Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy program edukacyjny od Andes dla RISC-V

ghost666 20 Cze 2019 02:47 408 0
 • Nowy program edukacyjny od Andes dla RISC-V
  Dominującym głosem na warsztatach RISC-V w ETH w Zurychu był ten, który mówił, iż ??architektura ta jest jeszcze w powijakach, a tylko garstka firm bardzo stara się przyspieszyć adopcję i przekonać programistów o korzyściach płynących z tej technologii.

  Nie jest więc niespodzianką uruchomienie programu zachęcającego projektantów do wypróbowania RISC-V za darmo, innymi słowy bez opłaty licencyjnej. Andes Technology Corporation ogłosiła swój nowy program - RISC-V FreeStart. Główny specjalista ds. Technicznych, w firmie, Charlie Su, skomentował, że ma on pomóc ?przeniknąć RISC-V do mainstreamu?. Program oferuje łatwy sposób na zbudowanie systemu na chipie (SoC) na komercyjnym rdzeniu procesora RISC-V N22, dostępnym do bezpłatnego pobrania. AndesCore N22 to podstawowy, niskonapięciowy procesor RISC-V, który zapewnia wydajność 3,95 Coremark/MHz, co według Andes jest najwyższą wartością w tej klasie. Jego konfigurowalne funkcje obejmują mnożnik, kontroler przerwań, pamięć lokalną, pamięć podręczną instrukcji i obsługę debugowania. Dzięki programowi FreeStart RISC-V inżynierowie SoC mogą rozpocząć projektowanie SoC opartego na RISC-V bez konieczności wcześniejszego pokrywania kosztów całego IP związanego z układami z tym rdzeniem.

  Prezes Andes Technology, Frankwell Jyh-Ming Lin, powiedział, że projektanci poszukują małych, wydajnych, komercyjnych rdzeni RISC-V do konstruowania swoich kreatywnych SoC. "W przeciwieństwie do procesorów RISC-V o otwartym kodzie źródłowym, które mają ograniczone funkcje i braki w dokumentacji i muszą być najpierw zweryfikowane przez projektantów SoC, użytkownicy komercyjnego N22 mogą pominąć te czasochłonne zadania, które nie wnoszą nic do wartości ich SoC, a zamiast tego wydać swoje cenne zasoby projektowe na prawdziwą wartość dodaną".

  Su informuje, że CPU N22 jest małym, dwustopniowym, 32-bitowym rdzeniem procesora RIS32-EMAC o architekturze RISC-V z 16 lub 32 rejestrami ogólnego przeznaczenia i obsługuje kilka konfigurowalnych funkcji, takich jak StackSafe do ochrony stosu sprzętu, PowerBrake do wydajnego zarządzanie energią, CoDense do zmniejszania rozmiaru kodu nad rozszerzeniem RISC-V C, oraz pamięć lokalna i pamięć podręczna instrukcji do zwiększenia wydajności.

  Program FreeStart jest darmowy, ale daje również projektantom możliwość skorzystania z rocznego wsparcia za jedyne 20 tysięcy dolarów, a także dostarcza wstępnie zintegrowaną platformę AHB z powszechnie używanymi peryferyjnymi blokami IP. Ponadto RISC-V FreeStart korzysta z bezpłatnego AndeSight IDE, profesjonalnego środowiska programistycznego, które trafiło już na ponad 15 000 komputerów na całym świecie. W ramach programu FreeStart RISC-V Andes ma nadzieję, że każdy, od profesjonalistów przemysłowych po uczniów, obejrzy i podpisze umowę licencyjną online i pobierze procesor N22 do oceny. Firma zapewnia również ścieżkę migracji do masowej produkcji, aby umożliwić komercyjne wykorzystanie, gdzie klienci już opłacają licencje za układy i SoC.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334808

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9215 postów o ocenie 6769, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.