Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] SAMSUNG L55S6R_MHS BN44-00807F - Zasilacz nie startuje brak 5Vstb i innych napię

19 Cze 2019 10:55 450 3

• Poziom 29  
    Szukam schematu lub informacji o tym zasilaczu.
    Zasilacz nie startuje po oględzinach znalazłem uszkodzony element o oznaczeniu ICP802 - SOT23-3 pracuje on razem z transoptorem PCM804S.
    I z tego co widzę steruje układem ICP801S (oznaczenie układu 6017622 / 1A50)

Będę wdzięczny za pomoc.
    Marek
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Sklep ElwronSklep Elwron

• Poziom 29  
    ok. wymieniłem układ przetwornicy głównej miałem taki drugi....
    przetwornica wstała.
    Ale nadal brak podświetlenia.
    Układ SLC3011M jak wyzwolę mosfeta wyjściowego z +200V miernikiem ledy zapalają się na chwilę i gasną od razu.

jak to zdiagnozować ?
    wygląda jakby układ nie miał podciągania do + tranzystora (bramki mosfeta)

Dodano po 9 [godziny] 2 [minuty]:

Przekopałem przetwornicę. Okazało się, że układ od podświetlania na nodze 1 (vcc) ma 0V.
    po ścieżkach doszedłem to tranzystora na którego emiterze jest +12V z zasilania. A na bazie jest także 12V (tranzystor PNP nie ma warunków do startu)
    Zwarłem CE za pomocą rezystora 1k ... i telewizor wstał przetwornica zadziałała prawidłowo
    Jednakże nadal nie rozumiem dlaczego.
    Elementy pomierzone są wszystkie wyglądają ok.
    A oryginalnie nie budzi się przetwornica :-( podświetlenia.
    Nie mogę ustalić na razie dlaczego po wybraniu dużej jasności zaczyna migać podświetlenie... a według testera podświetlenie jest ok.

ustawienie podświetlania = normal i tv działał ponad godzinę ok.... ustawianamic lub kino ... i zaczyna migotać.... regulacje kontrast jasność działają. Czyli PWM jest ok.

Ma ktoś jakiś pomysł ?
    Pozdrawiam Marek

• Poziom 29  
    Naprawa tej przetwornicy (po przepięciu) polegała na:
    wymiana:
    ICM801S
    ICP801S
    ICP802 (TL431)
    R9369 i R9367
    Q9355
    PCM8015 (jakiś dowolny wstawiłem ten transoptor)
    Po tych naprawach przetwornica ruszyła, ale nie działało podświetlanie.

Jako, że przeanalizowałem worek schematów tych zasilaczy i mierząc okazało się, że nie ma napięcia na 1 pinie (Vcc) IC9101 (14 pinów układ)
    a znalazłem punkt z którego to napięcie idzie .... (tranzystor PNP) w akcie deseracji zwarłem C i E tranzystora poprzez 1k... przetwornica ruszyła.
    Dalsza analiza i sprawdzanie po kolei elementów pokazało, że jest brak sygnału załączającego podświetlanie.... i co ciekawe brak go było z CPU....
    Więc postanowiłem, że zrobię to tak jak na jakiejś starszej wersji układu czyli sterowanie "pożyczyłem" z POWER_ON :D
    A po czym okazało się, że żeby nie dłubać i krosów nie robić wlutowałem 100 ohm pomiędzy C i E CM865H ( tak chyba się nazywa ten tranzystor.

Po tych operacjach TV działa normalnie.
    Podświetlanie reaguje na jasność i kontrast prawidłowo. Znika po wyłaczeniu zasilania.... pojawia się jak TV się włącza....

Może komuś się przyda taka solucja.
    ps.... cała reszta TV działa prawidłowo,
    brak jest tylko sygnału załączającego podświetlanie być może przepięcie uszkodziło ten pin w TV... albo gdzieś jest uszkodzony element, którego nie widzę, a że schematu tej płyty nigdzie nie ma.... to działa !

ps2. nie ma sygnału błedu z podświetlania! nie jest to, żaden wymuszony tryb pracy podświetlenia. Sprawdziłem LEDy przed gmeraniem :D
    Może być także tak, że jest około 14 tranzystorów które współpracują ze sobą i są powiązane z pinem załączającym podświetlanie i napięcie na 1 pin układu backlight.... ale miernikowe testowanie nie ujawniło ani wadliwych elementów RC ani półprzewodników.

Ergo
    dziękuję za chęci pomocy lecz wiem, że te modele TV to jest zgroza :D brak dokumentacji i trzeba jechać po aplikacjach układów.
    Nie podaję nazw układów gdyż... są to nazwy kodowe. A i tak występują w każdym zasilaczu samsunga :D i w starszych wersjach podane są nazwy tych układów :D