Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung korzystać będzie z Radeonów zamiast ARM GPU

ghost666 20 Cze 2019 01:41 1158 1
 • Samsung korzystać będzie z Radeonów zamiast ARM GPU
  AMD udzieliło licencji na swoją technologię graficzną firmie Samsung do wykorzystania w przyszłych chipach mobilnych. Samsung zapłacić ma AMD za dostęp do zaprezentowanej niedawno nowej architektury GPU - RDNA. Analitycy oczekują, że technologia ta wykorzystana zostanie w opartych o rdzenie ARM procesorach Exynos. RDNA będzie także wykorzystane w nadchodzących procesorach graficznych AMD z rodziny Navi, dedykowanych dla komputerów stacjonarnych.

  Umowa Pomiędzy Samsungiem a AMD dodaje jeszcze jedną platformę gdzie stosowane będą układy graficzne AMD. Kiedy większość ludzi myśli o grafice Radeon, myślą oni o kartach graficznych do komputerów stacjonarnych lub laptopów, ale technologia ta jest również wykorzystywana w konsolach do gier, takich jak PlayStation 4 czy Xbox One. Będzie wykorzystywana także w prezentowanej niedawno nowej usłudze Google dla graczy - w chmurze Stadia. Być może najbardziej zaskakujące jest to, że technologię graficzną AMD można znaleźć także w niektórych procesorach produkowanych przez jego rywala - Intela.

  Architektura RDNA firmy AMD prawdopodobnie zastąpi zaprojektowane przez ARM procesory graficzne Mali, których Samsung używa dotychczasowo w swoich chipach Exynos. Oznacza to, że ??technologia ta może nie pojawić się w każdym kraju, w którym Samsung sprzedaje swoje telefony. Południowokoreański producent ma tendencję do wydawania telefonów z różnymi chipsetami w różnych krajach. Większość świata uzyskuje dostęp do telefonów z chipami Exynos, ale w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Ameryce Łacińskiej telefony używają procesorów z rodziny Snapdragon firmy Qualcomm, wyposażonych w procesory graficzne Adreno. Co ciekawe, ta technologia graficzna była kiedyś własnością firmy AMD, ale została sprzedana do Qualcomma w 2009 roku.

  Źródło: https://www.theverge.com/circuitbreaker/2019/6/4/18651894/amd-radeon-samsung-graphics-soc-chipset-exynos-smartphones

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9215 postów o ocenie 6769, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  lemgo
  Poziom 12  
  Apropos Qualcomma w Samsungach: jest używany tam, gdzie chipset nie wspiera lokalnego standardu (USA, Kanada, Am. Łacińska - CDMA), Japonia - jakieś lokalne wynalazki