Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Koncówka mocy show Wymiana kondensatorów

Pou1990 20 Cze 2019 20:35 1017 38
    KaW
    Poziom 34  
    Być może uszkodzeniu uległy diody.Kondensatory grzeją się- bo może dostają
    prąd przemienny...
    W każdym razie naprawa nieskuteczna.
  • PCBway
    jozgo
    Poziom 31  
    398216 Usunięty napisał:
    Nic w tym dziwnego. Po prostu przy małych mocach, gdy wystarcza mniejsze napięcie zasilania klucze tranzystorowe nie są zwarte.

Aż taki głupi to nie jestem. Clou było takie, że przy przepaleniu jednego z bezpieczników przed mostkiem Graetz'a zas. 55V, nie jest brak napięcia tego zasilacza tylko połowa. I przy takiej konfiguracji napięć 110/55V jedne kondensatory będą mialy np. ok. 27V a inne ok. 70V.
  • PCBway
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    398216 Usunięty napisał:

Najlepiej by było gdyby kupić samemu komplet takich samych kondensatorów jak oryginalne (również uwzględniając temperaturę dopuszczalną - kondensatory na wyższą temperaturę mają zwykle i niższe ESR, co w tym wypadku może być ważne) i wymienić - samodzielnie. Nie jest to żadna filozofia, oznaczenia polaryzacji masz przecież na kondensatorach i na PCB też być powinny.

No właśnie gdzie kupić sensowny taki kondensator za nie duże pieniądze. Znalazłem za ok. 15zł netto markowe, ale potem doczytałem, że minimum 150 sztuk. Za 80VDC to już jakieś 40-45zł netto. Czyli sporo więcej.
    Samemu to może i bym się pobawił jak już pisałem wcześniej w równoległe łączenie (np. 2x 6800). Ale nie wiem jak z miejscem. Trzeba by z 2 lub 4 zakupić i sprawdzić.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    jozgo napisał:
    Aż taki głupi to nie jestem.

Ależ to nie było do Ciebie. po prostu wyjaśniłem (co może się przydać innym czytającym ten temat w przyszłości) jak jest zrealizowane zasilanie w tym wzmacniaczu.
    W tym wzmacniaczu jest tylko podwójne a bywają wzmacniacze z trzema napięciami przełączanymi w funkcji aktualnej wartości sygnału. (to już jako ciekawostka).
    MARCIN.SLASK napisał:
    No właśnie gdzie kupić sensowny taki kondensator

https://www.tme.eu/pl/katalog/kondensatory-el...nap-in-85degc_112347/?art=LLS1J123MELC&page=4
    MARCIN.SLASK napisał:
    za nie duże pieniądze
    Jakość idzie zawsze w parze z ceną. Kupisz chłam i za tydzień założysz nowy temat?
    kris8888
    Poziom 31  
    398216 Usunięty napisał:

Najlepiej by było gdyby kupić samemu komplet takich samych kondensatorów jak oryginalne (również uwzględniając temperaturę dopuszczalną - kondensatory na wyższą temperaturę mają zwykle i niższe ESR, co w tym wypadku może być ważne) i wymienić - samodzielnie. Nie jest to żadna filozofia, oznaczenia polaryzacji masz przecież na kondensatorach i na PCB też być powinny.

To nie ma sensu, to nie jest kwestia felernych kondensatorów. Jak słusznie zauważył jozgo, problem musi być gdzie indziej. Moim zdaniem przebita jest jedna z diod w mostku dostarczającym napięcia 110V i jedna para kondensatorów dostaje dużą składową zmienną prądu. Tego nie słychać w formie brumu dopóki końcówka mocy jest zasilana z napięć +/-55V. Możliwe też, że ta składowa zmienna nie jest na tyle duża żeby od razu przepalić bezpieczniki w zasilaczu, ale wystarczy, żeby zagrzać kondensatory filtrujące.

Oczywiście ponownie uszkodzone kondensatory trzeba wymienić, ale najpierw trzeba zlokalizować przyczynę ich uszkodzenia
    pikarel
    Poziom 32  
    Bez pomiaru wartości napięć na kondensatorach oraz pomiarze kilku elementów z bloku zasilania - to jedynie snucie opowieści (dziwnej treści).
    Tak się nie da naprawić czegokolwiek, drogi autorze tematu.
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    398216 Usunięty napisał:

MARCIN.SLASK napisał:
    No właśnie gdzie kupić sensowny taki kondensator

https://www.tme.eu/pl/katalog/kondensatory-el...nap-in-85degc_112347/?art=LLS1J123MELC&page=4
    MARCIN.SLASK napisał:
    za nie duże pieniądze
    Jakość idzie zawsze w parze z ceną. Kupisz chłam i za tydzień założysz nowy temat?

Akurat 17zł netto to nie jest dużo jak na taki kondensator (widziałem za >50zł podobne). Tylko akurat minimalna ilość to 50szt. Jak prowadzimy serwis i często naprawiamy takie sprzęty to OK, kupie 50sztuk, ale dla 8 sztuk, kupować 50... Potem męczyć się ze sprzedażą tych pozostałych, bo nie są to popularne wartości.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Tylko akurat minimalna ilość to 50szt.
    Jeśli są w TME to na pewno są i w innych sklepach Wystarczy poszukać.
    Pou1990
    Poziom 7  
    jozgo szacunek dla tego pana! ;-) Nie mam jak sie odwdzięczyć ale mega pomoc i podejście do sprawy. Strzał celny bez pomiarów! ;-) Wymieniłem 4 bezpieczniki przed kondensatorami no i cud nic sie nie grzeje. Jeszcze raz dziękuje za pomoc temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam