Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór klimatyzacji do domu

27 Cze 2019 07:02 756 11
  • Poziom 14  
    Witam,

postanowiliśmy zamontować sobie klimatyzację w domu. Przy ostatnich upałach temperatury na poziomie 28-30 w domu dlatego wybór padł na klimatyzację. Dom nowo wybudowany dobrze ocieplony okna 3 szybowe. W domu znajduje się również rekuperacja. Chciałem zamontować dwie jednostki wew. znajomy który montuje klimatyzacje odradził mi jednej powiedział że nie ma za bardzo sensu. Ale po kolei. Pierwsza jednostka ma być na parterze i chłodzić salon+kuchnia jakieś 43m2. Druga jednostka miła być na holu na piętrze i miała chłodzić ogólnie piętro. Co do pierwszej jednostki nie ma wątpliwości tak do drugiej mówił że i tak nic nie da, temperatury na pokojach nie zbije. Poniżej rzuty i sugerowane miejsca na urządzenia. Z wstępnych rozmów poleca klimatyzator ścienny Sinclair VISION R32 4,6kW.

Wybór klimatyzacji do domu Wybór klimatyzacji do domu

Teraz moje pytania.
    1. Czy jednostka na pietrze ma sens. Będzie jakaś odczuwalna różnica w pokojach (drzwi do pokoi otwarte)
    2. Czy jak nie będzie jednostki na piętrze to klimatyzator 4,6kW nie jest za mocny na sam dół ?
    3. Czy sugerowana firma jest dobra.

Za sugestię uwagi z góry dziękuje.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 37  
    1) W pokojach będzie ciepło, a w korytarzu będzie wiać zimnym. Musiały by być dodatkowe wentylatory mieszające powietrze.
    2) Wg. mnie nie. Duża powierzchnia, kuchnia.
    3) Jest uznana.
  • Poziom 14  
    1. Wtedy właśnie rekuperacja wchodzi w grę i będzie wyciągała chłodniejsze powietrze i ochładzała wprowadzane powietrze. Czy wtedy już lepiej do każdego pokoju z osobna jednostkę doprowadzić ? Wyjdzie wtedy 5 jednostek. 1 na dole 4 u góry. Ale to pewnie w większy sprzęt trzeba by było zainwestować.
    2. Wyczytałem na forum budowlanym że nie powinno dobierać się klimatyzacji większej niż 50W/m2 Nie wiem jak ma to się z praktyką, dlatego właśnie pytam.
  • Poziom 14  
    U mnie 3,3kW Chigo na piętrze na korytarzu potrafi odczuwalnie schłodzić całą górę i napewno troche dołu, drzwi otwarte wystarczają aby było chłodno w pokojach, po uruchomieniu już czuć różnicę, a po godzinie niebo a ziemia. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    @hulio Korytarz masz mały, a klimatyzacja musi mieć spora moc licząc wg. powierzchni całego piętra. Jeżeli zimne powietrze będzie zaciągane do pokoi to OK. Inaczej wymiana powietrza jest bardzo minimalna. Sytuacja zmienia się jeszcze, jeżeli klimatyzacja pracuje ciągle, ale gdy jest uruchamiana sporadycznie, np. podczas największych upałów to mija doba nim zimne powietrze realnie schłodzi pomieszczenia.
    Z mojego doświadczenia: przedpokój, z którego jest wejście do czterech pokoi i dwóch łazienek. Daikin 3,3 kW jest OK, gdy tylko dwa pokoje mają otwarte drzwi. Przez OK rozumiem, że nic poniżej tej mocy by się nie sprawdziło.
  • Poziom 14  
    Witam,

jeszcze kilka pytań wyszło.

1. Sinclair - niestety niedostępne i nie wie dokładnie kiedy będą dostępne. Polecił mi za to Rotenso Ukura. Na dół Ukura U35Wi 3,5kW a na piętro Ukura U50Wi 5,0kW. Czy dobra firma ? Mają 5 lat gwarancji co przemawia za nimi na +
    2. Klimatyzator na parterze będzie w takiej wnęce (takie U 100x100x100). Jak wygląda sprawa z szerokim kątem nawiewu ?

Wybór klimatyzacji do domu

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Może coś z LG? Lub po prostu coś firmowego? To co wymieniłeś.., poszukaj opinii nawet na elektroda.pl.
    Wg. mnie na dół zaproponowali za małą moc.
    hulio napisał:
    Klimatyzator na parterze będzie w takiej wnęce (takie U 100x100x100). Jak wygląda sprawa z szerokim kątem nawiewu ?

Pytaj sprzedawcę, co potrafi dany model klimatyzatora. Zdecydowanie nie spodziewaj się kąta rzędu 180 stopni.
  • Poziom 14  
    Witam,

podbijam trochę temat. Na dole klima zamontowana. Sprawdza się super. Mam pytanie do odprowadzania skroplin z jednostki zew. Jak to robicie u siebie jak macie poprowadzone rurki do odprowadzania. Na chwile obecna nie ma zrobione nic i skropliny lecą sobie jak chcą, częściowo po ścianie.

Pozdrawiam
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Instalator założył końcówki i zaślepił otwory po jednostka zewnętrzną ?? Jeśli nie to niech założy. Następni z końcówki odprowadzić skropliny rurą 3/4 cala w docelowe miejsce pamiętając o tym że skropliny mogą zamarznąć w owej rurce.
  • Poziom 32  
    hulio napisał:
    Witam,

Mam pytanie do odprowadzania skroplin z jednostki zew. Jak to robicie u siebie jak macie poprowadzone rurki do odprowadzania. Na chwile obecna nie ma zrobione nic i skropliny lecą sobie jak chcą, częściowo po ścianie.

Pozdrawiam

Nie jest to rekomendacja dla instalatorów. Tych skroplin może być sporo i moga zamarznać na ścianie i odpaść .... razem z tynkiem.