Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspólny projekt - migomat inverterowy.

satanistik 24 Cze 2019 00:34 981 7
    satanistik
    Poziom 27  
    Mam pomysł aby opracować projekt migomatu inverterowego DIY.
    Podstawowe wady rozwiązań konkurencyjnych to brak sprzętu średniej klasy - są migomaty uznanych marek w cenie 3tys+ oraz tanie buble z aluminiowym uzwojeniem oraz silniczkiem od zabawki w posuwie. Dodatkowo chiński regulator PWM 90V 10A kosztuje ok 40zł a do tych wynalazków dalej pchają liniowe o niskiej sprawności.

Założenia konstrukcji:
    - zastosowanie mikro-kontrolera AVR,
    - impulsowe sterowanie silnika posuwu,
    - układ przetwornicy na IGBT,
    - zasilacz potrzeb własnych na transformatorze,
    - driver bramek na układzie scalonym, bez transformatorka bramkowego,
    - Odseparowany obieg chłodzenie powietrza od elektroniki.

Mikro-kontroler pozwoli zaoszczędzić trochę elementów i obniżyć koszt, sterownik silnika oparty na PWM to oczywistość, jako zasilacz potrzeb własnych proponował bym zwykły transformator gdyż oszczędzi to zabawy z nawijaniem i zmniejszy awaryjność.

Posiadam na wzór migomat Esab CADDY MIG C160i do którego znalazłem praktycznie kompletny schemat. Nie ma wartości elementów ale mogę je zrysować. Oczywiście nie chcę kopiować 1-1 ale układ regulatora, kontroli prądu i napięcia oraz indukcyjności i gasiki.

Myślałem też nad wyeliminowaniem problemu wpadających opiłków - kanał powietrzny oddzielony od płytek radiatorem.

Dokumentacja techniczna esab - zbliżony model tylko z wyświetlaczem i uP.

Link

Mogę wykonać pomiary cewek i transformatora - zmierzyć indukcyjności i prąd nasycenia oraz przekładnię - oscyloskopem i generatorem. Może ktoś na tej podstawie policzył by odpowiedniki.

I jeszcze zdjęcie:
    Wspólny projekt - migomat inverterowy.

Wykonałem zamiennik układu hybrydowego do mojej spawarki - mostek + PFC, zaprojektowałem płytkę i dobrałem elementy. Oryginał nie jest obecnie dostępny.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Kraniec_Internetów
    Poziom 42  
    Nie chcę Cię zniechęcać, ale dam głowę że w tych 3 tysiącach się nie zmieścisz. Bardziej pod 5k.
    kortyleski
    Poziom 42  
    Dobry amatorski migomat inwerter można kupić poniżej 2 tys zł. Jest sens się bawić? Mosfetów za tyle upalisz projektując przetwornicę. Lepiej już kupić uszkodzony sprzęt i go naprawić.
    satanistik
    Poziom 27  
    Nie potrzebuję migomatu, stać mnie na nowy i nie szkoda mi MOS-fetów. Po prostu lubię budować różne rzeczy a o migomacie myślę od dawna. Nie jestem w stanie sam zaprojektować całej przetwornicy gdyż brak mi doświadczenia. Pracuję jednak jako serwisant aparatury RTG i mam sporo schematów inwerterów od kilku do 80kW.
    Wiem też że trzeba zrobić kilka nieudanych prototypów, ale są na forum ludzie którzy mogą pomóc.
    Do założenia tematu natchną mnie temat :
    Link
    Gdzie wspólnie z kolegą Amigos udało nam się opracować ciekawy projekt.
    Sniezynka
    Poziom 29  
    Według mojej wiedzy to raczej stabilnego napięcia (parametr który ustawiamy w metodzie mig- mag) , prąd natomiast jest zmienny w zależności od momentu w jakiej fazie spawania znajduje się topiony metal , np podczas przejścia kropli metalu z elektrody do jeziorka następuje pełne zwarcie więc prąd skacze do wartości znamionowej dla takiego urządzenia.
    A tutaj całe forum o budowie spawarek: http://www.electrik.org/forum/index.php?showtopic=13607
    satanistik
    Poziom 27  
    Zakupiłem książę Fundamentals of Power Supply Design
    by Robert A. Mammano w Stanach. O dziwo przyszła szybciej niż niekiedy z Polski.
    Może dzięki temu rozgryzę indukcyjności.