Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Charczy głośnik średnioniskotonowy.

23 Cze 2019 13:28 273 13
  • Poziom 9  
    Witam. Ostatni raz słuchałem muzyki kilka tygodni temu i wczoraj po włączeniu sprzętu stwierdziłem, że coś jest nie tak z jednym głośnikiem.
    Chodzi o głośnik średnioniskotonowy w kolumnie Diamond 8.3 firmy Wharfedale. Głośnik gra, ale jakby charczy. Im bardziej podniosę volume we wzmacniaczu tym słychać to bardziej. Głośnik nie śmierdzi, po sprawdzeniu omomierzem posiada taką samą impedancję jak drugi sprawny głośnik z drugiej kolumny. Po wciśnięciu membrany głośnik przestaje grać, a impedancja spada do zera, natomiast po pociągnięciu go do siebie podnosi się. Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?
  • Poziom 40  
    Marceli78 napisał:
    Po wciśnięciu membrany głośnik przestaje grać, a impedancja spada do zera, natomiast po pociągnięciu go do siebie podnosi się. Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?

Uszkodzona cewka głośnika, do regeneracji.
    Nie podłączaj tego głośnika pod jakikolwiek wzmacniacz bo jest ryzyko, że go spalisz- wzmacniacz.

• Poziom 43  
    Tak z ciekawości - zamieniłeś kolumny miejscami by wykluczyć sam wzmacniacz?
  • Poziom 9  
    Później zamienię kolumny stronami we wzmacniaczu. Oczywiście tylko na próbę, na krótko i nie za głośno. Napiszę co to dało.

Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]:

Po zamianie kanałów lewy na prawy nadal występuje usterka głośnika. Czyli tak jak sugeruje Rezystor240 powinienem sprawdzić cewkę.
  • Poziom 40  
    Marceli78 napisał:
    Czyli tak jak sugeruje Rezystor240 powinienem sprawdzić cewkę.

Sam tego nie sprawdzisz, podejdź z tym głośnikiem do jakiegoś fachowca.
  • Poziom 43  
    A moim zdaniem problem równie dobrze może leżeć w doprowadzeniach do głośnika (pomiędzy konektorami głośnika a membraną). Wskazywać na to może to zdanie napisane przez Autora:
    Marceli78 napisał:
    Po wciśnięciu membrany głośnik przestaje grać, a impedancja spada do zera
  • Poziom 40  
    398216 Usunięty napisał:
    A moim zdaniem problem równie dobrze może leżeć w doprowadzeniach do głośnika

Tak czy inaczej sam tego nie naprawi.
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Tak czy inaczej sam tego nie naprawi.
    Pewnie nie, ale jednak to co innego - przynajmniej możne uda się uniknąć wyciągania całego obwodu drgającego. A to już obniży koszta.
  • Poziom 40  
    Dobry fachowiec nie pozwoli na druciarstwo i wymieni wszystko. Tak czy inaczej koszta będą, oczywiście mniejsze niż za nowy głośnik ale jednak.
  • Poziom 9  
    Rozbierał ktoś te kolumny?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Dobry fachowiec nie pozwoli na druciarstwo i wymieni wszystko.
    Dobry fachowiec - taki, co będzie mieć oryginalne repair-kit'y.

Dodano po 1 [minuty]:

Marceli78 napisał:
    Rozbierał ktoś te kolumny?
    A w czym problem?
  • Poziom 9  
    Wykręcamy 8 śrubek i wsadzając palce w otwór bass-refleksu pociągamy do siebie.Płyta plastikowa trzyma się jedynie lepiszcza na dolnym krańcu pod bass-refleksem.Głośnik odpiąłem.Wszystkie połączenia były ok.Wstawiłem głośnik z kolumny tej samej marki tylko z niższej półki cenowej i kolumna gra normalnie.Teraz wyślę głośnik do diagnosty.
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie.Okazało się,że nadłamały się lica.Cewka była w porządku.
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie.Okazało się,że nadłamały się lica.Cewka była w porządku.

Dodano po 2 [minuty]:

Oddałem głośnik do naprawy.