Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sformatowałam cały dysk wraz z partycją systemową

19 Cze 2019 14:13 396 11
  • Poziom 3  
    Witam forumowiczów,

właśnie niechcący sformatowałam cały dysk komputerowy.
    Miałam trzy partycje, odpaliłam z płyty DBRM (Dell Backup and Recovery Menager) żeby przywrócić partycję systemową z obrazu.
    Niestety program sformatował i usunął dwie pozostałe partycje z danymi. Oczywiście nie mógł przywrócić systemu i wyskoczył błąd.
    Odpaliłam go jeszcze raz i powtórzyłam proces, bo nie wiedziałam wtedy jeszcze, że usunął mi wszystkie partycje - możliwe więc, że zrobiłam dwa formaty :(
    Pomocy! Czy istnieje jakaś szansa na odzyskanie danych?

Komputer to: Dell lattitude E6440.
    Dysk hybrydowy: 500GB SSHD

Póki co mam do dyspozycji bootowalne usb z win7 sp1 prof
    i narzędzie Hirens wersja 15.2

Pozdrawiam i będę na prawdę wdzięczna za pomoc.
  • Poziom 39  
    I po co sam grzebiesz zanim zapytać?
    Odpal DMDE i pokaż aktualne formatowanie.
  • Poziom 3  
    No generalnie to chciałam system tylko nowy postawić i skorzystałam z DBRM zamiast, jak zawsze, z narzędzi Windowsa.
    W tej chwili nie mam systemu, jak odpalić ten program, o którym piszesz?
  • Poziom 42  
    phi-phi napisał:
    Niestety program sformatował i usunął dwie pozostałe partycje z danymi. Oczywiście nie mógł przywrócić systemu i wyskoczył błąd.
    Odpaliłam go jeszcze raz i powtórzyłam proces, bo nie wiedziałam wtedy jeszcze, że usunął mi wszystkie partycje - możliwe więc, że zrobiłam dwa formaty

Dysk został przywrócony do ustawień fabrycznych. Zasadniczo jeśli dane są istotne to proponuję dysk podłączyć jako drugi, sprawdzić stan np programem DMDE. Nadpisanych przez przywracanie danych nie uda się odzyskać.
    Można również użyć oprogramowania czy dystrybucji linuks typu live jednak nie każdy się odnajdzie w tym klimacie.
  • Poziom 3  
    Odpaliłam Mini Windows XP i wygląda jakby zupełnie na tym dysku nic nie było.
    Jest jeszcze jedna mała partycja recovery. Ale nie dam sobie głowy uciąć, czy ona była już wcześniej, czy utworzyła się teraz.
    Podłączenie takiego dysku do innego komputera... Trzeba mieć pewnie jakieś kable do tego?

Dodano po 2 [minuty]:

Dra98 napisał:
    Można również użyć oprogramowania czy dystrybucji linuks typu live jednak nie każdy się odnajdzie w tym klimacie.
    Cy

No właśnie o tym myślałam.
    Tylko nie wiem, jak się za to zabrać.
  • Poziom 39  
    Podłącz dysk pod inny komp z systemem i odpal dmde.
  • Poziom 3  
    Da się to zrobić bez specjalnego okablowania?
    Mam do dyspozycji inny laptop albo taki mały dell optiplex 755...
  • Poziom 43  
    Jakiego znowu "specjalnego okablowania"??
    Odpinasz kable od płyty i podłączasz do tego Della. Zasilanie podłączasz też z Della.
  • Poziom 3  
    To w takim małym optiplexie desktopowym dam radę podłączyć dwa dyski? Jeśli tak, to super:)
  • Poziom 43  
    A instrukcja, która nawet jest w języku polskim, na stronie producenta gryzie??
    https://www.dell.com/support/home/pl/pl/pldhs1/product-support/product/optiplex-755/manuals
    https://downloads.dell.com/manuals/all-produc...desktop/optiplex-755_user%27s-guide_po-pl.pdf
    Zresztą wystarczy raczyć zajrzeć do środka własnego sprzętu.
  • Poziom 42  
    Problem występował (wielokrotnie) już na Forum. Ogólnie zasady są takie jak tu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11308544#11308544
    przykładowy film jak odzyskiwać dane z DMDE -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11126655#11126655
    Nie należy uruchamiać systemu z tego dysku, używać dystrybucji typu live lub IMO jeśli jest możliwość to łatwiej podłączyć dysk do drugiego komputera.
    Jeśli dane nie zostały nadpisane - tylko szybki format - można próbować odtworzyć wcześniejszy układ partycji. Z opisu wynika jednak, że już po ptakach. Choć zawsze można zamieścić wcześniej screen z DMDE okno partycje, aktualne partycjonowanie dla tego dysku.
  • Poziom 3  
    Dzięki za wskazówki.
    Trochę późno odpisuję, ale napiszę jak sobie w końcu poradziłam, może komuś się przyda.

Oczywiście, zgodnie z moją intuicją, nie mogłam podpiąć dysku do małego Optiplexa, a nie miałam dodatkowego okablowania, które pozwoliłoby mi się podpiąć do jakiegokolwiek komputera w moim zasięgu, więc zrobiłam sobie bootowalne USB z HBCD PE, odpaliłam i wgrałam DMDE.
    Uruchomiłam ten program, przeskanowałam dysk i zrobiłam sobie kopie posektorowe interesujących mnie partycji na zewnętrzny dysk.
    Dane po skanie i na kopiach były widoczne i mogłam dalej odzyskiwać je sobie za pomocą DMDE, ale przerzuciłam się na R-Studio, który czytał kopie posektorowe zrobione przez DMDE, i ... odzyskałam wszystko, co chciałam, a nawet więcej niż myślałam, że będzie możliwe...
    Po czym podzieliłam dysk na partycję, tak jak lubię i postawiłam nowy system.

Pozdrawiam!