Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCF 8583 - problemy ze stabilnością f

c64club 14 Wrz 2005 18:37 2245 11
  • #1 14 Wrz 2005 18:37
    c64club
    Poziom 17  

Witam. wiem ze problem pewnie banalny, ale mnie osobiscie szlag juz trafia.
    mam PCF8583 (zegar). dolaczylem do niego kwarca 32,768 i kondziolka 33pF, tak jak na wiekszosci schematow urzadzen wykorzystujacych ten zegar.
    Czestotliwosc (nie mam miernika) na wyjsciu INT oceniam na jakies 3 Hz. po przelozeniu wszystkich czesci do plyty testowej (po bascomie) mam jakies 1,1 Hz albo 0,9 Hz(raz mi miga zgodnie z sekundnikiem zegarka recznego, a po jakiejs minucie w polowie miedzy taktami sekundnika). wiem ze zeby porzadnie liczyc czas (bez pomylek po 20min./dobe) trza miec idealne 1Hz. zaznaczam ze podpinalem kilka kwarcow 32,768 i rozne wartosci kondziołków i jest to samo. ponadto przy duzych kondziołkach F sie zmienia, ale na jakies 0,5 Hz.
    Pytanie jest takie:
    jak zmusic tego scalaka zeby korzystal zkwarcu a nie robil co chcial?
    ewentualnie skad wyciagnac niską częstotliwosc wzorcową (typu 1-10Hz)?, moge nawet olać podtrzymywanie bateryjne czasu i inne wlasciwosci scalaka PCF, licząc czas za pomocą jednej zmiennej w programie.

ewentualnie czy znacie jakis fajny RTC, zeby nie mial 40 pinow i wystawial przerwanko co dokladnie 1s?
    z gory dzieki
    bober

0 11
  • #2 14 Wrz 2005 20:46
    snow
    Poziom 28  

Może DS1307 lub też DS1337? Komunikacja po I2C.

0
  • #3 14 Wrz 2005 21:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 14 Wrz 2005 21:21
    snow
    Poziom 28  

Żabek napisał:
    W zamian polecam DS1678 Maxima. Komunikacja po I²C a w odróżnieniu od PCFa sam liczy lata. Posiada nieco mniej pamięci, ale jako RTC sprawdza się idealnie.

Tylko że jest drogi :|
    Tańszy ten naprzykład DS1307 - cena porównywalna z ceną PCF'a, ma możliwość wygenerowania przebiegu 1Hz

Ja też miałem problemy z tym PCF'em. Chyba te DS'y ogólnie lepiej się sprawdzają.

0
  • #5 14 Wrz 2005 21:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 14 Wrz 2005 21:28
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

A zasilanie jest odpowiednio dużą pojemnością odsprzęgnięte przy samych wyprowadzeniach układu ?
    Zaglądałeś w ogóle do FAQ działu ?

0
  • #8 14 Wrz 2005 21:37
    snow
    Poziom 28  

Żabek napisał:
    snow napisał:
    Tylko że jest drogi :|

Tajemnicą Poliszynela jest, że Maxim oferuje bezpłatne próbki...

Microchip też oferuje, kiedyś nawet do Polski wysyłali, ale jak się zorientowali że ludzie na allegro sprzedają je to zaprzestali wysyłąnia do nas.
    Maxim oferuje - sam nawet z tego programu korzystam. Lecz jeżeli ktoś chce poźnej zrobić więcej urządzeń w oparciu o naprzykład taki scalak to musi zamówić a wtedy cena gra role.

Ale to taki mały offtopic :|

0
  • #9 14 Wrz 2005 21:41
    soft.sc
    Poziom 16  

Panowie. Używałem wielokrotnie PCF8583 i nigdy nie miałem problemu z częstotliwością. Aktualnie mam opracowany zegar, który elektronicznie koryguje STAŁĄ odchyłkę i mam uchyb +1s na 3-4 miesiące. Kondensator pomiędzy zasilaniem (8) a OSCI (1) to 15p. Pozdrawiam.

0
  • #10 15 Wrz 2005 03:38
    c64club
    Poziom 17  

spox, na razie przypialem do zasilania kondziołki 100nF i 100uF/6.3V - polepszyla sie stabilnosc. mam niemal 1 hz
    musze zobaczyc ile sekund na dobe bedzie sie mylil i tyle odjac/dodac okolo 6 rano.
    EUREKA!!!!!!!!!!!!!!!!!
    teraz dopiero na to wpadlem. wywale ze starego budzika (ze sklepu wszystko po 4 zeta) mechanizm, a zamiast cewki przypne tranzystor i bede mial 1 Hz jak sie patrzy :D
    Dam znac jak bedzie dzialac.

0
  • #11 27 Lis 2006 13:04
    medicb
    Poziom 28  

Wrócę do tematu odnośnie wykorzystania płytki z budzika. Jak myślicie czy to się sprawdzi? Potrzebuję podtrzymania bateryjnego więc chyba ma to sęs, jak myślicie? :D

0
  • #12 27 Lis 2006 19:16
    c64club
    Poziom 17  

Ma sens jak najbardziej, ale układ jest bardziej skomplikowany niż myślałem.

Otóż budzik daje jeden impuls dodatni a jeden ujemny. Trzeba ten ujemny odwrócić(czyli zróżniczkować i zrobić reakcję na szpilke). Ogólnie trochę prądu to zeżre jeśli zrobisz na bipolarnych elementach.
    w sumie gdyby brać pod uwagę tylko impulsy dodatnie, to budzik jest debilem dającym 2Hz o wypełnieniu 25%.

Drugi pomysł to ne555, dające po sekundzie od otrzymania sygnału drugi sygnał (czyli mnożnik znanej częstotliwości przez 2)

Albo spróbować gotowych precyzyjnych generaczy 32kHz. Są dostępne jako sample (bodajże) National Semiconductora. Sprawdź w wątku o darmowych scalakach.

Dodano po 4 [minuty]:

Ewentualnie RTC Epsona 6xxx. Mają wewn. generator, ale one wymagają podania adresu (czyli jakiś the-koder z bramek lub marnujesz jedną nogę kontrolera na wywoływanie RTC) jeśli uP pracuje w trybie magistrali to bomba, jeśli nie to tak jak pisałem wcześniej. U nas projektanci z nich korzystają, nawet do korekcji współczynnika rozpadu cezu i ameryku w pomiaracjh radiometrycznych - układ się sprawdza.

0