Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką pralkę BOSCH kupić? Poradzicie?

michumal 26 Jun 2019 07:48 2391 8
 • #1
  michumal
  Level 10  
  Witam,
  w zeszły piątek padła mi pralka Samsung Eco Bubble WF1802XEC. Prała prawie 7 lat bez zarzutu, no ale w końcu padł moduł zasilający i naprawa wydaje mi się bez sensu, bo za chwilę znowu coś padnie. Tym nie mniej małżonka zdecydowała że chce nową pralkę. Padło na Boscha. Przeryłem już sporo tematów o nich i mam nadal dylemat który model wybrać.
  Nie chcę najtańszego, myślę o czymś pomiędzy 1500-2000 zł.
  I tu znalazłem np te:
  Bosch WAT2446EPL
  Bosch WAT2466EPL
  Możecie coś poradzić? Pochodzi ta pralka choć tyle co tamten bubel?

  A może pralko-suszarkę? Co możecie mi o tym sprzęcie powiedzieć?
 • #2
  Paweł K
  Level 12  
  Jeżeli ma być BOSCH to proponuje wybierać modele z wymiennymi łożyskami, np:
  - BOSCH VARIOPERFECT WAN 2026MPL
  - BOSCH WLT24460PL
  Wg informacji serwisu BOSCH (BSH) z przed dwóch lat, dostępnej w sieci:
  " Rozbieralne bębny i wymienne łożyska mają pralki z serii WAE, WAN oraz pralki płytkie, do 50 cm głębokości WLG, WLK i WLT", ale warto zweryfikować to przed zakupem wybranego modelu pralki, bo producent mógł już go "usprawnić".

  Możliwość wymiany łożysk jest dostępna także w pralkach:
  - Samsung (są modele , w których można wymienić obudowę tylną bębna, razem z łożyskami, np: WW70J5346MW)
  - LG (np: LG F2J5WN3W)
  - Amica (np: TAW6103LSW).
  Te firmy mają w swoich produktach łożyska wymienne, bez potrzeby wymiany kompletnego zespołu piorącego (skręcany zbiornik).

  Inne firmy (w tym tzw. "wiodące") mają klejone zbiorniki i w przypadku awarii łożysk wymagają wymiany kompletnego zespołu piorącego, co ze względu na jego cenę jest nieopłacalne.

  Na temat pralko-suszarek jest do rozważenia wiele za i przeciw, jak trwałość, komplikacja konstrukcji, ogrzewanie pomieszczenia, emisja wilgoci i związana z tym wydajność wentylacji w pomieszczeniu, a ponadto porównanie funkcjonalności pralko-suszarek z oddzielnymi urządzeniami, tzn. pralka + suszarka. Polecam wątek na elektrodzie:
  Link
 • #3
  michumal
  Level 10  
  Kurcze, tak czytam i czytam o tych pralka ze sklejanymi bębnami i wychodzi, że połowa modeli w Boschu ma sklejone bębny i niewymienialne łożyska. Mój Samsung chodził 7 lat i padł moduł zasilający i co mi po tym, że ma on możliwość wymiany łożysk jak łożyska są sprawne po 7 latach...?
  To na cholerę mi ta wymiana w Boschu? Nie wiem, to jest naprawdę główna awaria w tych pralkach, że warto mieć tą opcję wymiany łożysk? Ile te łożyska wytrzymują? Tylko gwarancję? Kupa ludzi kupuje pewnie te pralki bez świadomości, że nie można wymienić w nich łożysk i nie znalazłem jakiegoś zalewu opinii i uwag na temat tego rozwiązania.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Po co Ci opcja wymiany łożysk? A choćby po to, że czasem gdy pralka jest eksploatowana intensywnie łożyska potrafią zakończyć żywot po 3 latach i jeśli szybko zareagujesz i oddasz pralkę do serwisu lub wyślesz ją do firmy specjalizującej się w wymianach łożysk w zbiornikach zgrzewanych to ocalisz pralkę a jeśli zbagatelizujesz sprawę to znów będziesz szukał nowej pralki.
  Moim zdaniem lepiej mieć zbiornik rozkręcany w pralce bo to zawsze ułatwia serwisowanie urządzenia.
  A skąd wiesz czy Twój Samsung nie miał już pierwszych symptomów oznaczających zużycie łożysk? Zaczyna się od szumu w trakcie programu wirowania.
 • #5
  michumal
  Level 10  
  Pralkę użytkuję normalnie, kilka prań w tygodniu czasem kumulacja i 3 prania w jeden dzień...
  Jak czytam o problemach z pralkami tu na forum, to wygląda na to, że zdecydowana większość raczej dotyczy elektroniki, a nie mechaniki pralek, aczkolwiek, wiem, że taka awaria także występuje. Rodzice mieli Whirpoola i tam sam osobiście ze 3 razy wymieniałem łożyska i wiem, kiedy słychać, że się kończą. Mam także praleczkę Siemensa, która ma już z 10 lat i nadal chodzi bez zarzutu i żadnej awarii. W moim Samsungu łożyska także nadal są ok, tyle co z tego jak moduł zasilania padł. Dlatego się zastanawiam, czy ten klejony bęben to naprawdę taka tragedia i czy naprawdę przy normalnym użytkowaniu łożyska padają po 3 latach?
 • #6
  Kenworth 18
  Level 43  
  Oczywiście, że awarie łożysk po krótkim czasie eksploatacji nie zdarzają się często, ale się zdarzają a wtedy czeka Cię cięcie zbiornika lub zlecenie naprawy serwisowi.
  Jeśli posiadasz pralkę ze zbiornikiem rozkręcanym to dokonujesz naprawy we własnym zakresie i w kieszeni pozostaje sporo gotówki.
  To, że w innych Twoich pralkach łożyska są w dobrym stanie pomimo upływu lat nie oznacza, że w nowo nabytym urządzeniu będzie podobnie. Celowe postarzanie produktu to realne zjawisko i obyś nie musiał się o tym przekonać na własnej skórze.
 • #7
  michumal
  Level 10  
  Podczas wizyty w sklepie znanej sieci, moja Lepsza Połowa stwierdziła, że wymyślam z tą pralką i w sumie to Bosch jej się nie podoba i wybrała LG F0J5QN4W, którą doradzał sprzedawca...
  Moje argumenty zostały zmieszane z błotem i dodatkowo sprzedawca oznajmił, że LG w odróżnieniu do wybranej przeze mnie Bosch ma wymienne łożyska i to w prosty sposób (choć jakoś sobie nie wyobrażam tego), do tego Małżonka stwierdziła, że grubo przesadzam z taką drogą pralką (Bosch WAT 2466EPL), a one wszystkie piorą tak samo. Na moje ostatnie próby obrony wyciągnęła broń ostateczną... "To ty robisz pranie czy JA?" i pozostało mi już tylko przeprosić i prosić o najmniejszy wymiar kary, po czym przeszliśmy do zakupu wspomnianej LG. Jak się sprawuje, postaram się napisać. Ale jest w tym także moje małe zwycięstwo, gdybym się uparł na Boscha i by się spier... to by było na mnie, a teraz jak się spier... LG, to będzie na moją Ukochaną :) i koszty naprawy będą może niższe. Nie wiem, mam już zawirowania w głowie od tych pralek...
 • #8
  Kenworth 18
  Level 43  
  Póki co na dzień dzisiejszy marka LG szczyci się tym, że w każdym modelu tego producenta zbiornik jest skręcany i łożyska są wymienne. Prócz tego marka słynie z technologii napędu bębna czyli napędu Direct Drive czyli napęd jest mocowany do tylnej części zbiornika pralki i jest to rozwiązanie bardzo żywotne i mało awaryjne: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-lg/l...f0j5wn4w-pralki-lg,940,F0J5WN4W,m3098436.html
  https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-lg/s...f0j5wn4w-pralki-lg,194,F0J5WN4W,m3098436.html
 • #9
  Hermanowy
  Level 17  
  Ale po co ta walka, jak dla mnie pralki LG tak samo dobre jak Bosch, a może nawet lepsze.