Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ikea Lagan typ GHE623DA2 Electrolux - przechodzi pomyślnie test serwisowy

25 Cze 2019 17:36 447 2
  • Poziom 2  
    Kupiłem zmywarkę Lagan w IKEI. To produkt Eceltorluxa na dwuletniej gwarancji. Gwarancja się skończyła, zmywarka się popsuła. Zmywarka przechodzi pomyślnie test serwisowy, ale nie działa. Proza życia.

To jej tabliczka identyfikacyjna:

To jej panel sterujący:
    Co się zepsuło?

Na samym początku zmywarka zawieszała się podczas programu ECO. Potrafiła pracować na nim całą noc. Wtedy pomagało otwarcie drzwi w czasie pracy. Zmywarka przechodziła do następnego etapu i kończyła zmywanie.

Potem wysiadło uruchamianie grzałki i suszenie. Naczynia były niedomyte i mokre. Wezwałem serwisanta, a ten uruchomił program testowy. Okazało się, że zmywarka zmywa, jak należy, a grzałka się włącza, ale tylko na testowym programie (!) Zalecił kupienie odkamieniacza i tabletek czyszczących i przemycie zmywarki. Jego zdaniem, kazeina mogła zalepić czujniki i to przez to zmywarka nie chciała pracować na normalnym programie.

Tu pojawił się problem. Ponieważ takie tabletki (czyszczące) działają w wysokiej temperaturze, nie mogłem ich zastosować w mojej zmywarce, bo na normalnym programie nie działa w niej grzałka. Zastosowałem je na programie testującym dwa razy, ale nic to nie dało.

Efekt. Mechanik mówi, że powinienem wymienić grzałkę (koszt z robocizną wycenił na 500 zł) lub kupić nową zmywarkę.

Wydaje mi się to złą radą. Bo przecież grzałka działa. Wg mnie, zepsuł się jakiś moduł (cewka w tacho?). Jak myślicie, czy mogę ją sam wymienić? Ewentualnie, co mam powiedzieć mechanikowi, który proponuje mi wymianę całej grzałki?

Tomek
  • Poziom 33  
    Zmień fachowca, a z doświadczenia wiem, że serwisanci gwarancyjni po skończeniu gwarancji mają jedną diagnozę wymiana całego podzespołu, która jest nieopłacalna i najlepiej kupić nowe urządzenie. U mnie w Beko stwierdzili spalony silnik, a wystarczyło oczyścić pył, że szczotek węglowych i silnik pracuje kończy już drugi komplet szczotek.

W sthillu w kosie stwierdziliśmy na poziomie zużycie całkowite kosy gasła przy dłuższej pracy i nie dawała się odpalić, a wystarczyło wymienić filtr paliwa. Takich przykładów mam sporo znajdź serwisanta, który się zna albo chociaż mu się chce naprawić sprzęt.
  • Poziom 2  
    Tak też pewnie zrobię, o ile ktoś nie miał podobnego problemu i nie podzieli się ze mną sposobem jego rozwiązania. Zastanawiałem się np. czy awaria może mieć problem z przegrzewaniem się któregoś z elementów. W krótkim cyklu serwisowym wszystko działa, jak trzeba. W długim grzałka się nie włącza. Myslę tak: w długim cyklu coś może się nagrzewać, opór rośnie, impuls nie przechodzi i grzałka się nie odpala. Gdybym wiedział, który element zamienić na wolny od usterki, może sam mógłbym usunąć awarię?