoś lepszego zasilacza aby dać napięcie np 24v?
    Jaki dać tu potencjometr?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Wszystko w temacie zostało napisane
  • Poziom 3  
    aksakal napisał:
    Kolego, RykCerz! Żeby nie stawiać analogicznych pytań kilka razy i nie przetwarzać temat na przelewanie wody rzeszotem proponuję ci skorystać się ONLINE kalkulatorem. http://www.reuk.co.uk/wordpress/electric-circuit/lm317-voltage-calculator/

Czegoś takiego szukałem dzięki

Dodano po 52 [sekundy]:

Dziękuję każdemu za odpowiedź i poświęcony na mnie czas. Pozdro
  • Poziom 3  
    aksakal napisał:
    Kolego, RykCerz! Żeby nie stawiać analogicznych pytań kilka razy i nie przetwarzać temat na przelewanie wody rzeszotem proponuję ci skorystać się ONLINE kalkulatorem. http://www.reuk.co.uk/wordpress/electric-circuit/lm317-voltage-calculator/

Czegoś takiego szukałem dzięki

Dodano po 52 [sekundy]:

Dziękuję każdemu za odpowiedź i poświęcony na mnie czas. Pozdro

Dodano po 38 [sekundy]:

Dzięki użytkownikom