Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc przyłączeniowa dla domu i sali weselnej ?

25 Cze 2019 12:35 624 17
  • Poziom 2  
    Cześć,
    na wstępie chciałbym z góry przeprosić za kolejne pytanie z cylku "ile prądu potrzebuję"...
    Trochę o tym poczytałem, znam mniej więcej schemat liczenia potrzebnej mocy przyłączeniowej, jednak tu chciałbym zapytać jak z Waszego doświadczenia/waszych znajomych powinienem podejść do tematu w moim przypadku.
    A mianowicie sprawa się sprowadza do wstępnego ustalenia jakie moce będę potrzebował do domu jednorodzinnego ok 90 m2 ( ogrzewanie na piec, woda -boiler elektryczny, kuchenka raczej gazowa, czyli czaej nieduży pobór ) oraz na tej samej działce sala weselna ok 250 -300 m2.
    Sala będzie się składać z :
    -pomieszczenia głownego-sali dla gości, ( oświetlenie + sprzęt muzyczny)
    -pomieszczenia gastronomicznego - ze dwie większe lodówki i kuchenka pogrzewacze ( pewnie na prąd, ale nie znam jeszcze ich poborów prądu)
    - łazienek - damska i męska ( ogrzewanie wody z boilera)

Wiem , że pytanie bardzo ogólne, ale jesteśmy jeszcze na tak wstępnej fazie planowania, że pytam bardzo orientacyjnie, gdyż nie znamy poborów sprzętów, które kiedyś zamontujemy.

Jeżeli natomiast nie ma szans na jakiekolwiek szacunki mocy przy tych ogólnych informacjach, które podałem, to czy mogę na początek zamówić na działkę przyłącze np 20A ,żeby starczyło na mały domek ( który powstanie w pierwszej kolejności ), a np rok później zwiększyć moc do tej potrzebnej na sale weselną ? Czy to się będzie wiązało z jakimiś wielkimi kosztami?

Obecnie działka jest pusta, nie uzbrojona. Dostaliśmy pozwolenie na budowę i lada chwila zaczniemy cały proces .

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    neo-97 napisał:
    "ile prądu potrzebuję"
    To będzie wynikać z projektu.
    neo-97 napisał:
    czy mogę na początek zamówić na działkę przyłącze np 20A ,żeby starczyło na mały domek
    Tak, ale do przyłączenia domku będzie wymagane pozwolenie na budowę domku, a do sali weselnej będzie potrzebne oddzielne przyłącze.

• Poziom 31  
    Na dom 13 kW myślę, że będzie ok. Czy sama sala weselna do drugi budynek na tej działce, czy on ma mieć osobne zasilanie/licznik?
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    plum1978 napisał:
    żeby było bezpiecznie to 35 kW , mieścisz się jeszcze w takiej mocy , że nie masz licznika który " liczy " moc bierną

Od przyszłego roku są plany, że moc bierna będzie liczona >16 kW
  • Poziom 2  
    Brivido napisał:
    Czy sama sala weselna do drugi budynek na tej działce, czy on ma mieć osobne zasilanie/licznik?

Sala weselna to inny budynek. A czy osobne zasilanie, to właśnie nie wiem.o to pytanie w sumie moje było. Czy od razu powinienem deklarować potrzebny w przyszłości pobór? czy np po roku od zbudowania domku złożyć nowy wniosek o prąd do sali weselnej? a podczas budowy pobierać prąd z domku ...?
  • Poziom 27  
    stonefree napisał:
    ...Tak, ale do przyłączenia domku będzie wymagane pozwolenie na budowę domku, ...

Niekoniecznie. Do 35m² powierzchni pozwolenie nie jest wymagane.
  • Moderator Elektrycy
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
  • Poziom 26  
    kozi966 napisał:
    1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
    Przepraszam, nie wiedziałem. Jaka jest interpretacja tego zapisu? Sprostuję - w umowach o przyłączenie do sieci stosowany "dostarczenie pozwolenia na budowę może warunkować rozpoczęcie prac związanych z przyłączeniem do sieci".
  • Moderator Elektrycy
    stonefree napisał:
    Jaka jest interpretacja tego zapisu?

Przepisów co do zasady się nie interpretuje.
    stonefree napisał:
    Sprostuję - w umowach o przyłączenie do sieci stosowany "dostarczenie pozwolenia na budowę może warunkować rozpoczęcie prac związanych z przyłączeniem do sieci".

"może" ale nie "musi". W innym wypadku, idąc procedurą na zgłoszenie nie rozpoczęto by prac dot. procedury przyłączenia.
  • Moderator
    stonefree napisał:
    kozi966 napisał:
    Przepraszam, nie wiedziałem. Jaka jest interpretacja tego zapisu?

A taka, że oprócz pozwolenia i tak jest wymagane niemal wszystko, a przede wszystkim projekt techniczny.

Dodano po 1 [minuty]:

neo-97 napisał:
    Brivido napisał:
    Czy sama sala weselna do drugi budynek na tej działce, czy on ma mieć osobne zasilanie/licznik?

Sala weselna to inny budynek. A czy osobne zasilanie, to właśnie nie wiem.

Zasilanie może być jednym kablem, ale dwa liczniki będą obowiązkowo.
  • Poziom 2  
    retrofood napisał:
    Zasilanie może być jednym kablem, ale dwa liczniki będą obowiązkowo.

No i właśnie wracamy do początku mojego pytania ( albo myśli ,której nie dokładnie opisałem ) .
    Czy zatem zwykła linia, która zostanie pociągnięta do mnie na działkę , na początku tylko do domku, "uciągnie" podłączenie jeszcze podłączenie budynku który będzie potrzebował pewnie ze dwa razy więcej prądu niż mały domek ? Czy muszę te plany zapowiedzieć przy pierwszym podłączeniu, żeby póxniej nie było, że drugi raz będziemy kopać ( 300-400 metrów :| ) na drugi kabel ?

PS: Dzięki wszystkim za zainteresowanie, że temat dalej żyje ;)
  • Poziom 1  
  • Moderator
    neo-97 napisał:

Czy zatem zwykła linia, która zostanie pociągnięta do mnie na działkę ,

Tego nikt nie wie, bo nie wiadomo jaki jest układ w terenie.
    Podam Ci przykład. Moja chata na wsi jest ostatnią, zasilaną z trafo. Czyli jestem odbiorcą końcowym. Przyłącze do mojego domu wykonano przewodem 4 x 16 mm², ale linia do ostatniego słupa ma przekrój 4 x 95 mm². Czyli wszystko zależy od projektu sieci, którego nie znasz Ty, ani tym bardziej my.
  • Moderator Energetycy
    kozi966 napisał:
    Przepisów co do zasady się nie interpretuje.
    Ale nie w Polsce.
    Interpretacja przepisów prawnych może prowadzić do różnych wniosków w zależności od rodzaju zastosowanej wykładni.
    Wykładnia przepisu prawnego i normy prawnej stanowi o rozstrzygnięciu znakomitej ilości postępowań sądowych.
    A u nas bez okowity tego nie rozgryzie.
  • Moderator Elektrycy
    elpapiotr napisał:
    Ale nie w Polsce.

No tak, ale taką interpretację może wykonać w zasadzie sąd (operatywna wykładnia) lub urząd (formalna).
    Generalnie w Polsce nie istnieje wykładania autentyczna - czyli nawet podmiot który to prawo stworzył nie wyda interpretacji swojego wymysłu (choć może to zrobić).
    Przysłowiowemu Kowalskiemu nie przysługuje taka okoliczność.
  • Admin Elektroenergetyka
    kozi966 napisał:

Generalnie w Polsce nie istnieje wykładania autentyczna - czyli nawet podmiot który to prawo stworzył nie wyda interpretacji swojego wymysłu (choć może to zrobić).

No właśnie, niedawno przerabialiśmy i to kilkukrotnie. Podmiot wymyślił prawo ale nie podjął się interpretacji, stwierdzająć, że od tego jest sąd.
    Trochę chore moim zdaniem.