Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińskie sztuczne obciążenie 150W dioda zenera na zasilaniu jaka?

26 Cze 2019 15:25 219 7
  • Poziom 2  
    Witam, mam chińskie sztuczne obciążenie 150w. Spalona dioda na zasilaniu lg1102.
    Czym ją zastąpić? Podsyłam PDF.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    gorecki77 napisał:
    Spalona dioda na zasilaniu lg1102.
    Czym ją zastąpić? Podsyłam PDF.
    A możesz wskazać (zaznaczyć) na schemacie o którą diodę "chodzi" ?.

Edit:

Upss...., upał daje się we znaki, zapewne chodzi o tą diodę zenera (D1 LG1102).
    Moim zdaniem można by ją zastąpić jakąś z przedziału: 15 -20V i odpowiedniej mocy.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    Dzięki za szybką odpowiedź. Dokładnie o nią chodzi. Bez niej wszystko działa.
    Mówisz taki przedział? Myślałem o zener 13V. Tam była smd w rozmiarze 4x3mm.
  • Poziom 40  
    gorecki77 napisał:
    Myślałem o zener 13V. Tam była smd w rozmiarze 4x3mm.
    Piszemy o diodzie zaznaczonej czarnym kółkiem (D1).
    Dla testu może być wylutowana, sprawdź również diodę D2 (czy niema zwarcia). Podłącz zasilacz o napięciu nie przekraczającym 12VDC.
  • Poziom 40  
    soniak2 napisał:
    To jest dioda zabezpieczająca przed odwrotnym połączeniem zasilania

D1 nie jest przed odwrotnym podłączeniem a jakoby zabezpieczenie przed wzrostem napięcia powyżej 25V (?) i zabezpieczeniu LM350 (32V)/LM393 (36V)/wentylatora 12V przed uszkodzeniem, w przypadku zastosowania zasilacza niestabilizowanego (?).

Tam widać jakiś fantasta projektował to PCB
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Ta dioda nie jest do niczego potrzebna. Projektant założył sobie, że dla zmniejszenia kosztów zastosuje 78L05. Oznacza to, że napięcie zasilania nie powinno przekroczyć wartości, dla której moc strat przekroczy dopuszczalną dla stabilizatora serii L i stąd dioda Zenera. I to NA ZASILANIU!!!
    Wynika z tego, że jeśli podłączysz zasilacz o nieco wyższym napięciu (np. niestabilizowany) to najpierw padnie dioda a później może załatwić Ci zasilacz.

To nieprofesjonalne podejście. Jeśli chcesz cokolwiek zmienić to zamień stabilizator na wersję 7805. Może wydzielić nieco więcej ciepła i stoleruje napięcie nieznacznie wyższe od nominalnego.
  • Poziom 2  
    Witam, dzięki za odpowiedzi. Jutro dopiero sprawdzę diodę D2. Zasilacz był i jest ok 12,4v pokazuje. Może jakaś szpila była. Padło wszystko przy podłączeniu do płytki, a zasilacz był podłączony do 230v.
    W.P. sprawdzę. Dzięki.