Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czy falownik silnikowy z filtrem EMC można wprost podłączyć do sieci IT?

19 Cze 2019 14:27 261 11
  • Poziom 17  
    Mam takie pytanie: W pewnym miejscu jest sieć IT. Mam tam podłączyć parę aparatów - między innymi falownik silnikowy z filtrem EMC, zasilacz impulsowy itp. Generalnie - zasilanie szafy sterowniczej. Od strony technicznej wszystko powinno działać, ale zastanawiam się, czy nie będzie jakichś problemów związanych np. z kondensatorami pomiędzy fazami a ziemią w filtrach EMC czy też jakichś innych problemów. Myślę też, czy będzie to zgodne z przepisami. Dotychczas takie układy sterowania podłączałem zawsze do sieci TN, stad moje wątpliwości. Możecie mi coś podpowiedzieć?
  • Szafy Rack
  • Moderator
    Podaj dokładniej o jakie pojemności chodzi.

Czy falownik silnikowy z filtrem EMC można wprost podłączyć do sieci IT?
  • Poziom 17  
    Filtry EMC do falowników posiadają wbudowane kondensatory pomiędzy fazami a ziemią. Przykładowy schemat takiego filtra (wzięty z jakiegoś katalogu producenta filtrów) zamieszczam niżej. Na tym schemacie są to kondensatory CY1 i CY2.
    Czy falownik silnikowy z filtrem EMC można wprost podłączyć do sieci IT?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Szafy Rack
  • Poziom 17  
    15kVmaciej napisał:
    Przecież w instalacji IT masz PE które jest uziemione i tworzy sieć ochronną. Nie napisałeś jaki to falownik, ale prąd upływu z filtra w większości przypadków to dosłownie kilka (2-5) mA. Poza tym sprawdź w instrukcji falownika, ale nie słyszałem o przypadku żeby nie było dozwolone stosowanie filtrów EMC w instalacji IT
    Tak, wiem, że mam PE. Ale myślę, czy fakt, że sieć jest nieuziemiona nie spowoduje np. nieskuteczności filtrowania przez filtr EMC?
    Zaznaczam, że to tylko moje wątpliwości. Po prostu nigdy tego tak nie podłączałem i nie wiem, czy w ten sposób nie popełnię jakiegoś błędu. Nie twierdzę, że nie można tak podłączać - po prostu chciałem się upewnić, czy nie ma jakichś przeciwwskazań. Jeśli nie - to OK, mogę tak zrobić. A jeśli jest to niewskazane lub zabronione to prosiłbym kogoś, kto ma taką wiedzę o podzielenie się nią ze mną.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 38  
    musculus napisał:
    Ale myślę, czy fakt, że sieć jest nieuziemiona nie spowoduje np. nieskuteczności filtrowania przez filtr EMC ?
    Filtracja zakłóceń jest w obwodzie do ziemi.
    I jest bo PE jest uziemione.
    Producent nie dedykuje sprzętu tylko do sieci TN.
  • Poziom 10  
    Możesz użyć układ tzw. sztucznej ziemi, często jest to wykorzystywane w gornictwie. Jeszcze jedno pytanie co to ma zasilać i czy nie będzie konieczne dołożyć rezystora hamującego ?
  • Poziom 17  
    Punkt gwiazdowy transformatora jest dostępny, tak że nie ma problemu z napięciem 230V. Tam są dwa falowniki różnych typów, zasilacz impulsowy, i reszta automatyki (sterownik, czujniki, rozdzielacze itp, ale to raczej nieważne, bo to już jest zasilane z 24V). Oprócz tego z sieci są zasilane normalne silniki zasilające pompy wody. Obawiałem się zwłaszcza o falowniki z filtrami EMC. Ale jeśli mówicie, że nie będzie z tym problemu to OK.
  • Poziom 10  
    Myślę również , że będzie ok. Z tym, że ekranowanie przewodów zarabiaj tylko z jednej strony :) , drugi koniec musi być w powietrzu, gdyż urządzenia upływie mogą wyłapywać zaklocenia.

PS. Jakie masz zastosowane zabezpieczenie/przekaźnik uplywowy?
  • Poziom 17  
    tom1boss napisał:
    PS. Jakie masz zastosowane zabezpieczenie/przekaźnik uplywowy?
    Jest tam jakiś UKSI, dokładnego typu w tej chwili nie jestem w stanie podać.
  • Poziom 17  
    Dzięki za odpowiedzi. Myślę, że temat jest wyczerpany, więc go zamykam.