Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] stabilizator napięcia 78xxx czy 79xxx

20 Cze 2019 17:14 267 13
  • Poziom 3  
    Witam,
    mam pytanie odnośnie stabilizatorów napięcia, a mianowicie chodzi mi o to, co się stanie jeśli zastosuję stabilizator z serii 79 za 78 , a dokładniej 79l09 za 78l09.
    Z góry dziękuję za info.
  • Warunkowo odblokowany
    78xx to stabilizatory napięcia dodatniego, a 79xx ujemnego i nie są zamienne.
  • Poziom 3  
    no i właśnie zdania użytkowników @thereminator oraz @jony (z podanego przez Ciebie odnośnika) są sprzeczne
  • Poziom 3  
    No dobra, czyli reasumując... stabilizatorem 79xx mogę stabilizować napięcie dodatnie pojedyncze, ale symetrycznego nie. Dobrze zrozumiałem?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    stabilizator napięcia 78xxx czy 79xxx
  • Poziom 27  
    Witam
    maestro84 napisał:
    stabilizatorem 79xx mogę stabilizować napięcie dodatnie pojedyncze, ale symetrycznego nie. Dobrze zrozumiałem?

Zacznij może od opisu jakie elementy posiadasz, a co zamierzasz "wyprodukować"
    Twoje "dobrze zrozumiałem" nijak ma się do Twojego pytania oraz do odpowiedzi na nie.

Pozdr.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Od wielu lat używam zasilacza z regulowanym napięciem i to tylko ujemnym. Po prostu nie miałem pod ręką stabilizatora napięcia dodatniego. Sprawdzałem z jego pomocą radia samochodowe i inne sprzęty. Oczywiście chodzi o stabilizator z regulacją napięcia dodatniego LM317, a ja zastosowałem ujemny, czyli LM337.
  • Poziom 25  
    zybex napisał:
    Od wielu lat używam zasilacza z regulowanym napięciem i to tylko ujemnym. Po prostu nie miałem pod ręką stabilizatora napięcia dodatniego. Sprawdzałem z jego pomocą radia samochodowe i inne sprzęty. Oczywiście chodzi o stabilizator z regulacją napięcia dodatniego LM317, a ja zastosowałem ujemny, czyli LM337.

Twoja odpowiedź jest zupełnie bez związku. Pytanie było czy można zamienić 79 na 78. Odpowiedź prosta NIE bo to są zupełnie inne układy, odpowiedź dla zaawansowanych jest BYC MOŻE bo to zależy od układu.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    maestro84 napisał:
    stabilizatorem 79xx mogę stabilizować napięcie dodatnie pojedyncze,
    Pojedyńczy zasilacz ma na wyjściu "+" i "-".
    Czy stabilizujesz gałaź "ujemną" czy "dodatnią" nie ma znaczenia. Więc taki zasilacz możesz zrobić zarówno na układzie serii 78XX jak i 79XX.
    Mimo to nie powiedziałbym, że 79XX można stabilizować napięcie dodatnie.
    Do zasilacza symetrycznego potrzebujesz obu układów (78xx i 79xx), bo masa jest wspólna.
    No chyba, że zrobisz dwa całkiem odrębne zasilacze, zewrzesz plus jednego z minusem drugiego i ten punkt potraktujesz jako masę.
  • Poziom 3  
    Dzięki za odpowiedzi. W moim układzie z pojedynczym stabilizatorem 78xx, zastąpionym 79xx okazało się, że wszystko działa jak należy, przy czym zauważyłem, że grzeje się on znacznie bardziej, aczkolwiek nie przekracza jakiejś "zdrowej" granicy, nic się nie topi i nie dymi :)
  • Warunkowo odblokowany
    maestro84 napisał:
    Dzięki za odpowiedzi. W moim układzie z pojedynczym stabilizatorem 78xx, zastąpionym 79xx okazało się, że wszystko działa jak należy, przy czym zauważyłem, że grzeje się on znacznie bardziej, aczkolwiek nie przekracza jakiejś "zdrowej" granicy, nic się nie topi i nie dymi :)

Nie wypisuj bredni. Może zastąpiłeś zasilacz ze stabilizatorem 78xx zasilaczem z 79xx (jak w linku w poście #3 podanym przez kol. chast), ale na pewno nie zastąpiłeś 78xx stabilizatorem 79xx, bo nie są zamienne, a do tego nawet kolejność ich wyprowadzeń jest inna.
  • Poziom 3  
    Temat do zamknięcia.