Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilenie do przybudówki/kotłowni

carlosg 23 Jun 2019 15:14 351 8
Wago
 • #1
  carlosg
  Level 9  
  Witam!
  Moi rodzice mają starą instalacje elektryczną. Generalnie na jednym zasileniu znajdują się 3 pokoje, łazienka i przybudówka. Łazienka będzie niedługo remontowana i dostanie oddzielne zasilenie zarówno na gniazdka jak i oświetlenie.
  Problem jest taki, że rodzice chcą grzałkę elektryczną do bojlera w kotłowni/przybudówce. Bojler ma 80L, więc grzałka będzie 2kW. Muszę więc obowiązkowo podłączyć grzałkę na oddzielnym zasileniu. Jednak pomyślałem, żeby odłączyć całą przybudówkę, dać pod to nowe zasilenie, odciążając starą instalacje domu.
  W przybudówce aktualnie znajdują się:
  -3 żarówki 10w
  -1 żarówka 15w
  -pompka do pieca na III biegu 85W
  -gniazdko, z którego praktycznie nie korzystam
  Do tego doszła by grzałka 2kW. Pobór więc wynosi 2110W ~8,8A
  Na zewnątrz budynku znajduje się stara metalowa prostokątna pucha, która kiedyś była pionem. Teraz są tam zmostkowane przewody które idą od licznika do domu. Przed licznikiem znajduje się zabezpieczenie trójfazowe B32A.
  Myślałem, żeby wpiąć się w to przewodem 3x2,5mm2, który byłby ciągnięty w rurkach po ściane na zewnątrz. Do tego mała skrzyneczka z zabezpieczeniem B16 lub B20. Pobór wynosi niecałe 9A. Więc przy B16, miałbym tylko 7A na gniazdko, stąd też myśl o B20.
  Czy to sensowne rozwiązanie? Z tabel wynika, że przewód ułożony w ten sposób może przenosić obciążenie 24A. Długość przewodu będzie miała 30m.
  Pozdrawiam
 • Wago
 • #2
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  carlosg wrote:
  Czy to sensowne rozwiązanie?

  Na tak zadane pytanie jest tylko jedna odpowiedź, to nie ma żadnego sensu. Twoje rozwiązanie oceniłbym jako niebezpieczne.
 • #3
  carlosg
  Level 9  
  Skoro przewód wytrzymuje spokojnie 24A bez grzania, a dam zabezpieczenie 16A, więc co w tym niebezpiecznego? I wtedy przybudówka była by na oddzielnym zasilaniu, gdzie obecnie na jednym zasileniu są 3 pokoje, łazienka i ta przybudówka.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Zasilenie do przybudówki/kotłowni
 • Wago
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.
  Pomysł ten o tyle jest nie najlepszy, że zabezpieczenim poprzedzającym tego przewodu 3 x 2,5 mm² jest właśnie B 32.
 • #5
  dasilvaart
  Level 23  
  Jak chcesz wstawiać zabezpieczenia na linii to weź pod uwagę, że zabezpieczamy kabel (przewód) od strony zasilania.
  W razie przegrzania instalacji (zbyt duży pobór) /naruszenia przecinakiem czy innym sprzętem remontowym okablowania / czy inny przypadek
  Czyli na początku tego obwodu powinno być zabezpieczenie.
  Jeżeli podałeś, że jest metalowa skrzynka i z niej pomostkowane przewody to może by dać obok tej skrzynki rozdzielnice z zabezpieczeniami na nowe obwody. Taka rozdzielnica przy remontach następnych pomieszczeń może służyć za punkt rozdziału en. el.
 • #6
  carlosg
  Level 9  
  Czyli gdybym chciał dać przewód 3x2,5 wtedy zabezpieczenie przed. Zobaczę czy się da zrobić. A jeżeli chcę dać tak jak mówiłem wcześniej, to musiałbym zastosować przewód 3x4mm2?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Wtedy do grzałki dać zabezpieczenie B16, bo możliwe że grzałka może mieć i 2,5kW.
  A na obecną instalacje, czyli oświetlenie 4 żarówki i gniazdko także B16. Cała instalacja jest poprowadzona na ściane, połączona w puszkach natynkowych na przewodzie 2x1,5. Wg tabeli przewód taki jest w stanie wytrzymać 21A a maksymalne zabezpieczenie wynosi 20A, więc B16 będzie tutaj odpowiednie, prawda? Zasilenie do przybudówki/kotłowni
 • #7
  kortyleski
  Level 43  
  carlosg wrote:
  na obecną instalacje, czyli oświetlenie 4 żarówki i gniazdko także B16.

  Nie powinno się łączyć obwodów gniazd i oświetlenia.
 • #8
  carlosg
  Level 9  
  Wiem, tam jest zrobione po staremu, że jest zasilona puszka i od niej odejścia na włącznik, światło i gniazdko. Ale generalnie jak dałem przewód 3x4mm2 to będzie to działać poprawnie, prawda?
 • #9
  markus-19
  Level 30  
  Wg mojej tabeli z norm dla sposobu ułożenia typu C i temperatury dopuszczalnej 70st. Dopuszczalne obciążenie to 19,5A

  Dodano po 57 [minuty]:

  Bardzo nie podoba mi się schemat połączeń od licznika. Jakiego rodzaju puszkę masz w miejscu połączeń? Takie wykonanie jest dla mnie niedopuszczalne od licznika do rozdzielnicy nie powinno być dziwnych połączeń z różnymi przekrojami. Uważaj chłopie bo sobie bidy narobisz!

  Ps. Za szybko czytałem i nie doczytałem że już koledzy wskazali ten błąd.