Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa alarmu "demo" dla domu jednorodzinnego.

kanias 24 Jun 2019 08:29 450 6
Optex
    kanias
    Level 9  
    Dawno mnie tu nie bylo, wiec na poczatku sie przywitam, "Witam wszystkich" :)

Prosze o wyrozumialość gdyż dopiero zaczalem zglebiac tejze temat. Otóż.... Jestem takim sobie wojownikiem/majsterkowiczem i wiele rzeczy robie/wykonuje sam, bo lubie. Ponadto mysle ze mam pewna wiedze na temat naprawy drobnych elekrycznych ukladów, sieci LAN, komputerów,proste programowanie, itp. jednym slowem, "leb techniczny". z wyksztalcenie "technik elektryk", wiec umiem cos zlutowac lub wymienic zarówke jak trzeba. :)

Chcialbym wykonac samodzielnie (i byc moze przy pomocy tego forum jak i innych zródel wiedzy branzowej) inteligentną instalacje alarmową w domu jednorodzinnym. Takie trochę życiowe "marzenie/założenie/ambicja". Niestety jestem laikiem w tej kwestii, wyzwań jednak się nie boję i od czegoś trzeba zacząć.

Mam czas i pewne środki aby zakupić komponenty do budowy tegoż alarmu.(na poczatek powiedzmy 2-3tys). W związku z tym, ze nie potrzebuje tego alarmu na "juz" (obecnie budowa domu zawieszona) chcialbym jednak zbudować jego okrojona wersje "offline" ("demo", czyli kilka czujek, trochę kabla i powiedzmy zamocowane na plycie OSB) i kiedy przyjdzie juz czas na wykonanie instalacji w budowanym domu to mialbym juz powiedzmy gotowca na schemacie ktorego moglbym sie wzorowac. (mam nadzieje ze jest to zrozumiale). Obecnie "wolny" czas chcialbym poswiecic na naukę i wykonanie instalacji alarmowej w okrojonej a z czasem byc moze "pelnej jego wersji".

Problemem jest to, ze nie wiem od czego tak naprawdę zacząć, tzn, wyboru jakiego typu systemu/protokołu/centrali, itp, itd. a kończąc na zakupie komponentow i zbudowaniu instalacji.
    Oczywiście mam gdzieś w glowie to czego bym sobie życzył od tego alarmu ale nie wiem jak to tak naprawde ugryźć. Forum przeszukane, ale czasem tematy byly rwane i wiekszosc jest juz chyba nieaktualna.
    Czy moglibyscie cos podpowiedziec, alarm najprawdopodobnie bedzie montowany za pod koniec 2020 czyi za 1 do 1,5 roku ?

Moje zalozenia.
    - sprawdzona marka, może Satel ?
    - połączenia kablowe, budynek obecnie w stanie surowym.
    - czujniki obwodowe (kontraktory w drzwiach, oknach, itp) ilosc w tej chwili nieznana (ale powiedzmy ze w kazdym oknie, czyli ok 20 szt. (np, 5 okien w salonie, wiec chyba mozna szeregowo je polaczyc)
    - czujki ruchu (PIR) szt ok 8, zwierzat raczej nie bedzie w domu, najwyzej rybki, na zewnatrz raczej czujników nie przewiduje, tzn tylko do zalaczenia halogenów po zmroku ale te nie musza byc polaczone z alarmem, po prostu aktywacja po wykryciu ruchu.
    - manipulator czyli panel sterowania alarmem, (najlepiej wyswietlacz dotykowy LED/LCD)
    - klawiatura strefowa (wiatrolap + moze w garazu)
    - pilot zdalengo sterowania
    - sterowanie otwierania brama garazowa i automatycznego rozlaczenia alarmu, jezeli bede chcial dostac sie do domu poprzez garaz.
    - czujka dymu moze gdzies, dzialajace nawet kiedy alarm jest nieuzbrojony, na wypadek jakiegos pozaru w garazu kiedy zrobie sobie przerwe od majsterkowania, da sie wogole?
    - super jezeli bede mogl wydzielic strefy i np zalaczyc tylko kontraktory w drzwiach/oknach azeby móc w nocy/dzien sie poruszac swobodnie po domu przy uzbrojonym alarmie.
    - funkcja powiadomienia SMS w przypadku wlaczenia sie alarmu. (czyli modul GSM)
    - nie wiem czy bede chcial miec umowe z firma ochrony mienia, bynajmniej na poczatku raczej nie.
    - fajnie gdyby mozna bylo podlaczyc sie do manipulatora przez smartphonem na Androidzie/IOS i miec pelny wglad.

*to juz poza wymagania standardowe,
    - czy bylaby mozliwosc polaczenia z instalacja CCTV na kamerach IP i posiadania podlgadu wizji na ekranie manipulatora. Przewiduje ok 4 kamer na zewnatrz. Obecnie mam NAS-a i moge go wykorzystac do rejestracji video.
    - a tak w ogole to chcialbym azeby miec podlad wizji systemu CCTV na ekranie TV, np na odp wejsciu HDMI, byloby wygodniej.(poczytam/ poszukam jeszcze sam)

Podsumowujac.
    Chcialbym zbudowac system demo zanim go zainstaluje w przyszlym domu.
    Zapal jest, w ostateczności zlecę to fachowcowi, ale chciałbym sam spróbować sił i się tego nauczyć. Ma to sens?

Dzieki z góry za wszelkie wskazówki i prosze nie zjedzcie mnie zaraz. Nie kazdy jest od razu expertem w tym co zaczal robic, ale wiem ze dla chcacego nic trudnego.

pozdrawiam zyczliwych
    Sebastian
  • Optex
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    kanias wrote:
    Chcialbym wykonac samodzielnie (i byc moze przy pomocy tego forum jak i innych zródel wiedzy branzowej) inteligentną instalacje alarmową w domu jednorodzinnym.

Niestety nikomu się jeszcze nie udało skonstruować inteligentnego alarmu. Całe zespoły inżynierów pracują nad sztuczną inteligencją, ale daleko im jeszcze do celu.

Z założeń, które podałeś wynika, że nie potrzebujesz inteligentnego alarmu. Potrzebujesz w zasadzie zwykły, przeciętny system alarmowy.
  • Optex
    kanias
    Level 9  
    Pod pojęciem "inteligentnego alarmu" myśle chociażby o możliwości sterowania bramą garażową czy łączeniu sie na odległość poprzez smartphone'a, ale skoro to już norma to super.

Znalazłem dziś dość "ciekawy" film na YT, w którym jest dość przystępnie opowiedziany proces projektowania alarmu jednak bez szczegółów. https://youtu.be/DqL3X-JVS5w

Potrzebuje porady na temat jaka centrale wybrać, na ile wejść/wyjść, i czy będę mógł ja rozbudować w przyszłości jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    W zasadzie większość oferowanych obecnie central alarmowych ma możliwość sterowania z aplikacji na telefonie. Nawet Satel.
    Satel jest w Polsce najpopularniejszy, ale proponuję rozważyć alternatywę w postaci Jablotron lub Ropam.
    Jeśli chcesz panel dotykowy to skłaniałbym się ku Ropam. Tym bardziej, że pewnie zapragniesz mieć automatykę budynkową.
    Być może te poniższe strony pomogą Ci podjąć wybór:
    https://www.mieszkajbezpiecznie.pl/ (Satel)
    https://ochronadladomu.pl/ (Ropam)
    https://www.jablotron.com/pl/
    kanias
    Level 9  
    Szyszkownik Kilkujadek dziękuje za wpis. Szczerze to o Jablotron czy Ropam nie slyszalem nigdy az do Twojego wpisu. Z tego co juz znalazlem to Ropam tez warty uwagi ale chyba nie jest na tyle popularny co alarmy Integry z Satela o ktorym jest duzo informacji na sieci.

Pytanie.
    Czy systemy o ktorych wspomnialem wyzej to niezalezne indywidualnie systemy jak np, Windows i Mac, czy w jakis sposob wykorzystuja te same "protokoly komunikacyjne i tak naprawde mozna je budowac/konfigurowac dowolnie. Mam tu na mysli wybor np czujek PIR, Sygnalizatora innych producentow np. Bosch lub innych.
    Mam troche mętlik w głowie bo chciałbym zbudować coś co jest nieskomplikowane ale też daje pewne możliwości rozbudowy na przyszlosc a tez jednocześnie niezawodne i funkcjonalne w obsłudze.

Do alarmow Satela jest dość sporo info na sieci co na pewno mi ułatwi jego budowe.
    Czy dobrze rozumiem że aby mieć możliwość powiadomienia poprzez SMS lub podglad z kamer IP to musze miec odpowiedni zamontowany dodatkowy moduł/rozszerzenie w centrali ? czy to w alarmie Satela czy Ropam'a czy tez innych.

Ile mniej wiecej moze kosztowac zakup komponentow alarmu, wg tego co wyzej zalozylem.

- Centrala x1
    - zasilacz + akumulator
    - Manipulator LCD x1 (Parter)
    - Maniupulator standardowy x1 (Poddasze, czy skorzystac z applikacji w tel)
    - ok 20 kontraktorow
    - 8 czujek PIR (nie na zwierzeta)
    - powiadomienia SMS
    - otwieranie bramy garazowej
    - otwieranie bramy wjazdowej
    - podglad z ok 4 kamer IP. (nie wliczam kamer)

Nie uwzgledniam kabli.

Czy 2-3 tys PLN wystarczy (Czer/lip 2019). Ile instalator moze zarzadac za ewentualne podlaczenie/zlozenie systemu jezeli sam tego nie bede umial ogarnać.

I na koniec, sorki z gory za byc moze glupie pytanie, no ale nie robilem przy alarmach wiec nie wiem.
    Czy w rozumieniu liczby wejsc w centrali, to jest to fizyczna liczba czujek (PIR/kontraktronow, itp) ktora bedziemy mogli podlaczyc. np, Satel integra 32 pozwoli mi na podlaczenie 32 czujek ?co z Wyjsciami, czy to jest analogia ze np 32 klawiatury moge podlaczyc ?

dzieki za wszelkie info

Seba
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    kanias wrote:
    Czy systemy o ktorych wspomnialem wyzej to niezalezne indywidualnie systemy jak np, Windows i Mac, czy w jakis sposob wykorzystuja te same "protokoly komunikacyjne i tak naprawde mozna je budowac/konfigurowac dowolnie. Mam tu na mysli wybor np czujek PIR, Sygnalizatora innych producentow np. Bosch lub innych.

kanias wrote:
    Ile mniej wiecej moze kosztowac zakup komponentow alarmu, wg tego co wyzej zalozylem.

kanias wrote:
    Czy 2-3 tys PLN wystarczy (Czer/lip 2019).

kanias wrote:
    Czy w rozumieniu liczby wejsc w centrali, to jest to fizyczna liczba czujek (PIR/kontraktronow, itp) ktora bedziemy mogli podlaczyc. np, Satel integra 32 pozwoli mi na podlaczenie 32 czujek ?co z Wyjsciami, czy to jest analogia ze np 32 klawiatury moge podlaczyc ?

Na powyższe pytania sam bez problemu znajdziesz odpowiedzi tu na forum, w Internecie i w sklepach branżowych. Sam napisałeś:
    kanias wrote:
    Niestety jestem laikiem w tej kwestii, wyzwań jednak się nie boję i od czegoś trzeba zacząć.

więc zacznij od przeczytania podstaw ogólnych i instrukcji producentów.
    kanias wrote:
    Czy dobrze rozumiem że aby mieć możliwość powiadomienia poprzez SMS lub podglad z kamer IP to musze miec odpowiedni zamontowany dodatkowy moduł/rozszerzenie w centrali ? czy to w alarmie Satela czy Ropam'a czy tez innych.

W Satelu musisz dokupić moduły. Oddzielny do GSM i kolejny do ethernetu. W Ropamie masz WiFi i GSM wbudowane w standardzie.
    kanias wrote:
    Ile instalator moze zarzadac za ewentualne podlaczenie/zlozenie systemu jezeli sam tego nie bede umial ogarnać.

To jest bardzo indywidualna sprawa. Wszystko zależy od wielkości domu i poziomu skomplikowania (wymagań od) systemu alarmowego. Trudno tutaj wskazać nawet orientacyjny zakres kosztów.

Jeżeli chcesz się za to zabrać sam to nie oczekuj, że będziemy tutaj Cie prowadzić za rączkę krok po kroku. Musisz sam wykazać się inicjatywą, a Ty nawet nie raczyłeś spojrzeć w instrukcję Integry 32, którą najmocniej rozważasz.
    kanias
    Level 9  
    Witam,
    Ostatnio odpuscilem poglebianie wiedzy na temat samej Integry od Satela ze wzgledu na inne priorytety, ale w miedzy czasie na sieci natknalem sie na tematy zwiazane z tzw. "SMART HOME". Widze sporo filmow na YT glownie z USA czy UK gdzie wykorzystuje sie rozne moduly/urzadzenia producentow i ich kompletnych rozwiazan z opcja np "wlasnego hub'a" czy tez komunikacji WiFi gdzie praktycznie wiekszosc jest dodatkowo kompatybilna z "Alex'a" Amazona, "Google Asystsentem", czy Siri Apple'a.
    Nie ukrywam ze takie rozwiazania "inteligentnego domu" robia wrazenie i czasem moga stanowic super wygode dla domownika, jednak przeraza mnie czasem skala tychze rozwiazan jak i metoda komunikacji tychze modulow, tj. WiFi. Fajnie byloby z pewnych rozwiazan skorzystac ale jak to np mozna by bylo polaczyc w przyszlosci z Integra (XX) od Satela (model jeszcze nie wybrany) azeby wszystko sie to razem dogadywalo. A tak wogole to czy w przypadku wykorzystania takich modulow/urzadzen typu SMART na WiFi moze zainstalowac podstawowa Integre na potrzeby tylko funkcji alarmu, a reszte sterowania dobierac od innych producentow w celu stworzenia instalacji inteligentnej, tj. SMART HOME.

A tak naprawde to czy Satel troche nie jest w tyle i warto byloby go sobie odpuscic i poszukac jakiegos alarmu typu SMART ?

Widze ciekawym rozwiazaniem sa np "SMART wylaczniki/wlaczniki (switche)" czy tez moduly Shelby i Sonoff, ktore mozna montowac w roznych konfiguracjach bezposrednio w puszce podtynkowej i przy wykorzystaniu standardowego okablowania w domu.
    Co wy uwazacie na temat tychze rozwiazan "SMART" ?
    Co w przypadku awarii "routera" lub ogolnie zastosowaniu duzej ilosci tychze modulow.

To zapewne temat rzeka, dlatego tylko po krotce opisalem moj punkt widzenia. Przez roznorodnosc mozliwosci naprawde w tym momencie "zdebialem" i nie wiem w jakim kierunku pojsc przy planowaniu instalacji elektrycznej/inteligentnej w moim domu. Wybor dostepnych mozliwosci jest ogromny ale sadze ze nie mozna dac sie zwariowac i rozbic sterowania wszystkich czy nawet prawie wszystkich urzadzen w domu przy wykorzystaniu glosu czy to smartphone'a.

Jak Wy sie na takie cos teraz zapatrujecie ? Czy idzie cos zaprojektowac co posluzy ladnych pare lat i da sie ewentualnie rozbudowac albo bedzie kompatybilne na przyszlosc np z innymi asystentami glosu (moze nawet jakims stworzonym przez polakow :) , np. "Okej Stefan.... powiedz mi gdzie jest "Grazyna" i powiedz niech robi obiad" :D

pozdrawiam

Sebastian