Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie uziomu w domu jednorodzinnym

it_home 24 Jun 2019 22:08 708 9
Optex
    it_home
    Level 2  
    Witam Panów, mam do wykonania instalację odgromową budynku jednorodzinnego, proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów i ewentualne uwagi.
    Dom kilkuletni, powierzchnia ok 200m^2, znajduje się na wzgórzu, blisko lasu (zdarzały się bezpośrednie uderzenia pioruna w pojedyncze drzewa, oddalone od domu o kilkadziesiąt metrów, zatem inwestor zdecydował się na instalację odgromową (w projekcie brak, ponieważ projekt z muratora..)
    Dom nie posiada uziomu fundamentowego, jest zasilany linią kablową ze złącza przy granicy działki. Złącze typu P2-Rs Energa Operator (RBK+LZV+2 komory pomiarowe z Etimatem T i zugi na odejściu). WLZ jest wykonana przewodem YKY 5x10. Czyli uziemienie robocze w domu mamy tylko i wyłącznie ze złącza kablowego (wg mnie nie powinniśmy korzystać z uziemienia ZE)
    Instalację chcę wykonać w sposób następujący:
    Zwody poziome i pionowe, przewody odprowadzające wykonane z drutu stalowego fi 8.
    Wokół fundamentów (ok 2-3 metry od fundamentów) chcę wykonać uziom otokowy, wykonany z bednarki FeZn 30x4 (grunt to mokra glina) z otoku chcę wyprowadzić 5 wyprowadzeń (4 w narożniki domu), oraz jeden do wprowadzenia do rozdzielnicy głównej budynku)
    Bednarkę chcę położyć pionowo, na głębokości 1m (poniżej lini przemarzania gruntu).
    Rozdzielnica główna jest zlokalizowana w wiatrołapie, nie bardzo mam możliwość podejścia do rozdzielnicy bednarką, dlatego odcinek od złącza kontrolnego do RG chcę wykonać linką Lgy 25mm2, Odległośc to ok 1,5m.
    I tu pojawia się pierwsze pytanie - czy przekrój, oraz długość tej linki będzie odpowiednia?
    Linkę tę chcę wykorzystać do podziału PEN na PE i N i doziemienie punktu rozdziału, oraz do podłączenia ogranicznika przepięć.
    Mam zakupiony ogranicznik przepięć T1+T2 kombinowany (warystor+iskiernik) prod. Phoenix Contact.
    i tu pojawia się drugie pytanie - czy po rozdziale PEN w RG, mogę pozostawić niepodłączoną piątą żyłę kabla YKY 5x10 ?
    Posiadam mierniki do wykonania pomiarów, w tej glebie celuję w rezystancję uziomu ok 3-4 Omy (uwzględniając wspólczynniki korekcyjne i błąd pomiarowy, myślę że będzie <10 Omów.
    Szpilek nie chcę bić, ponieważ cenowo wyjdzie porównywalnie lub nawet drożej, i zależy ma na zapewnieniu ekwipotencjalizacji.
    I tu się pojawia 3 pytanie - czy rozmiar oka 30mx20m na pewno zapewni mi wyrównanie potencjałów? Literatura mówi o max 20mx20m.
    Proszę o sugestie, i uwagi.

Pozdrawiam Mariusz
  • Optex
    emigrant
    Level 29  
    it_home wrote:
    Rozdzielnica główna jest zlokalizowana w wiatrołapie, nie bardzo mam możliwość podejścia do rozdzielnicy bednarką, dlatego odcinek od złącza kontrolnego do RG chcę wykonać linką Lgy 25mm2, Odległośc to ok 1,5m.
    I tu pojawia się pierwsze pytanie - czy przekrój, oraz długość tej linki będzie odpowiednia?

O ile dobrze kojarzę to któraś z norm mówi, że jak budynek posiada instalację odgromową to przewód powinien być o minimalnym przekroju 50 mm^2, gdzie jedna żyła w takim przewodzie powinna być o minimalnej średnicy 1,8 mm. Tutaj w grę wchodzi przewód wielodrutowy np. H07V-R( LY ). Nie może to być linka LgY. Poza tym nie chcę mi się wierzyć, że nie da się do GSW(GSU) doprowadzić bednarki. Wszystko się da...
  • Optex
    markus-19
    Level 31  
    it_home wrote:
    I tu się pojawia 3 pytanie - czy rozmiar oka 30mx20m na pewno zapewni mi wyrównanie potencjałów? Literatura mówi o max 20mx20m.
    Proszę o sugestie, i uwagi.

Skoro masz miernik I jakąś tam wiedzę w tym zakresie to chyba wiesz że nie od rozmiarów to zależy tylko od uzyskanego wyniku. W jednym przypadku wystarczy jedna szpilka w innym 5
  • Helpful post
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    it_home wrote:
    Dom kilkuletni, powierzchnia ok 200m^2, znajduje się na wzgórzu, blisko lasu (zdarzały się bezpośrednie uderzenia pioruna w pojedyncze drzewa, oddalone od domu o kilkadziesiąt metrów, zatem inwestor zdecydował się na instalację odgromową (w projekcie brak, ponieważ projekt z muratora..)

No ok... ale tu potrzebna jest analiza ryzyka, określenie klasy ochrony odgromowej, dokumentacja....
    it_home wrote:
    wykonane z drutu stalowego fi 8.

Może kolega doprecyzować jaki konkretnie? Ocynkowana, nierdzewna?
    it_home wrote:
    Czyli uziemienie robocze w domu mamy tylko i wyłącznie ze złącza kablowego (wg mnie nie powinniśmy korzystać z uziemienia ZE)

Uziemienie robocze wykonuje się dla np. transformatora. Tutaj bardziej pasuje przewód ochronny wydzielony już w złączu. Zakłady Energetyczne raczej się nie zgadzają na takie rozwiązanie, aby korzystać z ich uziomu.
    it_home wrote:
    Wokół fundamentów (ok 2-3 metry od fundamentów) chcę wykonać uziom otokowy, wykonany z bednarki FeZn 30x4 (grunt to mokra glina) z otoku chcę wyprowadzić 5 wyprowadzeń (4 w narożniki domu), oraz jeden do wprowadzenia do rozdzielnicy głównej budynku)
    Bednarkę chcę położyć pionowo, na głębokości 1m (poniżej lini przemarzania gruntu).

No ok.
    it_home wrote:
    dlatego odcinek od złącza kontrolnego do RG chcę wykonać linką Lgy 25mm2, Odległośc to ok 1,5m.

ok.
    it_home wrote:

Teoretycznie tak.
    it_home wrote:
    i tu pojawia się drugie pytanie - czy po rozdziale PEN w RG, mogę pozostawić niepodłączoną piątą żyłę kabla YKY 5x10 ?

A dlaczego ma wisieć w powietrzu? Podłącz ją do szyny PE.
    it_home wrote:
    I tu się pojawia 3 pytanie - czy rozmiar oka 30mx20m na pewno zapewni mi wyrównanie potencjałów?

A tego nikt nie wie, natomiast kolega napisał o siatce dla instalacji odgromowej (dla zwodów), a nie dla siatki uziomów. Klasa IV ochrony odgromowej mówi, że max wymiar oka siatki zwodów to 20x20m.

emigrant wrote:
    O ile dobrze kojarzę to któraś z norm mówi, że jak budynek posiada instalację odgromową to przewód powinien być o minimalnym przekroju 50 mm^2, gdzie jedna żyła w takim przewodzie powinna być o minimalnej średnicy 1,8 mm.

Ty mówisz kolego o przewodzie odprowadzającym (PN HD 62305-1).
    it_home
    Level 2  
    kozi966 wrote:
    it_home wrote:

No ok... ale tu potrzebna jest analiza ryzyka, określenie klasy ochrony odgromowej, dokumentacja....

To prawda mam tego świadomość i nawet konsultowałem się z dwoma projektantami instalacji elektrycznych, lekko mówiąc nie wywarli na mnie wrażenia profesjonalistów w zakresie ochrony odgromowej.

it_home wrote:
    wykonane z drutu stalowego fi 8.

Może kolega doprecyzować jaki konkretnie? Ocynkowana, nierdzewna?

Chcę zastosować stal ocynkowaną, wole unikać ogniw galwanicznych. Mam świadomość, że stal nierdzewna jest trwalszym rozwiązaniem.

it_home wrote:
    Czyli uziemienie robocze w domu mamy tylko i wyłącznie ze złącza kablowego (wg mnie nie powinniśmy korzystać z uziemienia ZE)

Uziemienie robocze wykonuje się dla np. transformatora. Tutaj bardziej pasuje przewód ochronny wydzielony już w złączu. Zakłady Energetyczne raczej się nie zgadzają na takie rozwiązanie, aby korzystać z ich uziomu.

Przepraszam wyraziłem się mało precyzyjnie, w złączu kablowym ZE (w części pomiarowej) na odejściu mamy 5 zugów (3 fazowe, N, PE) PE + N są podłączone z szyny aluminiowej PEN w części złączowej ZK (do szyny jest jeszcze podłączona bednarka )

it_home wrote:

No ok.
    it_home wrote:
    dlatego odcinek od złącza kontrolnego do RG chcę wykonać linką Lgy 25mm2, Odległośc to ok 1,5m.

ok.
    it_home wrote:

Teoretycznie tak.
    it_home wrote:

A dlaczego ma wisieć w powietrzu? Podłącz ją do szyny PE.
    it_home wrote:
    I tu się pojawia 3 pytanie - czy rozmiar oka 30mx20m na pewno zapewni mi wyrównanie potencjałów?

A tego nikt nie wie, natomiast kolega napisał o siatce dla instalacji odgromowej (dla zwodów), a nie dla siatki uziomów. Klasa IV ochrony odgromowej mówi, że max wymiar oka siatki zwodów to 20x20m.

Tu chyba trochę zamieszałem, ponieważ czytałem opracowanie dr.Musiała dot. uziomów fundamentowych i parafundamentowych, i to zalecenie o rozmiarze oka odnosiło się do właśnie tych w.w.

emigrant wrote:
    O ile dobrze kojarzę to któraś z norm mówi, że jak budynek posiada instalację odgromową to przewód powinien być o minimalnym przekroju 50 mm^2, gdzie jedna żyła w takim przewodzie powinna być o minimalnej średnicy 1,8 mm.

Ty mówisz kolego o przewodzie odprowadzającym (PN HD 62305-1).
  • Helpful post
    kozi966
    it_home wrote:
    Tu chyba trochę zamieszałem, ponieważ czytałem opracowanie dr.Musiała dot. uziomów fundamentowych i parafundamentowych, i to zalecenie o rozmiarze oka odnosiło się do właśnie tych w.w.

Do uziomów fundamentowych, gdzie wymiar oka siatki ma znaczenie dla ekwipotencjalizacji w stosunku do ochrony przeciwporażeniowej oraz wartości napięć dla ochrony odgromowej przy wyładowaniu.
    Uziom otokowy to trochę inna sprawa, choć związana z problemem.
    it_home
    Level 2  
    Kolego Kozi966, bardzo dziękuję za cenne uwagi, chociaż swoją drogą mam wrażenie że im więcej chcę wiedzieć tym mniej wiem.. ;)
    Proszę jeszcze o wskazówki dot. analizy ryzyka.. Analizując projekty budowlane czy wykonawcze hal czy obiektów przemysłowych nigdy nie widziałem takich wyliczeń, zazwyczaj projektanci mają jeden wzór i tylko go powielają.
    W jaki sposób stworzyć rzetelną dokumentację do tego konkretnego domku o którym piszę? Czy otrzymując projekt instalacji podpisany przez projektanta posiadającego uprawnienia budowlane do projektowania, jestem "czysty" jako wykonawca?
    kozi966
    No ja do takich projektów używam oprogramowania na licencji (ja akurat tego: https://www.dehn.pl/pl/dehnsupport ) ale są też wersje darmowe - uproszczone.
    Dokument określa ryzyko strat, klasę ochrony odgromowej jaką należy zapewnić aby zminimalizować ryzyko. Do obliczeń wykorzystuje się dane typu: wymiary obiektu, lokalizacja, sposób zasilania, gęstość obciążenia pożarowego, obecność stref wybuchowych, ilość osób przebywających w obiekcie (ryzyko paniki), itd.

Na tej podstawie otrzymuje się wymaganą klasę na podstawie której obrysowuje się "odgromówkę", a potem koordynuje ochronę przeciwprzepięciową.

it_home wrote:
    W jaki sposób stworzyć rzetelną dokumentację do tego konkretnego domku o którym piszę?

Tego Ci nie powiem, to zależy od wiedzy, znajomości norm, programów i doświadczenia.
    it_home wrote:
    Czy otrzymując projekt instalacji podpisany przez projektanta posiadającego uprawnienia budowlane do projektowania, jestem "czysty" jako wykonawca?

W zakresie zgodności z przepisami, tak.
    Nawet jak coś się spali, to "ma się spalić zgodnie z przepisami" i tyle. Instalacja odgromowa nie chroni w 100%.
    it_home
    Level 2  
    Zapytam tych projektantów z którymi współpracuję o punkty które wymieniłeś. I faktycznie zrobimy projekt.
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, i wyjaśnienie kilku spraw :)
    Co do pewności ochrony, mam tego świadomość. Pamiętam jak robiliśmy na PG (laboratorium WN) symulację wyładowań na makiecie.. Na kilka wyładowań, piorun nigdy nie uderzył w wysokie maszty, namiętnie uderzał w dom, drzewa i bezpośrednio w ludzi.
    Co do mojej koncepcji wykonania instalacji odgromowej - dzięki Tobie, i weryfikacji projektanta liczę, że będzie pełniła swoje zadanie i zapewni bezpieczeństwo mieszkańców.

Pozdrawiam Mariusz
    CYRUS2
    Level 43  
    it_home wrote:
    Zapytam tych projektantów z którymi współpracuję o punkty które wymieniłeś. I faktycznie zrobimy projekt.
    Jeszcze posiada kolega jeden istotny element nie objęty ochroną odgromową.
    "Piorunochron wysoki na dachu" - nazywa się antena TV.