Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe?

22 Cze 2019 01:11 261 9
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich, mam internet stacjonarny orange (vdsl do 80mb) na ich Funbox'ie 2.0. Od czasu do czasu były jakieś problemy i rozłączenia ale dało się przeżyć do np. niedawnej ogólnokrajowej awarii którą jednak szybko naprawili.
    Chyba jednak nie do końca gdyż pojawiła się u mnie dziwna sytuacja, cały dzień miałem spokój aż do kilku godzin temu.

Przez wi-fi łączę się bez problemu na komputerach i urządzeniach mobilnych ale gdy próbuje się łączyć przez ethernet na obu tychże samych komputerach wywala mi sieć niezydetyfikowaną i brak internetu. Przy kliknięciu "rozwiąż problemy" pokazuje komunikat o niewłaściwej konfiguracji ipv4, niedostępnej bramie domyślnej albo oba naraz.

Próbowałem resetować router i komputery, wpisywać polecenia w cmd ale max czym to zaowocowalo to kilka minut działania a potem znów to samo. Poniżej załączam screen z wyniku /ipconfig w cmd na jednym z komputerów.
    Czy dobrze na dość chłopski rozum kombinuje że jeśli przed pojawieniem się tego problemu nic nie zmieniałem w konfiguracji sprzętowej ani ustawieniach czy sterownikach oraz fakt że dzieje się to na więcej niż 1 sprzęcie, oznacza że szlag trafił Funboxa?

Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe?
  • Poziom 12  
    Czy na PC-tach jest włączone automatyczne pobieranie adresu? Czy jest włączone IPv4? Ewidentnie widać, jakby nie pobierały adresu z DHCP. Jak wyglądają ustawienia DHCP na routerze?
  • Poziom 3  
    milka0 napisał:
    Czy na PC-tach jest włączone automatyczne pobieranie adresu? Czy jest włączone IPv4? Ewidentnie widać, jakby nie pobierały adresu z DHCP. Jak wyglądają ustawienia DHCP na routerze?

Na wszystkich jest full auto tak jak było zawsze z wyjątkiem 1 któremu nadałem stałe IP gdyż jest to kabel idący z Funboxa do routera D-link w warsztacie gdzie rozgłasza własne wi-fi i podłączone są jeszcze 2 pc'ty ale tam cała sieć też leży bo źródłem jest właśnie kabel. Nie pamiętam dobrze bo lata temu to rozprowadzałem i nie znam się bardzo ale albo na zaś albo musiałem tak zrobić żeby routery się nie gryzły. A oto config ipv4 taki sam wszędzie i dhcp z funboxa:

Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe?

Sprawdziłem teraz i tak jak było, minuta może kilka wydaje się że wszystko jest ok jak widać poniżej:

A po chwili znowu to samo:

Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe?
  • Poziom 7  
    Ostatnie zdjęcia z PC
    Gdy sprawdzasz po kablu czy możesz na tym PC wyłączyć adapter WiFi na czas testu. Wygląda jakby WiFi i Ethernet biły się o tą samą sieć.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Czyli są 2 routery. A jak wyglądają ustawienia w dlinku? Poza tym przyjacielu - jak kolega wyżej zauważył - jeśli masz w komputerze dwie karty jednocześnie uruchomione to nic dziwnego, że się biją o adres... Nigdy to nie będzie działało. Albo kabel albo wifi, a nie oba jednocześnie.
  • Poziom 3  
    Oczywiście macie rację, generalnie preferuję kabel nad wi-fi gdzie się da. Nie wiem czy konkretnie to jest przyczyną bo oprócz telefonów, tabletów i laptopów które sobie bez problemu śmigają na wifi, z 4 połączonych kablowo pc'tów tylko 1 (ten z którego do was pisze) ma w ogóle wi-fi. Przy wyłączeniu karty wracamy do 0:

A oto konfiguracja drugiego routera:

Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe? Orange Funbox 2.0 padnięte połączenie kablowe?

Ciekawa sprawa gdyż nie mogłem wejść na stronę konfiguracji więc zrestarowałem warsztatowy router. Sprawdzę jeszcze za jakiś czas ale internet na kablach od tego czasu wrócił. Dodatkowo zauważyłem ze drugi router pokazuję się teraz prawidłowo w dhcp funboxa kiedy wczęśniej nie było go w ogóle albo widniał jako nieznany. Sami zobaczcie:

• Poziom 7  
    Na szybkie i bezinwazyjne sprawdzenie połączeń sieciowych na PC i laptopach polecam "Ubuntu Live"

Jedna z wielu instrukcji jakie znalazłem na Internecie:
    https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Instalacja_Ubuntu_z_pendriva
    https://tutorials.ubuntu.com/tutorial/tutorial-create-a-usb-stick-on-windows#0

Zauważyłem też we wcześniejszym poście Comodo Firewall. Sporo jest użytkowników którzy narzekają że blokuje dostęp do stron albo miesza połączeniami sieciowymi.
  • Poziom 3  
    Bartek9012 napisał:
    Spróbuj zresetować wszystkie routery, i skonfigurować wszystko jeszcze raz. Jest jakaś szansa, że wszystko ruszy tak jak trzeba.

Tak jak wspomniałem wcześniej od czasu restartu drugiego routera w warsztacie wszystko śmiga (pisze do was z jednego z pc'tów podpiętych kablem pod d-link'a). Wychodzi na to, że to d-link podpięty pod funbox'a w jakiś sposób rozwalił cały ethernet.

Mógłbym zapisać w pamięci "co odłączenie prądu to reset obu router'ów" ale czy jest inne rozwiązanie? Czy należy zmienić d-link'a? Działał bez zarzutów od czasów funbox'a 1 (prawdopodobnie adsld/adsl2) ale możę przy vdsl będzie robił problemy?
  • Poziom 3  
    No dobra pare dni minęło i problem nie nawrócił więc można uznać sprawe za wyjaśnioną. Za radą milka0 później popartą przez Bartek 9012, oprócz gmerania przy głównym routerze Funbox 2.0 sprawdziłem sytuację na D-link'u w warsztacie i od czasu resetu włąsnie tego drugiego jest spokój. Wszystko wskazuje na zgryz między tymi 2 urządzeniami, brak synchronizacji albo co. W życiu bym na to nie wpadł gdyby nie wy, cóż pozostaje pamiętać o tym na przyszłość i może przymierzyć się do wymiany d-linka na coś obsługującego aktualny standard. Przy okazji i Funbox'a bo choć jako tako do jego pracy zastrzerzeń nie mam to moje bąki lepiej roznoszą się po domu niźli jego wifi.