Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawadnianie roślin w szklarni

27 Cze 2019 13:22 309 3
  • Poziom 9  
    Mam szklarnię, a w pobliżu jest staw, więc z niego mam wodę do podlewania szklarni. W szklarni zastosowałem nawadnianie kropelkowe, ale chciałbym wszystko zautomatyzować. Teraz działa to tak (testuję urządzenia na razie) akumulator 12V podpinam pod pompkę też na 12V taka do łodzi (jak na razie sprawdza się bdb.), która to pompuje wodę do beczki. Z beczki mam już bezpośrednio do szklarni odprowadzony wąż i dalej nawadnianie kropelkowe. Przy beczce zamontowałem programator/sterownik wody, który 2 razy dziennie puszcza nawadnianie do szklarni 2x po 1h. Trochę nie jestem zadowolony z tego sterownika wody, bo chyba będę musiał często zmieniać baterie, ale jak coś kupię na baterie słoneczne taki sam ewentualnie jakiś markowy wydajniejszy.

Nawadnianie roślin w szklarni Nawadnianie roślin w szklarni Nawadnianie roślin w szklarni

Chciałbym to tak zautomatyzować, aby w zasadzie było to bezobsługowe brakuje wody w beczce pompa sama się załącza dolewa wody i przez cały sezon mam spokój. Na tę chwilę muszę raz na tydzień akumulator podładować, ale za rok może zrobiłbym to w oparciu o jakiś panel słoneczny i akumulator są zestawy niedrogie, więc raz zainstalowany zestaw byłby w zasadzie bezobsługowy przez cały sezon wegetacyjny roślin.

W tym momencie chciałbym rozwiązać problem dolewania wody do beczki. Zainstalowanie pompy bezpośrednio pod nawadnianie kropelkowe odpada z racji, że pompa doleje wody w 5 minut, a nawadnianie np. wieczorem działa przez 1h, więc przy takim powolnym nawadnianiu męczyłbym pompę i niepotrzebnie tracił energię z akumulatora. Także kupiłem programator 12V, który automatycznie włączałby pompę o określonej godzinie, ale doszedłem do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie czujnika sterownika poziomu cieczy.

Zamontowałbym odpowiednie sondy, które w przypadku wykrycia niskiego poziomu wody automatycznie załączałyby przez sterownik z czujnika cieczy pompę, która zawsze dolewałaby mi odpowiednią ilość wody nigdy za dużo nigdy za mało. W przypadku programatora, który mam teraz, jeśli beczka jest pełna a programator nastawiony na określoną godzinę, niepotrzebnie będzie chodzić pompa, gdzie woda będzie się tylko przelewać z beczki, w przypadku czujnika poziomu cieczy nie będzie tego problemu, bo zawsze będzie wymagana odpowiedni ilość wody w beczce.

I tak szukałem czegoś takiego w Polsce, ale brak w ofercie, więc Aliexpress ewentualnie coś samemu złożyć, ale nie ma sensu skoro można kupić. Ktoś może doradziłby czy gdzieś w Polsce da się takie coś kupić nadmienię, że interesuje mnie czujnik na 12V chcę wszystko oprzeć na zasilaniu bezpiecznym i jak napisałem może będzie to działać w oparciu o jakiś panel fotowoltaiczny, ale na razie testuję rozwiązanie czy się wszystko sprawdzi.

Drugie moje pytanie czy taki czujnik na 12V w końcu musi działać cały czas czy nie rozładuje mi zbyt szybko akumulatora, jakiś prąd będzie cały czas pobierany, aby sondy były w stanie wykrywać poziom wody w beczce, ale też pytanie czy czujnik 12V na beczkę, jaką widać na foto nie będzie za słaby? Inna sprawa czy kable od sond w beczce do czujnika np. mające długość około 8m też nie będą za długie.

Na Aliexpress znalazłem dwa takie czujniki poziomu cieczy na 12V, ale może byłoby szybciej w Polsce coś takiego kupić jak ktoś wie gdzie, bo ja nic takiego nie znalazłem. Może ktoś rzuci też okiem czy to się w ogóle nada.

Code:

https://pl.aliexpress.com/item/32640898209.html
    https://pl.aliexpress.com/item/33018493418.html

Na YouTube też można zobaczyć jak to działa, ale nie ma sensu wymyślać na nowo koła skoro są dostępne gotowe produkty, więc zastanawiam się tylko czy taki czujnik 12V sobie poradzi na takiej beczce jaką mam.

Link

Ktoś może coś doradzi w temacie albo poda jakiś namiar na takie czujniki w Polsce albo sugestie jak to pospinać, aby było wygodnym rozwiązaniem i bezproblemowym w obsłudze, jeśli chodzi o podlewanie roślin w szklarni.

Myślałem też nad jakimiś pływakami do pompki, ale w sumie nie wiem jak miałoby to sensownie działać. Sterownik poziomu cieczy wydaje mi się, więc najlepszy, ale może ktoś coś doradzi lepszego. Może właśnie zastosowanie pływaka byłoby wygodniejsze.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 35  
    Witam.

Automatyzacje bezobsługową mozna wykonac na Arduino tylko trzba poszukać komponety czujniki do współpracy z Arduino (5V DC)

Podobny projekt można zbudować na bazie Arduino z czujnikami wilgotności, powietrza, gleby, czujnikiem poziomu cieczy w zbiorniku?(wody np. 2 -3sztuki ) oraz przekaznikami załączającymi 230V (np. załączające pompy wody na 250 VAC, 110 VDC lub nizsz w zależności.

A.
    Arduino - należy zaprogramować ( napisac kod ) w IDE i wczytać.
    Nawadnianie roślin w szklarni Nawadnianie roślin w szklarni

B. Czujniki wilgotności gleby i powietrza

- czujnik -wilgotności gleby https://wiki.dfrobot.com/Moisture_Sensor__SKU_SEN0114_

- czujnik - Czujnik temperatury i wilgotności (DHT11) powietrza

Dodano po 3 [minuty]:

Przekaźnik (sterowany przez Arduino) - Moduł przekaźników 4 kanały z optoizolacją - styki 7A/240VAC - cewka 5V

• FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 9  
    Powiem Ci przyjacielu mi nie jest potrzebny jakiś bardziej zaawansowany układ bo wymaga on jakiejś pracy, testów itd. to co mam się sprawdza chcę tylko to zautomatyzować.

Już znalazłem taki sterownik trochę drogi, ale nie chcę bawić się w testy tylko kupić coś sprawdzonego.
    Code:
    https://e-sklad.pl/czujnik-poziomu-cieczy-kontroler-poziomu-fotton-rs-lc3-12vdc-p-940.html

Znalazłem też jeszcze pływak, ale nie za bardzo kumam jak to miałoby działać tzn,. jak to ustawić. Tzn. wyobrażam sobie, ale pewnie kombinowanie z ustawienie m załącz/wyłącz.
    Code:
    https://www.sklep-watermark.pl/sklep/produkt/plywakowy-sterownik/1722

Cytat:
    Wyłączniki pływakowe są niedrogimi i wydajnymi czujnikami poziomu cieczy,łatwymi do instalowania oraz wyprodukowanymi do bezawaryjnej eksploatacji przez długi okres czasu.
    Pływak stosowany jest do sygnalizacji oraz sterowania różnymi typami urządzeń np: pomp,elektrozaworów i innych których praca zależna jest od poziomu cieczy w zbiorniku.

Rys 1
    Napełniamy zbiornik cieczą.Wykorzystujemy przewód czarny i niebieski.W momencie napełnienia cieczą do linii stop,pompa zostaje wyłączona.Ubytek cieczy do linii start powoduje ponowne załączenie

Rys 2
    Czerpiemy ciecz ze zbiornika,studni.Wykorzystujemy przewód czarny i brązowy.W momencie obniżenia poziomu cieczy do linii stop, pompa zostaje wyłączona.Napływ cieczy do linii start powoduje ponowne załączenie.
  • Poziom 35  
    rodecro napisał:
    Znalazłem też jeszcze pływak, ale nie za bardzo kumam jak to miałoby działać tzn,. jak to ustawić. Tzn. wyobrażam sobie, ale pewnie kombinowanie z ustawienie m załącz/wyłącz.
    Kod:
    https://www.sklep-watermark.pl/sklep/produkt/plywakowy-sterownik/1722

To jest montowane w pompach wody (pompy zatapialne do wody) - działa na zasadzie włącznika/wyłącznika . Wewnątrz pływka znajduje się mechanizm po zmianie położenia (poziom wody) załącza lub wyłacza pompę wody. Tak to powinno w praktyce wyglądać. Mam taką pompę zatapialną z takim pływakiem, pływak musi być odpowienio ułozony, bo pompa dowolnie umieszczona w wodzie sama się nie wyłączy. A praca bez wody (na sucho) moze uszkodzić pompę.