Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesunięcie fazowe sygnału prostokątnego

koyocik 26 Jun 2019 15:12 594 7
 • #1
  koyocik
  Level 9  
  Witam,

  Potrzebuję zrobić układ, na którego wejście zostanie podany sygnał prostokątny o wypełnieiniu 50%, częsotliwości około 20 kHz, a na wyjściu którego otrzymamy sygnału przesunięty w fazie w zakresie od 0 do 180°. Regulacja przesunięcia fazowego chciałym zrealizować napięciowo.
  Znalazłem pewne rozwiązanie, ale być może ktoś na lepszy sposób na realizację tego typu problemu.

  Poniżej zdjęcia układu realizującego przesunięcie fazowe:
  Przesunięcie fazowe sygnału prostokątnego

  Z góry dzięki za pomoc i sugestie.
 • #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Sygnał prostokątny składa się z wielu harmonicznych żeby twój przesuwnik fazy nie psuł kształtu przebiegu nie może psuć wzajemnych przesunięć fazowych dla harmonicznych tzn. musiał by mieć właściwość liniowej fazy w funkcji częstotliwości (i to w szerokim zakresie) ten układ tego nie ma i nie jest to łatwe do osiągnięcia w analogówce.

  Próbował bym innych metod, czy wypełnienie, częstotliwość i amplituda sie zmieniają?
 • #4
  koyocik
  Level 9  
  Podczas regulacji przesunięcia fazowego częstotliwość ma być stała. Ogólnie zakres częstotliwości dla jakich układ ma działać to 20 kHz ± 1 kHz. Wypełnienie sygnału zmienia się w zakresie od 0 do 50% (soft start), później wartość wypełnienia jest stała.

  Jakie inne metody polecasz do tego typu zastosowania?
 • #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  koyocik wrote:
  Jakie inne metody polecasz do tego typu zastosowania?
  Albo bym kombinował na uC, albo robił jakieś układy monostabilne, na zasadzie przetwarzania na przebieg liniowo narastający i później wybór odpowiedniego progu komparatorem. Bardzo na około, napisz może jaki problem chcesz rozwiązać, może da się zaingerować w układ w innym miejscu w prostszy sposób.
 • #6
  koyocik
  Level 9  
  Ogólnie potrzebuje dwa sygnały prostokątne z czego jeden musi mieć możliwość przesunięcia fazowego względem pierwszego sygnału w zakresie od 0 do 180°. Sygnały będą wykorzystane do kluczowania tranzystorów w mostku typu H przetwornicy rezonansowej. Regulując płynnie przesunięcie fazowe chcę utrzymać stały prąd wyjściowy w zależności od obciążenia.
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  Do "Phase-shifted full-bridge..." są specjalne kontrolery, jak nie masz i chcesz trudniej, to taki przebieg można uzyskać przekształcając układami logicznymi zwykły PWM , nigdy nie widziałem żeby ktoś wymyślił tak skomplikowaną metodę jak twoja.

  Po co wymyślasz dodatkowe utrudnienia, mostek sterowany dwoma przebiegami z przesunięciem fazy nie potrzebuje zmiany wypełnienia, przecież na przekątnej mostka przy zerowym przesunięciu fazy jest zero.
 • #8
  koyocik
  Level 9  
  No masz rację. Znasz jakiś sprawdzony i dobry przykład dla takiego układu ?