Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynący kierunkowskaz - ANALOGOWO.

Justyniunia 28 Cze 2019 12:05 13566 78
    guciu2
    Poziom 16  
    No może i racja :) , ale jakby ktoś zasilał układ osobno, a sterowanie brał z innego miejsca ... ewentualnie chciał układ zaadoptować do nieco innych celów.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    guciu2 napisał:
    ewentualnie chciał układ zaadoptować do nieco innych celów.

Ten układ się do żadnych innych celów poza nauką nie nadaje, ilość elementów go dyskwalifikuje
    tym bardziej że podobny efekt można uzyskać jednym scalakiem o którym juz tu wspomniano
    i 3 rezystorami do ustalenia zakresu.
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Skoro wreszcie ktoś zdobył się napisać jak jest faktycznie a nie wpadać w zachwyt to zupełna racja. Ani to nie ekonomiczne, ani pewnie powtarzalne, pracochłonne. Według mnie szuka się rozwiązań najprostszych a zarazem najtańszych. To nie jest ani jednym ani drugim. Śmiem wątpić w działanie z przerywaczem samochodowym który musi widzieć obciążenie.
    Pyzaczek
    Poziom 19  
    bumble napisał:
    Śmiem wątpić w działanie z przerywaczem samochodowym który musi widzieć obciążenie.

podłącza się równolegle do układu rezystor 6,8 oma / 25 W i po problemie.
  • PCBway
    guciu2
    Poziom 16  
    Janusz_kk napisał:
    Ten układ się do żadnych innych celów poza nauką nie nadaje,

A tam od razu - dlaczego się nie nadaje? Wystarczy zamiast diod prostowniczych dać rezystory , za to na wejściu jedną prostowniczą jest całkiem przyzwoity wskaźnik mocy wyjściowej wzmacniacza :) .... a nie od razu scalaki i procesory...

We wzmacniaczu WS442 jest coś podobnego choć zasilane napięciem 40V :O
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    guciu2 napisał:
    ... a nie od razu scalaki i procesory...

No jasne masochizm w czystej postaci :)

guciu2 napisał:
    We wzmacniaczu WS442 jest coś podobnego choć zasilane napięciem 40V

Akurat tamte czasy pamietam doskonale, prawie każdy moduł miał kilka wersji w zależności od dostępności
    elementów, wtedy nie projektowało się i robiło by było jak najlepiej tylko kombinowało aby to zrobić
    z tego co się ma.
    Rezystor240
    Poziom 38  
    Janusz_kk napisał:
    wtedy nie projektowało się i robiło by było jak najlepiej tylko kombinowało aby to zrobić
    z tego co się ma.

I to właśnie było najlepsze w tamtym okresie.
    Z niczego do się zrobić coś fajnego!
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Pamietam jak budowałem jakiś układ, wzmacniacz. Nie było szans na realizacje projektu na jakichś zachodnich elementach. Końcówka na 2n3055 albo jak się udało dostać na kd502 albo 503 nie pamietam i tak trzeba było jeździć niewiadomo gdzie za elementami. Koszmar. Tragedia. Teraz wchodzę na stronę klikam na potrzebne elementy i amplitunerze kina domowego naprawiony.
    Ravenixx
    Poziom 10  
    Witam mam pytanie czy jeśli dołożę 10 kolejnych diod to wydłużę ten efekt płynących diod ?
    Justyniunia
    Poziom 32  
    Tak, ale ograniczeniem jest napięcie zasilania.
    Tak jak ktoś wcześniej sugerował zastosować diody Schottky i zwiększyć wartość rezystora.
    Ravenixx
    Poziom 10  
    A jeśli bym chciał zwiększyć liniowość zapalania się diód co należało by zrobić najprostszym sposobem ?
    Marek merc
    Poziom 11  
    Witam
    Bardzo fajnie to ogarnąłeś ten kierunkowskaz ale mam pytanie. W samochodzie mam żarówki i czy masz jakiś pomysł jak ten kierunkowskaz zamontować ? Czy dało by się zrobić taki kierunek w kształcie strzałki ? ja ogólnie mówiąc nie ograniem zbyt dobrze elektryki tego typu może byś sprzedał taki jeden kierunek a następny bym sobie zrobił do następnego auta wystarczy mi jeden kompletny gotowy do podłaszenia.?
    Dzięki
    krisRaba
    Poziom 27  
    Marek merc napisał:
    W samochodzie mam żarówki i czy masz jakiś pomysł jak ten kierunkowskaz zamontować ?

To bardziej do taczki i wyścigów po podwórku ;) W samochodzie nie należy montować takich wynalazków bez homologacji z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego ;)
    tytka
    Poziom 18  
    krisRaba napisał:
    W samochodzie nie należy montować takich wynalazków bez homologacji z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego

Święta racja.

Kolego Marek merc proponował bym także zwrócić uwagę na takie aspekty:
    - jeśli zamontujesz w aucie taki taki "bajer", to okresowego przeglądu technicznego nie przejdziesz ze względu na taką przeróbkę;
    - jeśli dojdzie do zdarzenie na drodze z udziałem tego auta i to auto będzie poszkodowanym a nie sprawcą, to i tak znający się na przepisach sprawca będzie w stanie wykazać, że to jednak z winy Twojego auta z oświetleniem niehomologowanym i zostaniesz obarczony konsekwencjami tego zdarzenia.
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    No i jeszcze ubezpieczenie. Tu już napewno coś znajda.
    prosiak_wej
    Poziom 27  
    Niestety... Dodam od siebie, że każde zewnętrzne oświetlenie samochodu musi być homologowane. Nawet trzecie światło STOP - jeśli miało dwie żarówki i jedna się spaliła, to nie można wstawić tam taśmy LED. To samo dotyczy reflektorów - producent przewidział H1/3/4/7? To taka ma być, a nie nawet najdroższy Philips LED. Co do oświetlenia wnętrza (podświetlenie zegarów, wskaźników, przycisków, oświetlenie kabiny, schowka, bagażnika...), to już takich obostrzeń nie ma.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Nie wiem, czy koledzy zauważyli, że ten temat jest do omówienia, jak można zrobić płynący kierunkowskaz analogowo, a nie cyfrowo, a sprawy dopuszczalności jego stosowania w pojazdach poruszających się po drogach publicznych były już omawiane w temacie Pływający kierunkowskaz jak zrobić, gdzie głównie przedstawiono koncepcje cyfrowe.
    tytka
    Poziom 18  
    _jta_ napisał:
    Nie wiem, czy koledzy zauważyli, że ten temat jest do omówienia, jak można zrobić płynący kierunkowskaz analogowo, a nie cyfrowo

Jak prześledzić wpisy , to nasuwa się wniosek , że ogólnie koledzy zauważyli, choć nie wszyscy, dlatego wraca jak bumerang temat
    _jta_ napisał:
    dopuszczalności jego stosowania w pojazdach poruszających się po drogach publicznych

, bo jak widać są nadal tacy, co problemu stosowania tego na drogach publicznych nie rozumieją.

np:
    Marek merc napisał:
    W samochodzie mam żarówki i czy masz jakiś pomysł jak ten kierunkowskaz zamontować ?(...) może byś sprzedał taki jeden kierunek a następny bym sobie zrobił do następnego auta wystarczy mi jeden kompletny gotowy do podłaszenia.?