Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis

ghost666 24 Cze 2019 13:28 5403 43
 • Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  "Mamy dla Was dzisiaj niespodziankę: Raspberry Pi 4 wchodzi do sprzedaży. Ceny zaczynają się od 35 dolarów" napisał dzisiaj rano na oficjalnym blogu Raspberry Pi Eben Upton, CEO spółki Raspberry Pi Trading, odpowiedzialnej za powstanie ostatnich modeli tego minikomputera.

  Jest to kompleksowa aktualizacja, dotykająca prawie każdego elementu tej platformy. Po raz pierwszy ten komputer jednopłytkowy oferować będzie poziom wydajności podobny do normalnego komputera osobistego, zachowując jednocześnie możliwości znane z całej, klasycznej linii Raspberry Pi - dopinania dodatkowych układów i bogactwo interfejsów. Już dzisiaj kupić można je u autoryzowanych sprzedawców lub w Raspberry Pi Store w Cambridge, otwartego już dzisiaj (czynny w godzinach od 8 do 20).

  Oto najważniejsze informacje dotyczące nowego modułu:

  * Czterordzeniowy procesor z rdzeniami ARM Cortex-A72, taktowanymi zegarem 1,5 GHz.
  * Pamięć LPDDR4 SDRAM - 1 GB, 2 GB lub 4 GB w module.
  * Interfejs Ethernet o realnej prędkości transferu jednego gigabajta na sekundę.
  * Dwupasmowy interfejs Wi-Fi w standardzie 802.11ac.
  * Bluetooth 5.0.
  * Dwa porty USB 3.0 i dwa porty USB 2.0.
  * Wsparcie dla dwóch monitorów z jakością obrazku 4K.
  * GPU oparty o rdzeń VideoCore VI, wspierający OpenGL ES 3.x.
  * Sprzętowe wsparcie dla dekodowania obrazu 4K, 60 fps w formacie HEVC.
  * Pełna kompatybilność z wcześniejszymi produktami dedykowanymi dla Raspberry Pi.

  Nowy układ w nowej technologii

  Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego modułu Raspberry Pi w 2012 roku wszystkie kolejne produkty były oparte o SoC produkowany w technologii 40 nm. Nastąpił oczywiście wzrost wydajności dzięki używaniu coraz większych i mocniejszych rdzeni w kolejnych konstrukcjach (Cortex-A7 potem Cortex-A53) - to był duży skok w porównaniu do oryginalnej konstrukcji z BCM2835 - SoC opartego na ARM11. "Przy BCM2837B0 w Raspberry Pi 3B+ dotarliśmy do końca tej konkretnej drogi: nie mogliśmy już pozwolić sobie na przełączanie większej liczby tranzystorów w układzie w ramach naszego zasilania" podsumowuje Upton.

  Raspberry Pi 4 jest zbudowany na bazie BCM2711, kompletnie nowej implementacji układu BCM283X w technologii 28 nm. Oszczędności energii wynikające z mniejszej geometrii układy scalonego pozwoliły zastąpić Cortex-A53 znacznie mocniejszym, rdzeniem Cortex-A72; może on wykonać więcej instrukcji na takt zegara, dzięki czemu obserwować można istotny wzrost wydajności w stosunku do Raspberry Pi 3B+. Wydajność nowego Raspberry Pi w porównaniu do poprzednika jest między dwa a cztery razy większa, w zależności od testu.

  Zmiana procesu została również wykorzystana, aby zmienić szereg innych elementów projektu SoC. Dzięki przejściu na 28 nm możliwe było wykorzystanie bardziej nowoczesnej technologii pamięci - LPDDR4 - dającej możliwość zwiększenia przepustowości RAM. Zaktualizowano także cały strumień obsługi obrazu, w tym dekodowania wideo, grafiki 3D i wyjście wyświetlania. Dzięki temu komputer ten obsługuje obraz 4K przy 60 klatkach na sekundę (lub dwa obrazy 4K 30fps). Poprawiono także interfejsy wejścia i wyjścia, dodając zupełnie nowy kontroler Gigabit Ethernet, dzięki któremu prędkość 1 Gbps jest realnie osiągalna; komputer uzupełniono też o PCI Express łączący peryferia na pokładzie komputera.

  Różne opcje pamięci RAM dla Raspberry Pi 4

  Po raz pierwszy RPi sprzedawane jest z szeregiem wersji pamięci. Ilość RAM wpływa na cenę układu, jednakże firmie udało się zachować swoją standardową cenę 35 dolarów za podstawową wersję układu. Cennik nowego Raspberry Pi wygląda następująco:

  RAMCena
  1GB$35
  2GB$45
  4GB$55


  Oczywiście powyższe ceny nie obejmują dodatkowych podatków, ceł, VATu i kosztów przesyłki. Wszystkie trzy wersje są już dostępne w handlu, ale producent podaje, że wstępnie wyprodukował więcej modelu 2 GB, przewidując iż ten będzie najpopularniejszy. Dalsze wolumeny produkcji będę dostosowywane do zapotrzebowania na bieżąco.

  Nowe Raspberry Pi 4, nowe funkcje

  Na pierwszy rzut oka płytka Raspberry Pi 4 wygląda bardzo podobnie do poprzednich modeli. Aż od czasów Raspberry Pi 1B+ w 2014, projektanci ciężko pracowali, aby utrzymać ten sam format, ale teraz po raz pierwszy wprowadzili niewielką liczbę istotnych poprawek w celu dostosowania modułu do nowych funkcji. Zmiany są większe niż kosmetyczne, ale to co najważniejsze - format fizyczny i rozłożenie większości złączy pozostały niezmienne. Pozostało także 40-pinowe, flagowe dla Raspberry Pi, złącze GPIO.

  Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  Zasilanie

  Port zasilania zmieniono z USB micro-B na USB-C. Daje to dodatkowe 500 mA prądu, jaki pobierać może system - dzięki czemu system ma dostępne pełne 1,2 A m.in. dla podłączonych urządzeń USB - nawet przy dużym obciążeniu procesora.

  Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  Wideo

  Aby zmieścić w obecnym formacie podwójne wyjście, płytka została wyposażona w dwa złącza microHDMI, zamiast pojedynczego, dużego HDMI. Dzięki temu zmiana rozłożenia portów wyjściowych z komputera jest minimalna, a możliwości znacznie wzrosły.

  Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  Ethernet i USB

  Złącze gigabitowego Ethernetu zostało przeniesione w prawy górny róg płytki, z dołu po prawej stronie, co znacznie upraszcza prowadzenie ścieżek na PCB. 4-pinowe złącze Power-over-Ethernet (PoE) pozostaje w tej samej lokalizacji, więc Raspberry Pi 4 pozostaje kompatybilny z nakładką PoE HAT.

  Kontroler Ethernet w SoC układu jest podłączony do zewnętrznego modułu PHY od Broadcoma poprzez dedykowane łącze RGMII, zapewniając pełną przepustowość. USB jest dostarczane za pośrednictwem zewnętrznego kontrolera VLI, połączonego za pomocą pojedynczej linii PCI Express Gen 2 i zapewniającego przepustowość do 4 Gb/s, dzieloną między cztery porty.

  Wszystkie trzy złącza po prawej stronie płytki przewyższają krawędź o dodatkowy milimetr, co ma na celu uproszczenie projektu obudowy. Pod każdym innym względem układ złącza i otworów montażowych modułu pozostaje taki sam, zapewniając zgodność z istniejącymi zestawami HAT i innymi akcesoriami.

  Nowe oprogramowanie Raspbian

  Dla nowego Raspberry Pi 4, radykalnie zmieniono system operacyjny, oparty na nadchodzącej wersji Debian 10 Buster. Przynosi to liczne ulepszenia techniczne, wraz z rozbudowanym interfejsem użytkownika i zaktualizowanymi aplikacjami, w tym przeglądarką internetową Chromium 74. Więcej o nowym systemie już wkrótce.

  Kilka rad dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę z Raspbian Buster od razu: zdecydowanie zaleca się pobranie nowego obrazu, zamiast aktualizowania istniejącej instalacji systemu. Gwarantuje to, że zacznie się od czystego, działającego systemu Buster. Jeśli naprawdę chcecie próbować aktualizować system, najpierw wykonajcie kopię zapasową obecnej instalacji.

  Ważnym krokiem naprzód jest to, że w przypadku Raspberry Pi 4 wycofano dotychczasowy stos sterowników graficznych używany w poprzednich modelach. Zamiast tego używa się sterownika Mesa ?V3D? opracowanego przez Erica Anholta z Broadcoma w ciągu ostatnich pięciu lat. Daje to wiele korzyści, w tym przyspieszone przez OpenGL przeglądanie stron internetowych i kompozycję pulpitu, a także możliwość uruchamiania aplikacji 3D w oknie pod iksami. Eliminuje również mniej-więcej połowę linii kodu z zamkniętymi źródłami na całej platformie.

  Nowe akcesoria dla Raspberry Pi 4

  Zmiany w złączach i kształtach pewnych elementów nowego modułu wymuszają wprowadzenie nowych akcesoriów. Organizacja stojąca za Raspberry Pi dokłada wszelkich starań, aby uzyskać wysokiej jakości, opłacalne produkty dla swoich produktów, a także znaleźć tanie alternatywy tam, gdzie to możliwe. Spore zmiany w tym komputerze jednopłytkowym sprawiają, że przy czwartej edycji konieczny będzie zakup szeregu nowych akcesoriów.

  Nowa obudowa dla Raspberry Pi 4

  Firma współpracuje z partnerami - projektantami z Kinneir Dufort i producentami z T-Zero - aby opracować zupełnie nową dwuczęściową obudowę dla komputera w cenie jedynie 5 dolarów.  Starania spółki zakończyły się sukcesem i na powyższym zdjęciu (po prawej) widać przygotowaną obudowę. Jeśli jednak chcecie pozostać przy dotychczasowej obudowie to istnieje taka możliwość - wystarczy wyciąć jeden z paneli, aby uzyskać efekt jak na zdjęciu powyżej (po lewej stronie).

  Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  Nowy zasilacz dla |Raspberry Pi 4

  Dobre, tanie zasilacze USB-C (i kable USB-C) są zaskakująco trudne do znalezienia, jak odkryli autorzy konstrukcji podczas wysyłania prototypowych jednostek do testerów alfa. Nawiązali więc współpracę z firmą Ktec, aby opracować odpowiedni zasilacz 5 V/3 A; cena zasilacza wynosi 8 dolarów. Jest on dostępny w formatach wtyczek brytyjskich (typ G), europejskich (typ C), północnoamerykańskich (typ A) i australijskich (typ I).

  Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  Dla osób, które chcą pozostać przy obecnych zasilaczach, oferowane są adaptery z microUSB do USB-C. Koszt takiego adaptera to zaledwie jeden dolar, jednakże rozwiązanie to ogranicza prąd dostępny dla urządzenia, ale może to być dobre rozwiązanie dla systemów, które nie wymagają pełnych trzech amperów prądu.

  Kable microHDMI

  Innym nowym złączem w RPi 4 jest micro HDMI. Ciężko znaleźć jest dostawców tego rodzaju kabli, które wspierałyby bezproblemowo transmisję z pełną prędkością 6 Gbps, potrzebną do transmisji obrazku 4K z prędkości 60 fps. Dlatego też tego rodzaju kable dostępne są w autoryzowanych sklepach, sprzedających nowe Raspberry Pi 4. Koszt takiego kabla to 5 dolarów.

  Nowy podręcznik użytkownika

  Pod koniec ubiegłego roku Raspberry Pi Press wydała oficjalny przewodnik dla początkujących z Raspberry Pi. Gareth Halfacree opracował zaktualizowaną wersję, obejmującą nowe funkcje Raspberry Pi 4 i zaktualizowany system operacyjny.

  Nowe Raspberry Pi 4 już dostępne, szczegółowy opis
  Kompletny Desktop Kit

  Oferowany jest kompletny zestaw dla modułu. Wyceniony został na 120 dolarów. W jego skład wchodzą:
  * Komputer 4GB Raspberry Pi 4
  * Oficjalna obudowa
  * Oficjalny zasilacz
  * Oficjalna mysz i klawiatura
  * Para kabli HDMI
  * Podręcznik użytkownika
  * Karta microSD o pojemności 32 GB z preinstalowanym nowym systemem operacyjnym.

  Źródło: Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9950 postów o ocenie 8210, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  gulson
  Administrator Systemowy
  A dopiero 2 miesiącu temu zamówiłem Raspberry 3 dla siebie. Jak im się udało ukryć ten news?
  W końcu 4GB RAM, w końcu USB3.0. Myślę, że już nikt nie będzie narzekać na swoją malinkę w roli centrum multimedialnego. Tym niemniej nie do tego ona została stworzona :)
  Co planujecie najpierw na niej zrobić?
 • #3
  Gonza
  Poziom 27  
  Całkiem sporo zmian, do tego w końcu możliwość wyboru z trzech wersji z różną ilością RAMu. Moje Pi 3 to nie wiem kiedy się w końcu doczeka realizacji związanej z Retropie. Czwórki na razie kupować nie będę, bo jeszcze leżą mi dwa Odroidy: C1 i C2.
  U polskich dystrybutorów można już zamawiać najnowszą wersję, w cenach odpowiednio 166, 212 i 259 zł.
 • #4
  simw
  Poziom 24  
  gulson napisał:
  A dopiero 2 miesiącu temu zamówiłem Raspberry 3 dla siebie. Jak im się udało ukryć ten news?

  Czekałem długo na coś szybszego i chyba się doczekałem :)

  gulson napisał:
  W końcu 4GB RAM, w końcu USB3.0. Myślę, że już nikt nie będzie narzekać na swoją malinkę w roli centrum multimedialnego. Tym niemniej nie do tego ona została stworzona
  Co planujecie najpierw na niej zrobić?

  Będą narzekać - brakuje SATA - już widać komentarze.
  Brak wewnętrznej pamięci Flash też będzie "oprotestowana", ale nie należy się tym przejmować - to nie jest pecet.

  Powoli nadchodzi również Libreelec:
  https://libreelec.tv/2019/06/libreelec-9-2-alpha1-rpi4b/
  zatem może wreszcie wyląduje PI4 u mnie, jako Media Center.

  Z ważniejszych zmian jest za to SPI Flash na bootloader. Na "todo list" jest uruchamianie z sieci i zewnętrznych nośników, zatem prawdopodobnie w ogóle nie będzie potrzebna karta SD.

  Te "wszystkie rockchipy bez wsparcia" mogą się schować :)
  Jednakże nie można zapominać, że RPI4 to świeży produkt, więc pewnie będzie miała jakieś przypadłości.

  To co mi się podoba to fakt, że zaraz po premierze można kupić w sensownej cenie "bez łaski", tzn. bez ali, dodatkowych opłat itp oraz za cenę sugerowaną.
 • #5
  Bullseye
  Poziom 27  
  gulson napisał:
  Co planujecie najpierw na niej zrobić?

  Mój model A cały czas działa jako serwer inteligentnego domu (ach ta mylna nazwa dla zwykłej automatyki i zdalnego sterowania :D) i drukarki sieciowej (mam laserową na USB, a tak mam sieciową), mocy i pamięci starcza, nie widzę sensu zmieniać :D
 • #7
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
 • #8
  krisRaba
  Poziom 30  
  W sumie jak poprzednią płytkę RnD wypchnęło do produkcji, to już pewnie siedzieli nad nową. A że USB 3.0, gigabit Ethernet itp. to już nie przelewki, to trochę im zeszło...
  Choć z drugiej strony gdyby w 2019 były kolejne rewizje po nieudanych próbach, to i warstwę opisową by pewnie poprawili.
  Może zrobili ją na samplach i czekali aż producent wypuści wersję produkcyjną nowego scalaczka w 28nm? ;-)
 • #9
  tronics
  Poziom 38  
  simw napisał:
  Brak wewnętrznej pamięci Flash też będzie "oprotestowana", ale nie należy się tym przejmować - to nie jest pecet.
  Yhm, no nie jest, ale eMMC jest kilkukrotnie szybsze niż SD, a dokładając adapter USB3->SATA3 zabieramy jeden z cennych portów USB3.0, które są tylko 2 (więc logiczne, że zostaje 1, a to stosunkowo mało, bo te "niesupportowane rockchipy" mają 4 i do tego wyprowadzone pcie na gpio więc jest nakładka z SATA nieblokująca USB3.0 a nawet nakładka z nvme)
  simw napisał:
  Te "wszystkie rockchipy bez wsparcia" mogą się schować
  Przed czym konkretnie, bo jakoś w benchmarkach tego nie widać, a swoją drogą jakiego wsparcia brakuje?

  Pi3 pojawiło się gdy konkurencja już od jakiegoś czasu wypuszczała SBC na Cortex A53, nie miało ani najlepszego IGP, ani najszybszego CPU. Pi4 weszło goniąc Armlogic z Cortex A73 i Rockchip z Cortex A72. I tu niby dogoniło, ale kiedy ...
 • #10
  simw
  Poziom 24  
  tronics napisał:
  Przed czym konkretnie, bo jakoś w benchmarkach tego nie widać, a swoją drogą jakiego wsparcia brakuje?

  A znasz historię innego "Pi kilera" RK3368 Octa Core?
  Na papierze i w benchmarkach też był kozakiem, ale nigdy nie doczekał się sensownego wsparcia.
  Do tej pory nie ma do nich kernela wyższego niż 3.0, a androidy to może ze dwa wyszły - zresztą wszystkie to były padaki.
  W szafie nawet zalega u mnie takie cudo jak "GeekBox Open Source Cross TV BOX", ale od samego początku to był tylko przycisk do papieru. Spróbuj znaleźć do "tego czegoś" jakiś znośnie działający soft.

  Zresztą wszystkie inne poprzednie chipy Rockchipa to też były straszne niewypały, zatem nie ma podstaw do wiary, że nowy członek rodziny nie podzieli losu swoich starszych braci - obym się mylił.
  Przyznaję, że jestem do tej "technologii" uprzedzony, ale nie bezpodstawnie. Dlatego "od strzała" wybieram Pi4, zresztą jest praktycznie dwukrotnie tańszy od "odpowiedników" od Rockchipa.
 • #11
  gulson
  Administrator Systemowy
  Bo obecnie to nie jest w hardware siła, a w oprogramowaniu i społeczności wokół płytki. Kupując malinę masz pewność wsparcia z strony producenta jak i milionowej społeczności, która robi cuda z tą płytką.

  Przy okazji już zaktualizowali poradnik dla nowej płytki:
  https://www.raspberrypi.org/magpi-issues/Beginners_Guide_v2.pdf
  Tak się to robi.
 • #12
  tronics
  Poziom 38  
  Cytat:
  Zresztą wszystkie inne poprzednie chipy Rockchipa to też były straszne niewypały

  I dlatego masowo były wciskane do (tanich bo tanich, ale jednak działającyh) tabletów ...
  Rockchip jak i Allwinner produkują SoC z softem pod Androida. I to działa jak ma działać. A, że firmy trzecie próbują coś ugrać na rynkach linuksowych to inna bajka. FriendlyArm akurat wsparcie ma dobre, Xunlong już typu "my rzucamy sprzęt a wy róbta co chceta". Poza tym jeden produkt w morzu SBC to nie jest "Te wszystkie rockchipy bez wsparcia". Co do ceny - oczywiście, że jest tańszy bo też i oferuje mniej. NanoPi M4 na RK3399 ma 2x tyle USB3.0, 33% wyższe taktowanie i do tego pcie na gpio. Zasadniczy minus NanoPi (oprócz ceny) to z kolei 1.8V GPIO (część jest z translatorem więc działa na 3.3V, część nie).
 • #13
  tplewa
  Poziom 38  
  tronics napisał:

  Pi3 pojawiło się gdy konkurencja już od jakiegoś czasu wypuszczała SBC na Cortex A53, nie miało ani najlepszego IGP, ani najszybszego CPU. Pi4 weszło goniąc Armlogic z Cortex A73 i Rockchip z Cortex A72. I tu niby dogoniło, ale kiedy ...


  Tutaj i tak powstaje to bo mają układy z Broadcom-em, bez tego tak samo był by problem bo współpraca z tą firmą to jest kosmos cenowy i tak samo opłaty licencyjne za każdą pierdołę. Nawet prototypowanie i podpisanie NDA to wyzwanie, otrzymanie jakiejkolwiek dokumentacji to tak samo często kolejne opłaty itd.
  Łatwiej już jest z Qualcomm-em czy Intelem w takich kwestiach się dogadać (to tak z praktyki)
 • #15
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  ditomek napisał:
  ciekawe czy będzie można odpalić windowsa?


  Windows 10 prawdopodobnie tak, pełny bez problemu ;)
 • #17
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Już zamówiłem wersję z 2GB pamięci. Hype zrobił swoje i nie wytrzymałem. :-)
 • #18
  gulson
  Administrator Systemowy
  Jak ktoś będzie już posiadał i chciałby się podzielić wrażeniami, opinią to zapraszam do napisania artykułu. Karta SD 64GB się przyda do nowej malinki :D
 • #19
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Może nie artykuł, ale parę słów mogę skrobnąć z punktu widzenia użytkownika pozabranżowego.
 • #21
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Albo chociażby gniazda pod eMMC...
 • #23
  simw
  Poziom 24  
  leonov napisał:
  ditomek napisał:
  to czekam na potwierdzenie i zamawiam.
  Jak na 3 można było ;-) https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/prog...nstalowac-na-minikomputerze-za-160-zl/de00tv8

  Żebyście się czasem za bardzo nie rozpędzali :)
  Stawiam, że to taka sama wersja IoT, która już była dostępna na RPI2 oraz 3.
  Czyli taki pulpit win10 do obsługi paru czujników, a nie desktop jak się może wydawać.
 • #24
  Gonza
  Poziom 27  
  Grzegorz Markowski napisał:
  Albo chociażby gniazda pod eMMC...

  Pytanie tylko, ile moduł eMMC by kosztował. W płytkach Odroid jest gniazdo eMMC, ale cena modułu 64GB w PL to 369 zł, zaś cena samego Odroida np. C2 to 285 zł.
 • #25
  tronics
  Poziom 38  
  32GB eMMC do nanopi m4 to ~100zł więc bym nie dramatyzował. Najśmieszniejsze, że można mieć za tyle 64GB SSD SATA3 i adapter SATA3 na USB3 (albo od razu SSD na USB, ale jak ostatnio sprawdzałem to wychodziło paradoksalnie drożej!). Tylko tak jak pisałem w tym momencie w RPi4 zostanie jedynie jeden port USB3.0
  Czy SSD jest lepsze od modułu eMMC? Pokusiłbym się o stwierdzenie, że tak. Zarówno jeśli chodzi o trwałość jak i wydajność. Ale zajmuje znacznie więcej miejsca. Nawet gdyby był M.2 z protokołem SATA to i tak jest większy od eMMC, które gdyby było opcją w RPI4 to by się zmieściło w oryginalnej obudowie. Czy taka oszczędność była więc konieczna w RPI? Myślę, że nie.
 • #26
  Macosmail
  Poziom 34  
  A po co komu Windows na RPI? Przecież aplikacji z x86 na ARM i tak nie uruchomicie. Microsoft pcha Windowsa na siłę bo widzi nisze do zagospodarowania.
 • #27
  Gonza
  Poziom 27  
  Jeszcze odnośnie tego co napisałem o Odroidzie, u producenta moduł eMMC 64GB kosztuje 40$ czyli około 150 zł, wyraźnie mniej niż u nas, ale sprowadzenie to dużo większe koszty.
  Rozwiązanie z dyskiem SSD jest dobre, jeśli komuś nie przeszkadza rozmiar dysku i zajęty jeden port USB 3.0, to wręcz rewelacja.
  Skoro jednak malinka doczekała się kilku wariantów odnośnie pamięci RAM, to może kiedyś doczeka się opcji z gniazdem eMMC?
 • #28
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Pierwsze wrażenia.
  - dobre chłodzenie jest absolutnie konieczne. W porównaniu do RPi 3B+, "czwórka" jest małym piekarnikiem,
  - o oglądaniu filmów można chyba zapomnieć. Przy rozdzielczości ekranu 1920x1080 film z YT w tej samej rozdzielczości się "tnie". Nawet nie na pełnym ekranie. No chyba, że coś źle robię.
  - nie udało mi się uruchomić Bustera z dysku podłączonego przez USB. Raspberry nie widzi w ogóle dysku z obrazem.

  Same wady, bo pozostałe rzeczy w porównaniu do 3B+, to niebo, a ziemia.

  P.S. Odnośnie bootowania z HDD/SSD/LAN https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=243917
 • #29
  Bullseye
  Poziom 27  
  Grzegorz Markowski napisał:
  Albo chociażby gniazda pod eMMC...

  Ja się zastanawiam czy ludzie wiedzą do czego użyć Malinki że wypisują jako wada brak eMMC.....
  Od kliku lat cały mój dom stoi na pierwszej Malince, 700Mhz singleCore, 256RAM i 4GB uSD, do tego serwer druku bo drukarka która mam nie posiada lana.
  Co roku zmieniam sobie profilaktycznie kartę pamięci i wszystko działa jak trzeba, nie wiem po co byłyby mi 4 rdzenie, sata, usb3 (no dobra, tutaj to fakt by się przydało, wtedy miałbym gdzie trzymać filmy by odtwarzać po DLNA, ale to załatwia router za 200zł).......
 • #30
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Bullseye napisał:
  Grzegorz Markowski napisał:
  Albo chociażby gniazda pod eMMC...

  Ja się zastanawiam czy ludzie wiedzą do czego użyć Malinki że wypisują jako wada brak eMMC....


  Masz całkowitą rację.
  Zupełnie nieświadomie "postawiłem" na jednej Malince Volumio, a druga obsługuje ADS-B.
  Dla "Czwórki" tez pewnie znajdę równie głupie, w porównaniu, zastosowanie.