Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SPV43M10EU - Nie świeca kontrolki, brak jakiejkolwiek reakcji

21 Cze 2019 17:32 612 13
  • Poziom 9  
    Witam i proszę o pomoc bardziej niż ja zorientowanych w naprawach AGD.

Problem jak w tytule. Po włączeniu programu po jakimś czasie zmywarka przestała działać naczynia brudne, woda w zmywarce. Zauważyliśmy, że tak się stało dopiero następnego dnia. Nie świecą się żadne kontrolki, sprzęt nie reaguje na przyciski. Sprawdziłem zasilanie, przewód sprawny i jest zasilanie na wejściu. Wymontowałem moduł i znalazłem na nim nadpalenia co widać na zdjęciach. Nie mogę znaleźć żadnych oznaczeń na nadpalonej części i w sumie nie wiem co to jest? Proszę o pomoc w identyfikacji co to za część i czy jej awaria może powodować takie objawy jak opisałem.
    Bosch SPV43M10EU - Nie świeca kontrolki, brak jakiejkolwiek reakcjiIMG_201906...100278.jpg Download (1.24 MB) Bosch SPV43M10EU - Nie świeca kontrolki, brak jakiejkolwiek reakcjiIMG_201906...101535.jpg Download (793.8 kB)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 23  
    Ten okopcony element to dławik ale on wygląda na sprawny pod nim uszkodzona jest ścieżka ale ją można łatwo naprawić podejrzewam mógł uszkodzić się układ TNY264GN
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Czyli ten z cewką to dławik, ale zakładasz, że może być dobry pomimo wyraźnego przegrzania?
    Faktycznie nad tym układem TNY264GN widać, że coś sie stało ze ścieżką. Zrobiłem fotkę z góry może lepiej będzie coś ocenić. Jeżeli to jest nawalony TNY264GN to objawy o których pisałem czyli zero prądu są możliwe?
  • Poziom 33  
    Bosch SPV43M10EU - Nie świeca kontrolki, brak jakiejkolwiek reakcji
    Umyj płytkę z okopceń w pobliży TNY264GN (izopropanolem). Sprawdź czy w obszarze zaznaczonym okręgiem nie jest przepalona cienka ścieżka wchodząca pod niebieski kondensator. Sprawdź rezystor zaznaczony żółtą kropką czy ma 100Ω. Jeśli ścieżka przepalona to do wymiany TNY264GN i lepiej również rezystor 100Ω/2W (nawet jeśli wygląda na dobry).
    Zobacz też temat :arrow: Link
    Zobacz też temat :arrow: Link

Z Twojego kolejnego zdjęcia wynika, że TNY264GN uszkodzony (widoczna dziura z wytopionym tworzywem). Sprawdź czy nie trzeba poprawić lutów na nogach dławika na wejściu zasilania 230VAC (okopcone i przegrzane ścieżki).
  • Poziom 9  
    Jutro biorę się do roboty. Dzieki za porady i dobre oko bo ja nie widziałem tej okopconej ścieżki.
  • Poziom 9  
    Znalazłem moduł od bardzo podobnej zmywarki i z porównania modułów wynika, że są niemal identyczne. Widzę różnicę w 2 elementach i nie wiem czy warto zaryzykować i wziąć zamiast oryginału.
    Czy ktoś może mi pomóc stwierdzić czy różnice są istotne? czy elementy które wyglądają inaczej są zamienne i będzie to wszystko działało.
    Wklejam poniżej fotki tego co znalazłem, a na jednej fotce zaznaczyłem różnicę którą znalazłem w porównaniu ze swoim modułem. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 33  
    przem011 napisał:
    są niemal identyczne

A oprogramowanie? :-?
  • Poziom 9  
    Więc kupiłem ten modem (zamiennik). Po zresetowaniu poprzedniego programu, programator pokazuje wszystko prawidłowo. Jednak przy próbie uruchomienia zmywarka wypompowuje resztki wody, potem zaczyna prawidłowo nabierać wodę, potem zaczyna pikać alarm okoł 1,5 minuty, woda zostaje wypompowana, włącza się sygnał zakończenia pracy i wyskakuje błąd E11 oraz świeci się kranik.
    Po wysunięciu zmywarki, z boku widać że pompa kilkukrotnie staruje, nabiera wody, zatrzymuje się itd. Gdzieś w necie znalazłem, że to może być czujnik przepływu wody lub NTC (nie wiem co to jest).
    Ma ktoś jakies pomysły? Czy mam szukać czujnika przeplywu? czy może być to coś innego?
  • Poziom 9  
    Panowie, macie jakieś pomysły co sprawdzić lub usterkę czego podejrzewacie? Szczegółowe objawy opisałem w poprzednim poście.
  • Poziom 33  
    przem011 napisał:
    kupiłem ten modem (zamiennik)

Zamiennik (?), nowy czy używany?
    Próbowałeś naprawić swój sterownik?
    Wygląda że teraz masz do naprawy dwa.
  • Poziom 9  
    Mój uznałem, że ma zbyt dużo uszkodzeń co najmniej 3 układy są walnięte i jedna ścieżka jest przepalona, a co by wyszło w trakcie roboty to inna sprawa. Wziąłem drugi, używany sprawdzany przez elektronika, wzięty od zmywarki w któej padło coś innego. Po założeniu zmywarka ożyła, programy wyświetla prawidłowo, tylko coś z tym wypompowywaniem i nabieraniem wody się dzieje. Podejrzewam, że pierwotne uszkodzenie mogło być spowodowane tym, że np. pompa pracowała ciągle ale nas nie było w chacie i po jakimś czasie poszedł się walić moduł. Teraz odnoszę wrażenie że to jakaś usterka mechaniczna albo pompa albo coś z przepływomierzem,a może grzałka nie staruje i dlatego zmywarka kończy program. Chyba się dobiorę do pompy i ją obejrzę bo jakieś świństwo było wkręcone w turbinkę ale cholera wie czy coś się więcej nie uszkodziło. Jeszcze patrzę na ten płaszcz wodny jedno miejsce wygląda na przypchane kamieniem.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany. Moduł który udało mi się znaleźć pomimo drobnych różnc w modelu zadziałał. Musiałem wezwać fachowca bo nadal zmywarka coś świrowała, pobierała wodę i zaraz wypuszczała. Podejrzewałem pompo-grzałkę. Ponieważnie słabo u mnie z elektryką zawołałem gościa od zmywarek, który poprawił jeden kabelek przy module, bo coś na kostce było niedociśnięte i zmywarka ożyła. Działa już tydzień bez najmniejszego problemu więc chyba po sprawie. Tylko nie świeci mi się lampka od dołu która sygnalizuje czy sprzęt pracuje. Myślę sobie, że albo ona się spaliła w spektakularny sposób i uszkodziła moduł albo ten moduł jest od modelu w którym takiego ustrojstwa nie było więc nie świeci i świecić nie będzie.
    Bez lampki wytrzymam.
    Dzięuję bardzo wszystkim za zainteresowanie tematem, jak zwykle Wasza pomoc okazała się nieoceniona.
    Pozdrawiam i idę pozmywać :)