Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usunięcie 1 podpory więźby dachowej w stodole

waldek1981 23 Jun 2019 19:20 6327 18
Wago
    waldek1981
    Level 11  
    Widzę że są tu fachowcy znający się na budownictwie, więc proszę o radę.
    Problem dotyczy stodoły, którą przerabiam na magazyn. Na wprost od wrót wjazdowych jest tzw boisko. Z boku jest zapole.
    Potrzebuję miejsce, żeby wjechać w bok ciągnikiem z ładowaczem czołowym. Utrudnia mi to jedna z podpór. I zastanawiam się czy gdy ją usunę, nie osłabię konstrukcji dachu? Postaram się jak najdokładniej opisać sytuację, na koniec dodam zdjęcia.
    Poziomo leżąca Tregra, dwuteownik o wymiarach 120 x 60 ma długość 820 cm. Na niej wspierają się słupy będące podstawą więźby dachowej. Jej końce opierają się na filarach a środek opiera się na 2 pionowo ustawionych tregrach. Pierwsza podpora jest w odległości 285 cm od filara, kolejna w odległości 250 cm od pierwszej i od tej drugiej do filara też jest 285cm. Chcę usunąć tę drugą. I tu pytanie, jaka jest wytrzymałość tregry tej poziomej i czy nie wygnie się zbytnio po usunięciu drugiej podpory?
    Usunięcie 1 podpory więźby dachowej w stodoleUsunięcie 1 podpory więźby dachowej w stodole
    [Link, Link]
    Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i podpowiedzi bardziej doświadczonych specjalistów branży budowlanej. Pozdrawiam serdecznie.
  • Wago
    Lisek64
    Level 28  
    Spróbowałbym w ten sposób . Wykorzystał podpory z dwuteownika jako wzmocnienie poziome tregry a krokwie spiął jętkami
    waldek1981
    Level 11  
    Ok, jętki ogarniam co to.
    Ale w jaki sposób najlepiej wzmocnić ta tregrę?
    Lisek64
    Level 28  
    Zespawać te elementy ze sobą . Utworzą pokażnych rozmiarów dzwigar podtrzymujący słupy płatew idących w środkowej połaci dachu
    wojtek1234321
    Level 35  
    U brata w stodole (budowanej w latach 70-tych) były wykonane takie podciągi.

Szerokość zewnętrzna stodoły to 13 metrów. "Majster" podpory z tregrów wykonywał w ten sposób. Najpierw spawał ten środkowy krótki "słupek", następnie druty (jednolite pręty na całej długości), następnie pasował te krótsze, zewnętrzne podpory drutów. Robił to w taki sposób że je pasował, następnie je podbijał młotem w kierunku końców tregra. Druty się napinały i cały tregier leciutko się wyginał w kierunku gdzie drutów nie było (robił się lekko "garbaty"). Tak zespawany podciąg był montowany na mur. Na końcach tregra były jeszcze przyspawane cztery śruby i na zewnątrz muru zrobione duże stalowe podkładki (takie z podkładów kolejowych) i zakręcone czterema nakrętkami. Stodoła stoi do dziś i cała przestrzeń wewnątrz jest wolna od słupów i innych podpór. Wielkość budynku na zewnątrz to szerokość trzynaście metrów, a długość trzydzieści sześć metrów.
  • Wago
    zimny8
    Level 33  
    Obydwie podpowiedzi są prawidłowe lecz wymagają sporych umiejętności odnośnie wykonania.
    Jętki to poziome belki spinające krokwie w mniej więcej połowie ich długości, na pierwszym obrazku jedna taką widać. Później jętki należy wzmocnić mocując poprzecznie np. deski które zapobiegną wyginaniu ich pod nierównomiernym naporem śniegu.
    malpek
    Level 18  
    Jaki ma być prześwit pod belką? To będzie decydowało czy wzmocnienie należy wykonać pod belką czy nad nią. Najlepiej będzie wykonać kratownice.
    Bambek
    Level 15  
    malpek wrote:
    Jaki ma być prześwit pod belką? To będzie decydowało czy wzmocnienie należy wykonać pod belką czy nad nią. Najlepiej będzie wykonać kratownice.

Zapewne bardziej będzie korzystna dla kolegi opcja ze wzmocnieniem belki górą. Sprawę trzeba rozwiązać analogicznie do belek mostowych typu kratownicowego z kratownicą górną. Skrócić słupki podpierające i oprzeć je na pasie górnym powstałej kratownicy.

Mimo, że dach jest raczej z typu konstrukcji lekkich to kratownicę wypadało by policzyć co do jej wysokości i przekrojów elementów. Robienie takich rzeczy "na oko" przy tej rozpiętości może skutkować poważnym wypadkiem a nawet katastrofą jak przyjdzie śnieżna zima lub mocniej dmuchnie wiatr. Przy tych rozpiętościach "chłopska intuicja" może nie wystarczyć.

Cała sztuka polega właśnie na dobraniu odpowiednich przekrojów elementów i ich wymiarów bo robienie tego z czego popadnie, co mamy pod ręką wg zasady "im grubsze tym lepsze" może skutkować, że powstała konstrukcja ledwo przeniesie swój ciężar własny albo nawet i nie przeniesie a co dopiero jeszcze o przejęciu obciążeń od wiatru i śniegu.
    Masz sporo miejsca do góry więc można zrobić nadbudowę górą, być może uda się nawet zrezygnować z obu słupków podpierających ale trzeba to policzyć.
    Polecam wstępnie przyjąć do rozważań stalowe profile zamknięte o przekroju prostokątnym jako pas górny i słupki a krzyżulce z kątownika lub ceownika. Być może, że przy odpowiednim doborze kątów, przekrojów i wysokości całej konstrukcji z niektórych elementów będzie można zrezygnować i wyjdzie coś takiego jak na tej grafice:
    https://nowak-mosty.pl/portfolio/projekt2/
    Trochę podstaw statyki na pewno się przyda w tym przypadku obliczenia na rozciąganie, ściskanie elementów, sprawdzenie warunków wyboczenia i miejsc przyłożenia obciążeń.
    https://www.statykaonline.pl/article/20-kratownica
    Lisek64
    Level 28  
    zimny8 wrote:
    Później jętki należy wzmocnić mocując poprzecznie np. deski
    lub stosując po dwie z każdej strony krokwi (podwójne)
    Kratownice są dobrym wynalazkiem przenoszącym duże obciążenia ukierunkowane prostopadle do jej osi a tutaj autor nie wspomina że chciałby zrobić na niej (na nich ) dodatkowego pomieszczenia pod dachem ani tym bardziej mostu ;-) Każda konstrukcja" pracuje" i każdy materiał ma swoją rozszerzalność choćby pod wpływem temperatury . Dlatego lepiej i bezpieczniej kontrolować tą rozszerzalność niż za bardzo usztywniać całą konstrukcję
    zimny8
    Level 33  
    Lisek64 wrote:
    Kratownice są dobrym wynalazkiem

Najlepszym w takich konstrukcjach.
    Nie chodziło o pełne zadeskowanie jętek, wystarczy co 1m. ma to zapobiegać ich ugięciu ale również przesuwaniu się ich względem siebie, kiedy któraś/eś krokwia/e ugnie/ą się bardziej od innych pod ciężarem śniegu, w jednym miejscu może go być więcej w innym mniej.
    wojtek1234321
    Level 35  
    zworys wrote:
    Czy ustawienie jednej ( czy nawet obu ) z podpór pod kątem rozwiązałoby problem? Górą pozostawić obecny punkt podparcia a dołem oprzeć o podstawę murowanych słupów.

Takie konstrukcje były stosowane od dawna. Były to konstrukcje podparte tzw sochami (sochy to te belki idące od dołu, podpierające krokwie). Tu mały przykład konstrukcji bardzo podobnej do zakładanej. Nie zwracaj uwagi na dorysowane na zdjęciach "zmiany", popatrz jak zbudowana jest więźba drewniana.

https://www.agrofoto.pl/forum/topic/272208-przebudowa-konstrukcji-stodoly/
    Bambek
    Level 15  
    W tej koślawej perspektywie (robiłem co mogłem) tak bym widział projekt wyjściowy.
    Może on być też wykonany w wariancie takim, że pionowe słupki od płatwi trafiają w węzły górnego pasa kratownicy więc wyglądało by to inaczej niż na tym rysunku, ale nie znam wymiarów więc nie chcę szkicować czegoś co nie będzie miało geometrycznego sensu - kąty pochylenia krzyżulców.

Na zielono zaznaczyłem słupki, z których jeśli wyjdą "zerowe" można zrezygnować. Na niebiesko dodatkowe podparcia mogą być nawet drewniane sprowadzające obciążenia z płatwi do węzłów kratownicy.

Lisek64 wrote:
    tutaj autor nie wspomina że chciałby zrobić na niej (na nich ) dodatkowego pomieszczenia pod dachem ani tym bardziej mostu />

Nikt nie każe autorowi budować fragmentu mostu w stodole - chociaż prawo tego nie zabrania - tylko wykorzystać zasady statyki do rozwiązania tematu. Gdyby autor chciał pomieszczenie trzeba by się wtedy zastanowić nad konstrukcją podwieszoną typu ruszt.
    zimny8
    Level 33  
    Bambek wrote:
    Na niebiesko dodatkowe podparcia mogą być nawet drewniane sprowadzające obciążenia z płatwi do węzłów kratownicy.

Niebieską linię z Twojego rysunku "odpiął" bym od środka kratownicy za to dał prostą belkę na rozpór między płatwie.
    Bambek
    Level 15  
    zimny8 wrote:
    Bambek wrote:
    Na niebiesko dodatkowe podparcia mogą być nawet drewniane sprowadzające obciążenia z płatwi do węzłów kratownicy.

Niebieską linię z Twojego rysunku "odpiął" bym od środka kratownicy za to dał prostą belkę na rozpór między płatwie.

A co wniesie ta pozioma belka "rozpórka" w tym układzie? Tego trójkąta nie trzeba dodatkowo usztywniać tylko przekazać obciążenia w dół, czyli w moim wariancie skośnymi prętami do węzłów.
    waldek1981
    Level 11  
    O widzę że zjawili się ludzie, którzy znają się na rzeczy. Dziękuję bardzo za zainteresowanie i zaangażowanie w rozwiązanie mojego problemu.
    Dla ścisłości dodam, że nie mam zamiaru urządzać tam żadnej antresoli ;-)
    Chodzi mi wyłącznie o powierzchnię użytkową na dole, czyli o magazyn w którym można postawić big-bagi ze zbożem, palety z nawozem lub wprowadzić pod dach maszyny typu opryskiwacz, siewnik zbożowy, rozsiewacz do nawozów.
    Na chwilę obecną wykonałem wylewkę posadzki w części bocznej, będącej dawniej "zapolem", nie ruszam na razie podpór, ale widzę że dzięki Wam uda mi się znaleźć rozwiązanie. Pozdrawiam serdecznie
    mariusz0792
    Level 9  
    Witam
    Mam ten sam problem w stodole co kolega i takie samo rozwiązanie z belkami drewnianymi które chce usunąć i zastąpić dzwigarem metalowym. Trochę poczytałem i zrobiłem sobie mały projekt i mam pytanie z jakich profili to wykonać, myślałem o profilu 80x80x3 czy da radę?
    Przesyłam zdjęcie i mam pytanie czy taka konstrukcja może być?
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    mariusz0792
    Level 9  
    Podpinam się pod ten post bo mam ten sam problem
    Aktualnie wygląda to tak jak na zdj w zalaczniku i te drewniane belki chce zastąpić dzwigarem metalowym i mam pytanie do forumowiczów czy taki dzwigar da radę i z jakiego materiału to wykonać
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    Bambek
    Level 15  
    mariusz0792 wrote:
    Witam
    Mam ten sam problem w stodole co kolega i takie samo rozwiązanie z belkami drewnianymi które chce usunąć i zastąpić dzwigarem metalowym. Trochę poczytałem i zrobiłem sobie mały projekt i mam pytanie z jakich profili to wykonać, myślałem o profilu 80x80x3 czy da radę?
    Przesyłam zdjęcie i mam pytanie czy taka konstrukcja może być?

Wróżenie przekroju profili do budowy to wróżenie z fusów, trzeba zebrać obciążenia z dachu i policzyć, nie wszystkie elementy kraty wymagają jednakowych przekrojów profili zbytnie przewymiarowanie dodatkowo obciąża samą konstrukcję i wcale nie sprawia, że staje się ona mocniejsza. Im więcej przenosi ciężaru własnego tym mniej jest w stanie "unieść" obciążeń zewnętrznych a to wszystko jest jeszcze dość ściśle powiązane z wymiarami konstrukcji.
    To nie jest czołg, że im grubszy pancerz tym więcej wytrzyma i nikt się nie martwi o wagę bo w dół nie spadnie... no chyba, że most zarwie.