Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa 5Z4P zamiennik poszukiwany

26 Cze 2019 11:20 489 16
  • Poziom 7  
    Witam!
    Jestem posiadaczem preampu liniowego DARED AUDIO SL-2000a. Pracuje tam lampa 5Z4P w zasilaczu. Jakiś czas temu zakupiłem na zapas lampę GZ34S JJ Electronic. Czy lampy te są zamienne? Generalnie jaka jest trwałość takich lamp? Moja ma około 1200-1300h pracy, czy kwalifikuje się już do wymiany?
    W sieci nie mogę natknąć się na taką wiedzę, wdzięczny będę za pomoc.
  • Poziom 10  
    Najlepiej sprawdzić na mierniku lamp, przy napięciu 15 V prąd anodowy powinien być 100 mA , tyczy to lampy 5Z4P.
  • Poziom 7  
    Nie dodałem w poście: nie mam żadnych mierników do pomiarów lamp😩
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Producent określa minimalny gwarantowany czas pracy ( godzin ) . Maksymalny czas pracy zależy od wielu czynników i nie można go określić.Jeśli po włączeniu wzmacniacza na kondensatorach filtru napięcia odpowiadają wskazanym na schemacie zostaw lampę w spokoju. http://tubes.tw/shop/product_info.php?products_id=532&language=en&osC https://www.jj-electronic.com/en/gz34s-5ar4
  • Specjalista-oldradio
    stachumuszel napisał:
    Witam!
    Jestem posiadaczem preampu liniowego DARED AUDIO SL-2000a. Pracuje tam lampa 5Z4P w zasilaczu. Jakiś czas temu zakupiłem na zapas lampę GZ34S JJ Electronic. Czy lampy te są zamienne? Generalnie jaka jest trwałość takich lamp? Moja ma około 1200-1300h pracy, czy kwalifikuje się już do wymiany?
    W sieci nie mogę natknąć się na taką wiedzę, wdzięczny będę za pomoc.

5Z4P to chińskie oznaczenie lampy, teoretycznie (na ile można wierzyć napisom na chińskich elementach) odpowiednik 5Ц4С, 5Z4, GZ30. GZ34 ma trochę inne parametry, ale raczej nie będzie to przeszkadzać. Co do trwałości - lampy z okresu ich świetności spokojnie wytrzymywały po kilka tysięcy godzin, jak nie były straszliwie katowane. Co do tego jak się współczesnemu chińskiemu producentowi chciało wykonać lampę to można tylko zgadywać. Prawdę powie tester, jak nie masz testera to możesz "na piechotę" sprawdzić lampę - musisz mieć dwa zasilacze - 5V/2A na żarzenie i 20V min 100mA na anodę. żarzysz lampę, łączysz zasilacz 20V do każdej anody i mierzysz prąd płynący przez anodę (dla każdej anody osobno). jak ma 100mA lub więcej i prądy obu anod są do siebie zbliżone to uznajesz lampę za dobrą.
  • Poziom 7  
    Dziękuje Ci za rzeczową odpowiedź.
    Z tego co wiem GZ34S ma trochę wyższy prąd (250mA) niż 5Z4P, czy to w jakiś sposób przeszkadza i może być powodem niepoprawnej pracy lub uszkodzenia? Może są inne parametry, różniące je. Wiem, że kilka lat temu kupowałem ją jako zamiennik 5Z4P, ale ne pamiętam skąd czerpałem wiedzę, że jedna może zastąpić drugą.
    Generalnie to przepraszam za może banalne pytania, ale w technice lampowej jestem totalnym laikiem, choć wychowywałem się w latach ich świetności :-)
  • Specjalista-oldradio
    Patrząc na karty katalogowe GZ34 wygląda na trochę mocniejszą, czyli będzie mniej obciążona (dalej od wartości granicznych) niż 5Z4P. Nóżkowo i żarzeniowo jest zgodna, co oznacza, że można ją wsadzić bezpośrednio do podstawki w miejsce 5Z4P. Możesz też poszukać radzieckiego pierwowzoru chińskiej 5Z4P - 5Ц4С - droga nie jest, a radzieckie lampy były na ogół trwałe i niezawodne.
  • Poziom 7  
    Z ciekawości zapytam mądrzejszych, jak wygląda trwałość chińskich lamp w porównaniu do rosyjskich, słowackich etc? Czy są one zauważalnie mniej trwałe, w jakimś sensie gorsze? Pytam, bo na forach internetowych panuje pogląd, że w nowych urządzeniach z chińskimi lampami, trzeba je natychmiast wymieniać, bo są...chińskie:-)
    Przecież ich fabryki nie wzięły się z wczoraj, mają tradycję i swoje technologie. To tak jak z chińskimi zegarkowymi mechanizmami SeaGull-a, długoletnia tradycja, swoje technologie i bardzo trwałe mechanizmy. Kładzie je do swoich zegarków wielu producentów, nawet tych "markowych" i nie ma z nimi problemów.

Dodano po 18 [godziny] 34 [minuty]:

Nie ma chętnych, aby coś napisać :-(
    Zapytam inaczej: kiedy trzeba wymienić taką 5Z4P (lub inną lampową diodę prostowniczą w zasilaczu) na nową? Czy wtedy, gdy już przestanie działać, czy wcześniej? Czy są jakieś symptomy wskazujące na wymianę? Zakładam taki przypadek jak mój, czyli brak wiedzy na temat lamp i przyrządów, aby ją zmierzyć.
    Wdzięczny będę za pomoc.
  • Specjalista-oldradio
    Nie odpowiem na temat trwałości, bo w działalności staroradiowej nie korzystam z tych lamp i nie mam osobistego z nimi doświadczenia. Zamienić należy jak spadnie jej emisja co najprościej stwierdzić testerem.

Jeżeli masz wzmacniacz pracujący w klasie A to po prostu zmierz napięcie anodowe - jak zacznie spadać to znaczy że lampa prostownicza zaczyna się zużywać. Jak masz wzmacniacz pracujący w klasie AB lub B - to mierz w czasie głośnego grania.
  • Poziom 7  
    Nie rozumiemy się ;-)
    Nie chcę rozbierać fabrycznego urządzenia (przedwzmacniacz Dared Audio SL-2000A), po to aby coś zmierzyć. A zmierzyć napięcia mogę tylko po jego rozkręceniu. Chodzi mi i jakieś słyszalne czy wizualne symptomy "zużycia" lampy, np. słabsze żarzenie, zmiana koloru, zmiany w dźwięku (choć nie sądzę, aby dioda prostownicza miała wpływ na dźwięk) etc.
  • Specjalista-oldradio
    Nie ma. Naprawdę silne zużycie poskutkuje pojawieniem się słyszalnych zniekształceń, zwłaszcza przy silniejszych sygnałach. Inne objawy - np. zadymienie wewnętrznej powierzchni banki pokażą, że lampa jest używana, ale nie że zużyta.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, stachumuszel! Nie czekaj, że kto to ci powie, że twoja lampa przeży 3127 godzin 27 minut i 30 sekund. Długowieczność lampy zależy od zdolności katody emisji elektronów, a kryterium tej zdolności - obniżenie emisji na 20 odsetków czy do 80 odsetków. Po takim obniżeniu emisji, lampę lepiej zamienić w celu uniknąć pogorszenia parametrów tego urządzenia, w którym wykorzystuje się lampa. Na zdolność katody emisji elektronów mają wpływ nie mało czynników - napięcie zarzenia, prąd katody, napięcie na elektrodach, temperatura i t.d. Na żal, emisję nie można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, dotknąć - emisję trzeba zmierzyć.
  • Poziom 7  
    aksakal napisał:
    Kolego, stachumuszel! Nie czekaj, że kto to ci powie, że twoja lampa przeży 3127 godzin 27 minut i 30 sekund. Długowieczność lampy zależy od zdolności katody emisji elektronów, a kryterium tej zdolności - obniżenie emisji na 20 odsetków czy do 80 odsetków. Po takim obniżeniu emisji, lampę lepiej zamienić w celu uniknąć pogorszenia parametrów tego urządzenia, w którym wykorzystuje się lampa. Na zdolność katody emisji elektronów mają wpływ nie mało czynników - napięcie zarzenia, prąd katody, napięcie na elektrodach, temperatura i t.d. Na żal, emisję nie można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, dotknąć - emisję trzeba zmierzyć.

Aksakal, czuję sarkazm w Twojej wypowiedzi. Złe emocje są tu niepotrzebne. Pytam, bo czegoś nie wiem, po to jest to forum.

tszczesn napisał:
    Patrząc na karty katalogowe GZ34 wygląda na trochę mocniejszą, czyli będzie mniej obciążona (dalej od wartości granicznych) niż 5Z4P. Nóżkowo i żarzeniowo jest zgodna, co oznacza, że można ją wsadzić bezpośrednio do podstawki w miejsce 5Z4P. Możesz też poszukać radzieckiego pierwowzoru chińskiej 5Z4P - 5Ц4С - droga nie jest, a radzieckie lampy były na ogół trwałe i niezawodne.

Jeszcze jedno pytanie apropo's GZ34S. Ma ona 5 pinów, a nie 4 jak 5Z4P. Czy mimo to, są one zamienne?
  • Specjalista-oldradio
    Jak najbardziej. Pin nr. 1 jest po prostu niepodłączony.
  • Poziom 7  
    Dla potomnych, wymieniłem 5Z4P na ścisły odpowiednik rosyjską 5Ц4С, działa bez zarzutu. Trochę poczekałem aby się wygrzała i próby odsłuchowe wykazały, że gra trochę inaczej. Chińska 5Z4P IMHO gra pełniejszym dźwiękiem, dźwięk jest bardziej masywny, z większą podstawą basową. Być może trzeba trochę dłużej poczekać, ale wróciłem do 5Z4P i na Aliexpress zamówiłem sobie na zapas, za całe 10$. Myślę, że pogra jeszcze długo, bo to wojskowa wersja, a u mnie grała max. 150h.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    stachumuszel napisał:
    Dla potomnych, wymieniłem 5Z4P na ścisły odpowiednik rosyjską 5Ц4С, działa bez zarzutu. Trochę poczekałem aby się wygrzała i próby odsłuchowe wykazały, że gra trochę inaczej. Chińska 5Z4P IMHO gra pełniejszym dźwiękiem, dźwięk jest bardziej masywny, z większą podstawą basową. Być może trzeba trochę dłużej poczekać, ale wróciłem do 5Z4P i na Aliexpress zamówiłem sobie na zapas, za całe 10$. Myślę, że pogra jeszcze długo, bo to wojskowa wersja, a u mnie grała max. 150h.
    Pozdrawiam.

Ekhm.... wymieniłeś lampę prostowniczą i jezeli rzeczywiście słyszysz różnice .... to proponuję zmierzyć i porównać napięcie na wyjściu zasilacza przy 5Z4P i 5C4S...
    Zmiana napięcia mogła mieć wpływ na zmianę punktu pracy ECC81 i ew.'różnice soniczne'...
    Jeżeli jednak tak nie jest to <sarkazm on> jesteś o krok od "syłszenia" zmiany przewodu zasilającego <sarkazm off>.
  • Poziom 7  
    Tak myślałem, że zostanę posądzony o "voodoo":-) Jednak na prawdę to słychać, oczywiście różnice są aptekarskie. Śmiejesz się, ale fora internetowe pełne są takich wpisów, gdzie GZ30 Mullarda jest uważana za najlepiej "grającą" lampę prostowniczą:-) w preampach.