Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejsy użytkownika: Dobry, Zły i Brzydki

ghost666 20 Cze 2019 16:46 5700 83
    Piottr242
    Poziom 20  
    fotomh-s napisał:
    Są takie branże gdzie pchanie na siłę ekranów dotykowych jest wręcz chore.

Kolejowa kasa biletowa.
    Wyjęcie kartonika z ternionu (szafki z przegródkami na bilety) i ostemplowanie go datownikiem to było 20sekund.
    Wystukanie biletu na kalwiaturze terminala Kurs-90 to była minuta razem z wydrukiem biletu.

A potem wprowadzono kasy fiskalne z ekranem dotykowym zamiast klawiatury. Czas wydania pojedyńczego biletu wzrósł początkowo do 5 minut. Obecnie szybciej niż w 2 minuty biletu nie kupisz.
  • IGE-XAO
    hektor2012
    Poziom 9  
    Programuje systemy automatyki Sal konferencyjnych. Czasem bardziej intuicyjny jest interfejs użytkownika na 10 przyciskach niż na ekranie dotykowym. Jeśli tylko jest dobrze przemyślany. W ekranie dotykowym grafika może być ikoną lub tylko obrazkiem.i to czasem niszczy łatwość obsługi z panela. W przypadku klawiatury z pidswietlanymi przyciskami 2 przyciski to on i off. Gdy system jest wyłączony tylko pdf jest podswietlony. Gdy włączony podświetlany on oraz przyciski np. Wybranego wejścia oraz stanu projektora. Odpowiada to podejściu gdy włączenia systemu uaktywnia kontrolki systemu. Zapewniam, że takie podejście się sprawdziło w kilku hotelach. Użytkownicy szybciej uczą się używania systemu niż z tabletem. W przypadku tabletu wiele czynników wykłada projekt, przez zacieśnienie interfejsu np. Podział na strony, dostęp do menu, użycie ikonek zamiast napisów na przyciskach nasz też użyte fonty lub ich wielkość. Nie ważne czy użyjesz tablet czy przycisków grunt by użytkownik nie miał kłopotów że zrozumieniem używania rui urządzenia. Przepraszam za brak niektórych polskich znaków- pisze z telefonu
    fotomh-s
    Poziom 21  
    Piottr242 napisał:
    A potem wprowadzono kasy fiskalne z ekranem dotykowym zamiast klawiatury. Czas wydania pojedyńczego biletu wzrósł początkowo do 5 minut. Obecnie szybciej niż w 2 minuty biletu nie kupisz.

Ja mam nadzieję że kasy z klawiaturami mechanicznymi jeszcze się przez jakiś czas utrzymają. Jeśli nie to skąd będę brał darmowe mechaniczne switche?

Te z kas są idealne do projektów, mają często nakładki które można łatwo oznakować wkładając papierki za przezroczyste osłonki.
    Do tego są jeszcze klawiatury POS. Często są one programowalne i pod PS-2 co także można wykorzystać, niestety zwykle są dosyć kosztowne (chociaż zdarzają się wyjątki), do tego obecnie coraz częściej są pod USB.
    krzysiek_krm
    Poziom 37  
    sanfran napisał:
    Pomijam już radia dotykowe, gdzie musisz się popatrzeć na to, co naciskasz.

Ten samochód z dotykowym radiem to chyba powinien mieć też SWC, żebyś mógł mnóstwo rzeczy robić bez odrywania rąk.
    Piottr242
    Poziom 20  
    fotomh-s napisał:
    Ja mam nadzieję że kasy z klawiaturami mechanicznymi jeszcze się przez jakiś czas utrzymają. Jeśli nie to skąd będę brał darmowe mechaniczne switche?

Na kolei już nie ma żadnych. Wszystko dotykowe. Kupowanie biletu dla kilku osób z różnymi zniżkami to epopeja. Albo dramat, jak się trafi na mniej kumatą kasjerkę.
    hektor2012
    Poziom 9  
    Mam takie pytanie. Co da narzekanie gui w kasach fiskalnych i biletowych? Spróbujmy opisać wzorcowe projekty i co się w nich podoba. Co nie wyszło i dlaczego? Nie znam większości produktów które opisujące więc dla mnie taka dyskusja nie ma wielkiej wartości. Chyba lepiej budowac swoje urządzenia w oparciu o doświadczenia innych użytkowników niż narzekać, a samemu ciągle powielać błędy.
    sanfran
    Poziom 38  
    W przypadku projektów urządzeń takich jak kioski informacyjne, bankomaty, parkomaty, biletomaty, maszyny wendingowe to klawisze do wyboru funkcji powinny być fizyczne z wyczuwalnym skokiem podczas pracy. Mogą się zmieniać przy nich opisy na ekranie. Gdy tego się da zrobić to aplikacja powinna działać bez opóźnień, po naciśnięciu klawisza ekranowego powinien on zmienić kolory na negatyw lub/i dać znać wibracją ekranu (jak na przykład przycisk HOME w iPhone od 7 wzwyż) lub piknąć.

Nie ma nic gorszego, jak zamulona aplikacja buforująca operowanie przyciskami.
    pikarel
    Poziom 32  
    Dotykowy ekran dla każdego - to wymysł Jobsa, na dodatek w czasie, kiedy technologia nie była nawet na to gotowa (interface był kilkukrotnie droższy od reszty).
    Zbieramy teraz efekty; urządzenie do prostych czynności, ale jego obsługa to interfejs z zegarkiem o dokładności atomowej, a stopień skomplikowania obsługi większy, niż obsługa komputera Apollo13.

Przyjazne i intuicyjne Menu to obecnie rzadkość, niczym 18-to letnia dziewica :)
  • IGE-XAO
    cefaloid
    Poziom 31  
    pikarel napisał:
    Dotykowy ekran dla każdego - to wymysł Jobsa

Nie Jobsa a co najwyżej pracowników Jobsa.
    Już nie przypisujmy temu świetnemu sprzedawcy ról inżyniera / wynalazcy których nigdy nie pełnił.

Ponadto polemizowałbym bo Windows Mobile powstał o wiele lat wcześniej i chyba tylko jego nieprzyjazny interfejs powodował brak popularności. Jedyne co właśnie w wykonaniu Apple było przełomem to łatwość obsługi że na smartfonie nawet 4 latek wszystko zrobi.
    vodiczka
    Poziom 43  
    sanfran napisał:
    przypadku projektów urządzeń takich jak kioski informacyjne, bankomaty, parkomaty, biletomaty, maszyny wendingowe to klawisze do wyboru funkcji powinny być fizyczne z wyczuwalnym skokiem podczas pracy
    Nie tylko one, również zwykłe pralki. Kupiłem Beko, chyba z czujnikami indukcyjnymi lub pojemnościowymi (kto wie niech napisze jakie to czujniki) do ustawiania programu. Pokrętłem wybieram program a temperaturę, obroty wirowania, dołożenie prania wstępnego, włącz /wyłącz i start/stop przez dotyk.
    Bydlę jest tak czułe, że gdy niechcący, sięgając po wiszący obok ręcznik, dotknę biodrem "start/stop" pranie się zatrzymuje. :cry:
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    Bo pole dotykowe jest tańsze niż przycisk i takie... "modne", że to pchają wszędzie gdzie się da. Ciekawe, kiedy laptopy przestaną mieć fizyczne klawiatury, a będą pola dotykowe. W zasadzie większość klawiatur i tak jest wysoce nieergonomiczna i niewygodna.
    rafels
    Poziom 23  
    sanfran napisał:
    Samochody, samochody, samochody

I tutaj zaczynają się dziać rewolucje. Poczytaj o nowym interfejsie Daimlera do Mercedesów MBUX. Obsługa funkcji dodatkowych jest możliwa głosowo. Czyli mówisz do nawigacji gdzie chcesz jechać a do klimatyzacji, że za gorąco itd. Rozpoznawanie mowy realizowane offline na pokładzie pojazdu. Pojazd odpowiada syntezowanym głosem.

Dodatkowo, we współczśnie prezentowanych konceptcarach widać że niemal cały interfejs jest zrealizowany na wyświetlaczach. Przerażające to.

vodiczka napisał:
    Kupiłem Beko, chyba z czujnikami indukcyjnymi lub pojemnościowymi (kto wie niech napisze jakie to czujniki)

Pojemnościowe
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    W latach 80-tych był taki samochód, który głosowo raportował status po włączeniu zapłonu. Citroen o ile pamiętam.
    sanfran
    Poziom 38  
    rafels napisał:

I tutaj zaczynają się dziać rewolucje. Poczytaj o nowym interfejsie Daimlera do Mercedesów MBUX. Obsługa funkcji dodatkowych jest możliwa głosowo. Czyli mówisz do nawigacji gdzie chcesz jechać a do klimatyzacji, że za gorąco itd. Rozpoznawanie mowy realizowane offline na pokładzie pojazdu. Pojazd odpowiada syntezowanym głosem.

Offline? Obawiam się, że to będzie wyglądało jakoś tak:

Link

Skoro nawet on-line się gubi.

Link
    [youtube][/youtube]
    fotomh-s
    Poziom 21  
    cefaloid napisał:
    Ponadto polemizowałbym bo Windows Mobile powstał o wiele lat wcześniej i chyba tylko jego nieprzyjazny interfejs powodował brak popularności. Jedyne co właśnie w wykonaniu Apple było przełomem to łatwość obsługi że na smartfonie nawet 4 latek wszystko zrobi.

Akurat interface Windows Mobile był całkiem dobry. Przez kilka lat korzystałem z HTC TYTN2 i nie narzekałem na interface. Wadą była stosunkowo mała rozdzielczość, kilka razy mniejsza niż we współczesnych smartphone'ach.

WM nie posiadał takiej masy bloatware, synchronizacji z jakimś kontem, wszystko było jasne i przejrzyste. Dzisiaj nadal np. wojsko korzysta z tego systemu do celów takich jak np. snajperskie oraz moździerzowe komputery balistyczne.
    Millaka
    Poziom 16  
    Ja uważam automaty „dotykowe” w McDonaldzie za mało przyjazne.
    Ostatnio chciałem kupić całkiem „normalnego” Cheeseburger, bez żadnych dodatków.
    Jako że kolejka była spora, a przy automatach nie było prawie nikogo to postanowiłem spróbować.
    Niestety, po kilku minutach przedzierania się przez zestawy dla pięcioosobowych rodzin, które stołują się tam pewnie codziennie, zacząłem wątpić czy można przez ten „interfejs” ominąć kolejkę.
    Kiedy w końcu dotarłem do tego, co mogło mnie interesować, okazało się, że cena była inna niż ta która znałem i odkryłem, że tam były zaznaczone wszystkie możliwe dodatki, które można dodatkowo było zamówić.
    Po ich wyłączeniu pomyślałem czy czasami nie zamawiam samej bułki i zrezygnowałem.
    Stanąłem od nowa w kolejce, która była już dłuższa, a przy automatach nadal nie było prawie nikogo.
    krisRaba
    Poziom 28  
    Millaka napisał:
    a przy automatach nadal nie było prawie nikogo.

Po swojej historii już wiesz dlaczego ;)

Mi przypomniała się jeszcze jedna historia. O ile zwykle nawet lubię kasy samoobsługowe, to tym razem poległem przez jakiegoś "miszcza" ;) Ten oto "miszcz" prawdopodobnie wymyślił sobie, że będzie sumował wagę w części odkładczej na skasowane już produkty :P No to "pik", "odłóż towar do pojemnika", kolejny "pik" i ten sam komunikat, kolejny "pik" i znów "odłóż towar do pojemnika"... ee,, odłożyłem... "odłóż towar do pojemnika".. no odłożyłem.. to biorę i odkładam jeszcze raz.. "odłóż towar do pojemnika".. grrrrrr... nie da się przejść dalej, skasować kolejnego produktu, wycofać "pikniętego" artykułu, nic! Grrrrr.. idę do zwykłej kasy, wypchajcie się :P
    A cóż to był za towar? Mała paczka balonów na urodziny :P Po prostu jakiś "miszcz" nie przewidział, że towar może ważyć tyle, co prawdopodobny błąd pomiaru wagi :P Stąd kasa samoobsługowa nie raczyła odnotować położenia czegoś takiego i weszła w endless loopa "odłóż towar do pojemnika" ;)

Ale na obronę kas samoobsługowych dzisiaj korzystałem w innym sklepie i nawet nie chciała, żebym cokolwiek gdziekolwiek odkładał :P Szybko i sprawnie poszło ;)
    prosiak_wej
    Poziom 28  
    Co do kas samoobsługowych, zdziwiłem się w sklepie sieci sportowej na D. Zakupy robię tam bardzo rzadko, a ostatnio była normalna, ludzka kasa, z człowiekiem. Tym razem automat, no okej. Biorę skaner ręczny, pikam spodenki, odkładam do pojemnika i... spodenki nabite dwa razy. Okazuje się, że ich kasy skanują RFID i wystarczy wrzucić kupowane rzeczy do pojemnika. Ot, takie małe zdziwienie po praktycznie codziennych wizytach w marketach na T, również z kasami samoobsługowymi, które ważą towar.
    cefaloid
    Poziom 31  
    fotomh-s napisał:
    cefaloid napisał:

Akurat interface Windows Mobile był całkiem dobry. Przez kilka lat korzystałem z HTC TYTN2 i nie narzekałem na interface. Wadą była stosunkowo mała rozdzielczość, kilka razy mniejsza niż we współczesnych smartphone'ach.

WM nie posiadał takiej masy bloatware, synchronizacji z jakimś kontem, wszystko było jasne i przejrzyste. Dzisiaj nadal np. wojsko korzysta z tego systemu do celów takich jak np. snajperskie oraz moździerzowe komputery balistyczne.

Ten system miał wg Ciebie np przejrzysty i łatwy sposób instalowania aplikacji? Polemizowałbym.

A pamiętasz te nieszczęsne ActiveSync by cokolwiek z tym syfem zrobić? To było o wiele gorsze niż 'synchronizacja z jakimś kontem' której nie musisz wcale ustawiać.

Podasz przykład nowoczesnego rozwiązania wojskowego na klasycznym Windows Mobile? Pytam dlatego, że Microsoft zakończył wsparcie tego systemu tak ok 10+ lat temu
    https://support.microsoft.com/en-us/lifecycle...h?alpha=Windows%20Mobile%206.5%20Professional
    fotomh-s
    Poziom 21  
    cefaloid napisał:
    Podasz przykład nowoczesnego rozwiązania wojskowego na klasycznym Windows Mobile? Pytam dlatego, że Microsoft zakończył wsparcie tego systemu tak ok 10+ lat temu

Wojsko nie goni tak za nowościami jak niektórym by się mogło wydawać.
    Np. taki F-35 to de facto konstrukcja z przed kilkunastu lat. Powstał w czasach kiedy to Windows Mobile trzymał się dobrze, mimo tego jest określany jako nowoczesny. Kolejnym przykładem niech będzie np. M-16, nadal używany chociaż powstał w czasach wojny w Wietnamie, zdecydowanie bardziej nowoczesny niż wczesne wersje o wiele młodszego beryla.
    Krążą słuchy że DOS jest nada wykorzystywany w niektórych rozwiązaniach, dawno po zakończeniu wsparcia.

Przykłady już podałem. Przeczytaj jeszcze raz, tym razem pamiętając o tym że nowoczesne w przypadku wojska może oznaczać kilkunastoletnie.

Cytat:
    A pamiętasz te nieszczęsne ActiveSync by cokolwiek z tym syfem zrobić? To było o wiele gorsze niż 'synchronizacja z jakimś kontem' której nie musisz wcale ustawiać.
    Active sync też nie musisz mieć. WM przynajmniej nie miał masy bloatware, wbudowanych reklam, nie pokazywał tysięcy powiadomień o dziesiątkach aktualizacji.
    cefaloid
    Poziom 31  
    A dasz jakiś odnośnik potwierdzający, że "wojsko korzysta z tego systemu do celów takich jak np. snajperskie oraz moździerzowe komputery balistyczne"? Bo bez podparcia konkretami to ja też mogę napisać że 10 przykazań które otrzymał Mojżesz zostało wydrukowane drukarką 3d.
    vodiczka
    Poziom 43  
    fotomh-s napisał:
    Np. taki F-35 to de facto konstrukcja z przed kilkunastu lat.
    Chyba elektronika bo konstrukcja płatowca liczy już kilkadziesiąt lat.
    fotomh-s
    Poziom 21  
    M-16 akurat może stosować ten system. Wystarczy że zainstalujesz odpowiedni kalkulator balistyczny na WM i możesz już liczyć poprawki, działa z praktycznie każdą bronią i amunicją jeśli masz odpowiednie dane ;-)
    Co do F-35 to raczej nie. Ale jednak ta maszyna powstawała kiedy to WM był jeszcze stosunkowo świeży. To taki przykład aby pokazać że dla wojska nowoczesne może być coś co ma kilkanaście lat, nawet jeśli cywile o tym już dawno zapomnieli.

Cytat:
    konstrukcja płatowca liczy już kilkadziesiąt lat

Kilkadziesiąt lat temu nie było konstrukcji tego typu.
    fotomh-s
    Poziom 21  
    Z odnośnikami może być problem bo soft dla WM nie jest już tak łatwo dostępny. Do tego wojsko niezbyt chętnie chwali się swoją technologią.
    Tutaj np. zdjęcie takiego komputera: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lightweight_Handheld_Mortar_Ballistic_Computer.png
    Zauważ specyficzną komorę na baterię, taką samą jak w PLGR.
    Tutaj też: https://www.facebook.com/MCCDET/posts/new-cou...eld-mortar-ballistic-comput/1820127914723175/
    Tutaj: https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a489498.pdf

Generalnie to Ty cały czas myślisz w kategoriach cywilnych. Rzeczy takie jak odnośniki/wiekowość rozwiązań postrzegasz jak typowy użytkownik Androida ;-)
    Kpc21
    Poziom 24  
    Piottr242 napisał:
    Przykład interfejsu złego: spróbujcie kupić bilet kolejowy w automacie biletowym. Dowolnego przewoźnika. Z dobrym i intuicyjnym interfejsem się jeszcze nie spotkałem.

Niemiecka kolej ma całkiem przyjemne i przyjazne pod względem interfejsu automaty.

gulson napisał:
    Problemem jest to, że interfejsy są tworzone są przez programistów ewentualnie inżynierów, oszczędza się na testach doświadczeń zwykłego użytkownika. Później mizerne efekty mamy, nie tylko na urządzeniach elektronicznych, ale również na stronach internetowych.

Projektowanie interfejsów to jest jedna z rzeczy, którym powinni zajmować się humaniści – specjaliści od ludzi.

Ale w naszym dziwnym świecie inżynierom zleca się zadania, które z inżynierią nie mają zbyt wiele wspólnego, a humaniści pozostają bezrobotni.

krzysiek_krm napisał:
    Kiedyś na studiach technicznych były przedmioty typu "Podstawy Ergonomii".

No tak, ale na takich przedmiotach przekazywane są raczej informacje typu - jak siedzieć na krześle przed komputerem żeby nie dostać skoliozy, albo czego nie robić jeżdżąc wózkiem widłowym, a przynajmniej tak to zapamiętałem.

fotomh-s napisał:
    ZTCP w specyfikacji ASCII nazywa się to CR czyli carriage return czy jakoś tak. Pochodzi to jeszcze z czasów dalekopisów i maszyn do pisania gdzie ten klawisz powodował powrót tak zwanej karetki do początku wiersza oraz także odstęp w pionie (wysunięcie papieru o jedną linię).

W ASCII są dwa znaki: CR – carriage return (czyli w oryginale przesunięcie tzw. karetki do początku linii) i LF – line feed (przesunięcie papieru o jeden wiersz). Dziś występują różnice w implementacji tego pomiędzy systemami operacyjnymi. W Windowsie tak zwany "enter" reprezentowany jest przez sekwencję znaków: CR LF, w Linuksie wystarcza samo LF. Za to np. stare wersje Mac OS (sprzed Mac OS X — zanim Apple oparło swój system o UNIX-ową architekturę) zadowalały się samym CR, podobnie komputery Commodore.

Sprawia to czasem problemy z kompatybilnością i np. otwarcie zapisanego w Linuksie pliku tekstowego w windowsowym Notepadzie zwykle ma niespodziewane efekty (znikają wszystkie znaki nowej linii).

fotomh-s napisał:

Wojsko nie goni tak za nowościami jak niektórym by się mogło wydawać.

I w lotnictwie cywilnym nie jest inaczej.
    cefaloid
    Poziom 31  
    fotomh-s napisał:
    Generalnie to Ty cały czas myślisz w kategoriach cywilnych. Rzeczy takie jak odnośniki/wiekowość rozwiązań postrzegasz jak typowy użytkownik Androida ;-)

Skąd takie teorie? Poprosiłem o odnośniki do tego że ktoś używa systemy nie wspieranego od ponad 10 lat i tyle.
    fotomh-s
    Poziom 21  
    A od kiedy F-16 jest maszyną stealth? Śmiech na sali...
    Pod względem konstrukcji F-16 w niczym nie przypomina F-35. Jedynie pod względem awioniki jak np. system MIDS. Konstrukcyjnie maszyny stealth bardzo się różnią od reszty.

Cytat:
    Skąd takie teorie? Poprosiłem o odnośniki do tego że ktoś używa systemy nie wspieranego od ponad 10 lat i tyle.

To przeczytaj jeszcze raz tamtego posta, podałem odnośniki chociaż nie było łatwo, jakby co to wisisz mi browca za tą robotę ;-)
    Jest nawet kurs obsługi tego sprzętu, informacja jest z 2018 roku więc stosunkowo nowa:
    https://www.facebook.com/MCCDET/posts/new-cou...eld-mortar-ballistic-comput/1820127914723175/

Jak chcesz to jest i instrukcja: https://www.marines.mil/Portals/59/Publications/FM%203-22.91%20Jul%202008%20PT%204.pdf

Czyli tak. Instrukcja jasno pokazuje że jest tam WM, do tego kurs jest z 2018 roku więc chyba logiczne że skoro są szkolenia to mają zamiar korzystać z tego jeszcze przez jakiś czas. Jak dla mnie koniec tematu.

Co ciekawe jest to stary WM2003, widać po wyglądzie przycisku OK który w późniejszych wersjach był kwadratowy.