Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Deviser s30 - CIRCUT: naprawa PCB

21 Cze 2019 12:11 408 9
  • Poziom 38  
    Szanowni Koledzy!

Przez ok.4 lata Deviser s30 służył mi wiernie i ustawił setki anten, jednak gdy u kolejnego Klienta zachował się nietypowo, pomyślałem - to znak że coś się dzieje ;-)

Konkretnie: na ekranie pojawia się komunikat o zwarciu LNB i piszczy, brak pomiaru.
    Co ciekawe, w momencie zmiany transportera (up/down) przez ok.1 sek. pomiar jest, i to rzeczywisty, później wchodzi w tryb "zwarcie".

Oczywiście urządzenie rozebrałem, sprawdziłem stan gniazda i płytki PCB - brak zwarcia, śladów wilgoci, itp.
    Za to jeden z małych polprzewodnikow (3+1 nóżki) ma charakterystyczny bąbel ( garb) - niestety z tego powodu nie widać oznaczenia ww. elementu.

Podejrzewam że to uszkodzenie jest powodem takiego zachowania przyżądu.

PYTANIE: czy ktoś z Kolegów podjął by się identyfikacji układu i naprawy urządzenia?
    A może to tylko skutek, a przyczyna jest inna?

Jeśli to pomoże, zamieszczę zdjęcie położenia uszkodzonego elementu.
  • PCBway
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Pontikos napisał:
    zamieszczę zdjęcie położenia uszkodzonego elementu.

Od tego trzeba było zacząć. Wyraźne, ostre zdjęcie.
  • Poziom 38  
    Załączam trzy zdjęcia- Na pierwszym uszkodzony element w zbliżeniu, zaznaczony strzałka. Na drugim widok PCB - awers. Trzecie - rewers, z nr. Seryjnym i wersji urządzenia. Deviser s30 - CIRCUT: naprawa PCB Deviser s30 - CIRCUT: naprawa PCB Deviser s30 - CIRCUT: naprawa PCB
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam. Miałem takie uszkodzenie w moim mierniku z tym że na gwarancji. Wysyłałem do serwisu na adres: Eltech Sp. z.o.o
    Żelazna 6
    41-709 Ruda Śląska
    kheliosz(malpa)eltech.net.pl tel:+48 32 771 47 80
    Naprawiają na gwarancji i odpłatnie. Może podadzą symbol uszkodzonego elementu.
    Pozdrawiam. KB
  • Poziom 11  
    Kolego prawdopodobnie masz uszkodzenie SHORT jest to bardzo częsta i najczęściej spotykana usterka. Też byłem w serwisie Eltech Ruda Śląska naprawa gwarancyjna lub około 170zł po gwarancji jak mają czas sprawa załatwiona tego samego dnia.Warto tam się kontaktować będzie szybciej ale nie mówię taniej.
  • Poziom 14  
    Panowie zamiast pomóc koledze i sprawdzić u siebie jaki to element to odrazu wysyłacie go do serwisu gdzie kasują 170zł .

Kolego jest to element S51A - inaczej LM2731 S51A SOT23-5 kosztuje około 1$ Deviser s30 - CIRCUT: naprawa PCB Deviser s30 - CIRCUT: naprawa PCB
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Gdybym był elektronikiem sam bym to zrobił i pomógł ale miałem miernik na gwarancji więc mnie to nie interesowało.Swoją drogą podpowiedziałem co uzyskałem w serwisie.A jak kolegę na złe tory pokierujecie i spieprzy bardziej co dalej może lepiej serwis i głowa nie boli.
  • Poziom 38  
    Super - dziękuję obu Kolegom którzy pomogli - dzięki temu mam dwie opcje naprawy: prostą i szybką, acz kosztowną i drugą - do samodzielnego wykonania.

Temat w zasadzie do zamknięcia, ale zrobię to po wymianie układu, potwierdzając że to on był przyczyną awarii CIRCUT.

Edit: Jak na razie tego układu w całej Łodzi nie mają. Najwyżej zamówię u Chińczyka kilka szt.
    A może ktoś z Kolegów w Łodzi lub okolicy miał by taki układ i zechciał by odsprzedać?

Edit 13 sierpnia:
    Układ zamówiłem w TME (2szt.+ wysylka=25zl), dało by się u Chińczyka taniej, ale dwa miesiące czekania...
    Wymianę zleciłem w ProffesionalGSM na Nowomiejskiej - porządnie i od ręki.
    Reasumując:
    1.Całość da się ogarnąć za 35zł i 2 tygodnie
    2. Wymiana tego układu usuwa usterkę "CIRCUT"
  • Poziom 14  
    Pontikos napisał:
    Super - dziękuję obu Kolegom którzy pomogli - dzięki temu mam dwie opcje naprawy: prostą i szybką, acz kosztowną i drugą - do samodzielnego wykonania.

Edit 13 sierpnia:
    Układ zamówiłem w TME (2szt.+ wysylka=25zl), dało by się u Chińczyka taniej, ale dwa miesiące czekania...
    Wymianę zleciłem w ProffesionalGSM na Nowomiejskiej - porządnie i od ręki.
    Reasumując:
    1.Całość da się ogarnąć za 35zł i 2 tygodnie
    2. Wymiana tego układu usuwa usterkę "CIRCUT"

Gratulacje dla kolegi czasami lepiej samemu spróbować z pomocą innych i jak widać koszt naprawy był nie wielki .
  • Poziom 38  
    Wymiana uszkodzonego układu usuwa usterkę CIRCUT.