Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inwerter Growatt polska instrukcja ustawienia parametrów

danielm55 29 Mar 2020 18:34 25884 57
IGE-XAO
    rzutnik
    Level 12  
    Zakład energetyczny nie chce obniżać napięcia na sieci bo się boi zbyt dużych spadków w czasie większego obciążenia sieci.
  • IGE-XAO
    fazik
    Level 16  
    Jak będziesz podnosił napięcia, to stopniowo, po 1V, ale ja uważam, że bezpieczniej załączyć jakiś odbiornik prądu w tym czasie.
  • IGE-XAO
    rzutnik
    Level 12  
    Dokładnie: myślałem aby ewentualnie podnieść dopuszczalne napięcie o 1 lub max 2V i zobaczyć co wtedy.
    Bardzo chętnie podłączylbym rejestrator napięcia na dłuższy czas ale takie urządzenia są zbyt drogie. Zrobiłem układ na arduino wykorzystując moduł LM358 (ZMPT101B), skalibrowałem go do miernika i nawet coś pokazuje. Z dokładnością na pewno nie jest zbyt dobrze ale ileż można wymagać od układu za 6zł. Problem w tym, że wedlug specyfikacji układ ten działa do 250V, a mnie głównie interesuje to co powyżej.
    procesor1
    Level 11  
    Witam jestem posiadaczem Growatt 3000 z projektu gminnego i od samego początku są z nim problemy to się rozłącza , to co chwilę wyskakuje błąd izolacji PV - pomiary izolacji oki, rozłączanie zostało poprawione zakres poprawiony przez Growatt , a tu nagle falownik jakim cudem ustawił się na zakres 1000 W mocy znamionowej i obcina wszystko powyżej. Masakra posiadam go 5 miesięcy i ręce opadają . Co do ustawiania zakresu napieć to falownik synchronizauje się z siecią więc napięcie w sieci musi być większe więc ustawienie na falowniku wyższego dopasuje falownik. Często przy montażach falowników ustawiam dedykowane na Niemcy tam jest do 261-263 V i walcownik tylko dopasowuje do aktualnych w sieci. U mnie rozłączanie głównie w niedzielę przy małych obciążenia sieci dochodziło do 255V.
    Czy możecie napisać gdzie znaleźć historię napięć na Growatt bo przeglądam na apce jaki i serwer Growatt i nie znajduje. Do rzutnik czy byłaby szansa na udostępnienie hasła do sprawdzenia parametrów, zmiany mocy znamionowej na właściwą dla mojego czyli 3000 W. Ja montuje głównie Fronius Smart ostatnio kilka Sofar,Aforę ale nawigacja na nich wszystkich jest o niebo lepsza i sporo można zmieniać z menu na falowniku, a tu dałbym Nobla za interface pukanie w falownik.
    rzutnik
    Level 12  
    Błąd izolacji zgłaszaj do wykonawcy, podobnie zmianę mocy na 1000W. Całość instalacji z projektu gminnego (ROF) objęta jest 5-letnią gwarancją licząc od ostatniego odbioru czyli ta gwarancja jeszcze się nie rozpoczęła (planowy termin zakończenia montaży to koniec czerwca 2020 chyba że się wyrobią wcześniej). Do czasu zakończenia montaży i odbiorów instalacje objęte są gwarancją wykonawcy. Jeśli wykonawca cię olewa interweniuj w gminie u osób nadzorujących montaż instalacji. Ustawienia falownika zgodnie z parametrami sieci obowiązującymi w Niemczech (do 262V) jest niezgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce. Przekroczenia napięć na sieci to problem dostawcy ale z nim to jest ciężka walka. Tak jak opisałem wcześniej, przyjadą panowie z PGE po 16 zrobią chwilowy pomiar, wyjdzie im w zakresie 230-235V więc twierdzą, że na sieci wszystko jest OK. Na moją uwagę że falownik dostosowuje się do parametrów sieci i zmienia napięcie stwierdzili, że falownik jest uszkodzony bo powinien stale dawać stałe napięcie 230V, a nie zmieniać. Już ta wypowiedź wyjaśnia jakie pojęcie o fotowoltaice mają "specjaliści" z PGE. Przy moich losowych pomiarach w różnych porach dnia bez problemu udało mi się zmierzyć napięcia z zakresu 253-254V (lub bardzo blisko 253V), ale nie udało mi się wyłapać momentu gdy napięcie spadło poniżej 220V. Wynika z tego, że bez problemu można złapać wzrost powyżej 10% ale spadek powyżej 4% ciężko zmierzyć, a dopuszczalny spadek to także 10% czyli napięcie może się obniżyć do 207V.
    Pełne logi można pobrać ze strony https://server.growatt.com/ po zalogowaniu na własne konto: Dashboard -> History data -> search (podajemy zakres z jakiego chcemy dane) i export - otrzymujemy plik csv, który możemy otworzyć w Excelu. Rejestrator wysyła dane co 5min.
    Za interfejs (pukanie w falownik) to rzeczywiście należy się "nobel" albo lepiej popukanie w głowę projektantowi.
    procesor1
    Level 11  
    Dzięki nie zauważyłem tych logów i co dziwne znalazłem w nich wartość 259 V - i nie rozłączyło falownika. Wczorajszego dnia przy kontakcie z Panem z Growattu poustawiał mi wszystko według jego uznania, no i zmienił oprogramowanie na najnowsze i teraz w aplikacji jaki i na serwerze Growatt widzę tylko rejestrator danych ale ten rejestrator już nic nie zaczytuje przynajmniej ja nie mam dostępu do tego.
    rzutnik
    Level 12  
    Może zauważyli że ktoś grzebał, albo niepoprawnie ustawił i przyblokowali.
    Ja u siebie na początku zgłaszałem problem kasowania danych - w ciągu dnia resetowało dane odnośnie produkcji (dziennej i sumarycznej). Po zgłoszeniu serwis cofnął wersję oprogramowania i teraz już nie kasuje.
    procesor1
    Level 11  
    Zablokować nie zablokowali bo oni tez widza tylko rejestrator danych, przy kontakcie tel z Growatt maja podesłać mi oprogramowanie starszej wersji i będziemy próbować po RS232 wgrywać, takie to unowocześnienia, ale jak by nie patrzeć inwerter działa i nie zgłasza żadnych błędów ....... bo nie ma jak, czyli tak jakby problem rozwiązany he he he.
    Filipdz
    Level 10  
    Dziś przelała się czara goryczy bo jest mniejszy pobór energii w rejonie i skoczyło standardowo napięcie co przyczyniło się do wywalania błędów.... Odpaliłem Shinebus, następnie odczytałem parametr nr. 21 czyli Vac 10min Avg i wynosił 438.2 czyli rozumiem że jest to parametr maksymalnego napięcia mierzonego w 10 minutach ? maksymalne napięcie między sieciowe które w Polsce wynosi 400v +/- 10 % daje max 440v? zmieniłem parametr na 439.2 i jak narazie jest spokój....

ps. mam inwerter growatt 6000tl3-s

Na zielono zaznaczyłem log gdzie inwerter jeszcze działał a na czerwono kiedy został wywalony z sieci. Oczywiście aby inwerter ponownie wystartował należy go wyłączyć i włączyć ( dlatego jest taki długi log na czerwono )

Edit 12.04.2020

Dziś na sieci jeszcze więcej jest

fazik
    Level 16  
    Poniżej sytuacja u mnie z 15 marca, na jednym screenie 2 razy widoczny FAULT, a był później jeszcze trzeci raz.
    Filipdz
    Level 10  
    Fazik jaki limit masz ustawiony?
    fazik
    Level 16  
    Domyślny. To jest chyba 438,2 v , ale nie pamiętam
    Filipdz
    Level 10  
    Czy można ustawić aby podczas cotygodniowego, niedzielnego porannego wystąpienia błędu o zbyt wysokim napięciu inwerter sam się restartował i połączał ??
    fazik
    Level 16  
    Niestety nie, ale możesz zrobić to przez www, jak otrzymasz alarm.
    gola
    Level 12  
    Witam wszystkich.

Mam podobny problem.

Do energetyki pisałem, pomierzyli i niby wszystko jest ok.

Mogę prosic o kod na priv.
    wladok
    Level 11  
    woytas73 wrote:
    Byłbym koledze wdzięczny za podesłanie softu :)

Czy ja również mogę skorzystać ?

Dodano po 11 [godziny] 5 [minuty]:

Filipdz wrote:
    Dziś przelała się czara goryczy bo jest mniejszy pobór energii w rejonie i skoczyło standardowo napięcie co przyczyniło się do wywalania błędów.... Odpaliłem Shinebus, następnie odczytałem parametr nr. 21 czyli Vac 10min Avg i wynosił 438.2 czyli rozumiem że jest to parametr maksymalnego napięcia mierzonego w 10 minutach ? maksymalne napięcie między sieciowe które w Polsce wynosi 400v +/- 10 % daje max 440v? zmieniłem parametr na 439.2 i jak narazie jest spokój....

ps. mam inwerter growatt 6000tl3-s

Na zielono zaznaczyłem log gdzie inwerter jeszcze działał a na czerwono kiedy został wywalony z sieci. Oczywiście aby inwerter ponownie wystartował należy go wyłączyć i włączyć ( dlatego jest taki długi log na czerwono )

A jak to zmieniłeś?, kod jest potrzebny.

Edit 12.04.2020

Dziś na sieci jeszcze więcej jest

wzet1
    Level 1  
    Dzień Dobry,

chciałbym podyskutować o ustawieniach parametrów Growatt 8000 z użytkownikiem "rzutnik" .
    Mam problemy z wyłączaniem się falownika (wiadomo błąd 129).
    Serwis Growatta coś tam próbuje pomóc ale wiele nie zdziałali.
    Może mógłbym skorzystać w jakiś sposób z twojego doświadczenia.
    rzutnik
    Level 12  
    Problemem, jak we wszystkich tego typu przypadkach, jest niska jakość sieci przesyłowych tj. stare kable, zaśniedziałe złącza itp. Często są to sieci z lat 60-tych czy 70-tych, w których nic nie było modernizowane od tego czasu. PGE mogłoby to poprawić poprzez wymianę przewodów na takie o większych przekrojach i poprawienie złączy. W wielu przypadkach musieliby także wymienić wtedy słupy (dodatkowe koszty). Problem w tym, że oprócz poniesionych kosztów na inwestycję nie bedą mieć z tego powodu żadnych zysków. Ponadto jeśli instalacje PV u prywatnych odbiorców zaczną lepiej działać tj. nie będą się wyłączać bo nadwyżka energii z tych instalacji będzie bezproblemowo się rozsyłać po sieci to poniosą dodatkową stratę - jeśli instalacja się wyłącza to klient pobiera energię z sieci, a nie ją oddaje (licznik "kręci" się w dobrą dla PGE stronę). Na inwerterze można ustawić wyższe dopuszczalne górne napięcie niż obowiązuje w Polsce (253V) ale będzie to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Lepszym rozwiązaniem jest wymuszenie na PGE obniżenia napięcia na stacji transformatorowej ale tu trzeba się uzbroić w dużą cierpliwość i pisać pismo za pismem. PGE będzie robić wszystko aby nie obniżyć tego napięcia.
    Przepisy w Polsce dopuszczają napięcie 230V +/-10% co daje nam odpowiednio zakres 207-253V. Robiłem pomiary u siebie o różnych porach dnia i bez problemu udawało się zmierzyć napięcia ok 251V ale nigdy nie udało mi się zmierzyć napięcia poniżej 220V. Mój dom znajduje się dość daleko od stacji trafo więc zodnie z teoriami PGE powinienem mieć spore spadki napięcia. Tak jednak sie nie dzieje i PGE mogłaby obniżyć napięcie na trafo bez ryzyka spadku tych napięć. U mnie w domu udało mi się zmierzyć napięcie nawet 259V na fazie gdzie nie jest podłączona moja instalacja PV. Oznacza to, że takie napięcie otrzymywałem z sieci.
    W walce z PGE można wymusić podłączenie rejestratora, który dokładnie zarejestruje zmiany napięć. W przypadku gdy taki rejestrator wykaże nadwyżki PGE będzie musiało coś z tym zrobić. Problem w tym że PGE może założyć rejestrator po analizie prognozy pogody i podłączyć go gdy nie będzie dni słonecznych i wtedy wszystko wyjdzie im "dobrze". Dodatkowo zostaniemy wtedy także obciążenie kosztami tych pomiarów. Lepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie takiego rejestratora prywatnie w dni słoneczne. Póżniej do wyników należałoby dołączyć uprawnienia do pomiarów osoby, która to podłączała oraz aktualną homologację miernika tak aby PGE nie mogła zarzucić nieprawidłowości przy pomiarach i z tym wszystkim zgłosić wniosek o obniżenie napięcia. Może wtedy by się coś udało.
    U siebie podłączyłem także grzałkę elektryczną do zbiornika c.w.u., która jest załączana w przypadku nadwyżki produkcji PV, tak aby zwiększyć lokalnie obciążenie. Problem w tym że w słoneczne dni nawet przy ustawionym termostacie na max (ok. 90 st.C) grzałka i tak się wyłącza bo woda osiąga tą maksymalną temperaturę.
    W Polsce wykonano duże doinwestowania w budowę instalacji PV (środki UE oraz programy typu Mój prąd) ale zapomniano o modernizacji sieci przesyłowych. Problem ten już został zauważony ale oczywiscie PGE nie chce przeznaczać własnych środków na tą modernizację. Szkoda tylko, że przy każdym rachunku obciążają wszystkich kosztami za utrzymanie tej sieci i wszyscy wnosimy te opłaty tylko nie wiadomo gdzie te pieniądze giną.
    rmffm12
    Level 15  
    Ktoś wie czy da się w Growat MOD8000 tl-3 da sie tak zmienić parametry by startował z 1030V, niby może pracować do 1100V więc powinien wytrzymać takie chwilowe napicie startowe nim obciaży panele i je obniży
    vvolt
    Level 12  
    Do ustawień Growatta najlepszym narzędziem jest ShineTools .
    Pamiętajcie że inwentery X max v mają 496V
    fazik
    Level 16  
    Jakie hasło trzeba wpisać do Shine Tools?
    vvolt
    Level 12  
    Hasło do shine tools jest takie samo jak w systemie zarządzania oss.growatt

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

A to że w sestynie zarządzania growata jest jakieś napięcie które można zmieniać to mi się wydaje że to system i tam nie ma czegoś takiego jak zabezpieczenie wysokiego napięcia a ono działa w powiązaniu z normą do której przypisany jest falownik a konkretnie do kraju jaki się ustawi najwięcej mają włochy, do tego należy ustawić oprócz górnego napięcia to które najczęściej rozłącza falownik to czas i napięcie .standardowo to chyba jest na 10 minut a napięcie z normy kraju w jakim pracuje .
    vvolt
    Level 12  
    Tak łatwo się zakłada jest opis na stronie growata
    vvolt
    Level 12  
    z tym napięciem to pierdoły Włochy mają 270 na inwenterach a na tych samych urządzeniach pracują
    mplugin
    Level 11  
    Proszę o hasło serwisowe do growata. Będę wdzięczny. Pozdrawiam
    irekw38
    Level 10  
    Cześć Panowie, mam pytanie czy nadal posiadacie dostęp do danych historycznych inwerterów Growatt? U mnie jakiś czas temu było i po jakiejś aktualizacji strony dostęp do danych historycznych zginął.
    Pozdrawiam