Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna zmiana hasła na routerze.

25 Cze 2019 11:53 201 8
 • Poziom 3  
  Istnieje możliwość automatycznego zmieniana hasła do Wi-Fi np. co miesiąc? Jeśli tak, w jaki sposób to osiągnąć?
 • Poziom 35  
  Nie spotkałem się z taką możliwością w fabrycznych urządzeniach klasy domowej i biurowej.
  Proponuję ustawić mocne hasło i wyłączyć możliwość zdalnego logowania. Logować się tylko lokalnie. Jeśli zdalne logowanie jest konieczne to proponuję router z VPN.
 • Poziom 37  
  Witam,
  Zgadzam sie z kolega powyzej, dodatkowo skoro nadal chcesz zmieniac haslo to dadaj skrypt na twoim komputerze wysylany co miesiac do routera a zmieniajacy haslo. Wiekszosc routerow jest na linuxie i komunikuje sie ssh wiec nie powinno byc problemu.
  Pozdrawiam
 • Specjalista Sieci, Internet
  Koledze raczej chodzi o hasło do WiFi, a pisząc router myśli o access poincie urzadzenia wielofunkcyjnego.
  Do celów bezpieczeństwa używa się rozwiązań opartych na protokole 802.11x (potocznie WPA2-Enterprise). Stawia się dodatkowy serwer uwierzytelniający RADIUS, do którego AP przesyła zapytania. Serwer może działać jako osobne urzadzenie, albo jako "program" zainstalowany na niektórych "routerach".
  Temat, choć wygląda prosto, to jednak w prawidłowej konfiguracji wymaga bardzo dużej i specjalistycznej wiedzy sieciowej.
  Jak chcesz, to poszukaj haseł:
  RADIUS
  PEAP
  EAP-TLS
  MS-CHAPv2
 • Poziom 35  
  Myślisz, że jeśli autor tematu nie rozróżnia hasła do panelu adm. routera od hasła do WiFi to postawi sobie serwer RADIUS-a? :-D
 • Specjalista Sieci, Internet
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  Myślisz, że jeśli autor tematu nie rozróżnia hasła do panelu adm. routera od hasła do WiFi to postawi sobie serwer RADIUS-a? :-D

  Ależ skąd. :-). Może jednak informacja przyda się kiedyś komuś, kto tu z Google trafi. Zresztą problem z logowaniem do panelu admina też rozwiązuje się RADIUSEM.
  Swoją drogą dla mnie też pojęcia nawet tak banalne jak MAC były czarną magią kilka lat temu :-).
 • Poziom 3  
  No tak, macie rację. Kompletnie nie wiem o czym mówicie, ale jednak potrzebuję zmieniać co miesiąc hasło do Wi-Fi (poprawiłem się), nie wiem jak te protokoły które miałem wygooglować mają mi w tym pomóc. Jest jakaś opcja, żeby to zrobić automatycznie, korzystając z winboxa? (Mam routery z mikrotika, które konfiguruję przez winbox)
 • Poziom 35  
 • Specjalista Sieci, Internet
  Mikrotik posiada wbudowany, chociaż mocno okrojony serwer RADIUS. Nazywa się to u nich User Manager. Tam tworzysz każdemu użytkownikowi konto z indywidualnym loginem i hasłem.
  Jedno wspólne hasło dla wszystkich, nawet cyklicznie zmieniane to nie jest dobre rozwiązanie.