Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis

CMS 27 Cze 2019 16:39 1869 17
  • Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem zakupu laserowego dalmierza... "Leżał" tak sobie w jednym z zapomnianych okien przeglądarki, bo raz, że "to nie są tanie rzeczy", a dwa, że mam już dalmierz ultradźwiękowy, ale jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia, a już tym bardziej jeśli ktoś to "jedzenie" podsunie dosłownie pod nos.

Tak też było i tym razem. Odwiedził mnie znany wam kolega Artur k i zostawił kilka "gadżetów" do przetestowania i opisania. Jednym z nich jest prezentowany dzisiaj dalmierz laserowy.
    Gadżet otrzymałem jedynie w materiałowym pokrowcu, nic o nim nie wiedząc.

Szybko wyszukałem na Aliexpress ten model i mogę Wam załączyć screena z aukcji:

Jak widać można sobie nabyć takie cudo za około sto czterdzieści polskich złotóweczek.

Czas na kilka zdjęć:

Miernik otrzymujemy w, sprawiającym wrażenie solidnego, materiałowym pokrowcu.
    Znajdziemy w nim, dalmierz, oraz "tarczę" trochę mniejszą od standardowej karty kredytowej.
    Konia z rzędem temu, kto z odległości 100m uceluje Z RĘKI w tą tarczę.

Dodam, że przyrząd nie posiada żadnej możliwości przymocowania do jakiegoś statywu.

Samo urządzenie, prezentuje się tak:
    SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis

Jeśli chodzi o dokładność pomiaru, to muszę przyznać, ze jest bardzo dobra, przynajmniej na krótkich odległościach, bo na dłuższe nie miałem przy takim upale ochoty.

Sami zobaczcie jak to wyglądało:

Pierwsza próba, to "zwyczajne" wystawienie dalmierza przez okno i sprawdzenie odległości do najbliższego budynku.

Noo, coś tam działa.

Zobaczmy zatem jak toto się ma do mojego dalmierza ultradźwiękowego i do zwykłej miarki.
    SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis
    SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis

Wygląda całkiem całkiem. Niestety mój dalmierz ultradźwiękowy, przy odległości mniejszej niż 52cm wyświetla Error.

Z pewnością zastanawia Was (tak jak i mnie), co znajdziemy w środku tego przyrządu. Od razu zaznaczam, że nie będę rozbierał optyki. Ani w cudzym, ani w swoim (jak już zamówię) dalmierzu. Zwyczajnie zdaję sobie sprawę, że w domowych warunkach, już tego ponownie nie ustawię.

Zobaczmy zatem, co tam w trawie piszczy:
    SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis SW-T100 Laserowy dalmierz - Test / Recenzja / Opis

Na koniec jeszcze kilka zapomnianych zdjęć od "czoła":

Wczoraj byłem na dłuższym spacerze w lesie i akurat miałem w plecaku dalmierz, bo chciałem go zostawić w pracy, żeby oddać Arturowi gdy mnie ponownie odwiedzi, ale zapomniałem go wyjąć. Gdy zatrzymaliśmy się na popas przy ognisku, a ja chciałem wydobyć z plecaka coś co można na tym ogniu upiec, moja ręka trafiła na wspomniany dalmierz. No to sprawdźmy jak to się sprawdza na większą odległość. Niestety padła mi bateria w telefonie, i nie udokumentowałem pomiarów. Chociaż w tym razem raczej i tak by nie było nic widać. Nie wiem jak wy, ale ja aparatem w telefonie, nie potrafię sfotografować kropki lasera oddalonej o 54 metry. Przybliżę, Wam jak to było. Jak już pojedliśmy, postanowiłem sprawdzić jak się sprawdzi ten dalmierz na większą odległość. Celem był oddalony o około 50 metrów betonowy słup o przekroju kwadratowym i długości boku około 50 centymetrów. Na szczęście słońce już zachodziło, a teren był dość płaski, co umożliwiało prowadzenie laserowej kropki po ziemi. W słoneczny dzień i przy nierównym terenie, albo co gorsza dokonywaniu pomiaru między budynkami, stojąc jak jakimś "wyższym" piętrze, już samo trafienie w cel byłoby niemożliwe. Przypominam, że cel miał 50cm szerokości i kilka metrów wysokości. Jak już uda się trafić, to pojawia się problem utrzymania kropki w miejscu, na tyle długo, aby urządzenie zdążyło obliczyć dystans. To jest kolejne wyzwanie. Udało się dopiero gdy zbudowaliśmy z patyczków pseudo stelaż aby ułożyć na nim dalmierz. Co i tak dużo nie ułatwiło, bo każde dotknięcie, dmuchnięcie, czy nawet ostre spojrzenie na przyrząd powodowało "znikniecie kropki z celu". Po wielu próbach, udało się zmierzyć odległość, wynosiła 54 metry. Nie wyobrażam sobie trafienia w taki sam cel z odległości stu metrów. Statyw jest po prostu niezbędny, a przydałaby się i jakaś mini lunetka lub inny celownik.

Podsumowując.
    Prezentowany dalmierz, jest bardzo precyzyjny (przynajmniej przy niewielkich odległościach, bo niestety ale nie bardzo mam jak sprawdzić te większe - brak sprzętu do porównania pomiarów), mimo wady w postaci braku mocowania na statyw dalej uważam, że jest to urządzenie bardzo przydatne. Jak często mamy w warsztacie elektronika, potrzebę pomiarów w metrach, albo dziesiątkach metrów? Zwykle działamy w zakresie 100-120 centymetrów.

Aaa, zapomniałbym o kilku właściwościach tego urządzenia. Na szczęście Artur w porę mi przypomniał. Pozwolę sobie zacytować jego słowa:

Artur k. napisał:
    On jeszcze mierzy (a właściwie liczy) pole powierzchni oraz kubaturę, pozwala na obliczenie długości odcinka na podstawie twierdzenia Pitagorasa.
    Ma też możliwość pomiaru na bieżąco (nie trzeba za każdym razem naciskać przycisku) oraz dodawania o odejmowania wyników pomiarów.

Zapraszam zatem do dyskusji.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Administator HydePark
    Zabawę z elektroniką zacząłem jeszcze zanim poszedłem do zerówki. Zaczęło się od lutowania cynowych ludzików, a zaraz potem wytrawiłem swoją pierwszą płytkę i zmontowałem nadajnik FM. Oczywiście pod czujnym okiem Taty elektronika. Zawodowo związałem się z naprawą elektroniki około roku 2000 i działam w tej branży po dziś dzień. Któregoś dnia, kilkanaście lat temu, trafiłem na portal Elektroda.pl i już tutaj zostałem, z czasem zyskując rangę moderatora, a następnie administratora, oraz pobocznie redaktora.
    Specjalizuje się w: <FREZARKI PODOLOGICZNE>, <PROJEKTORY>
    CMS napisał 5638 postów o ocenie 1338, pomógł 138 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2004 roku.
  • Fabryka Prądu
    Baskhaal
    Poziom 11  
    Urządzenie takie se ;) Zapytam z ciekawości o jeden ważny detal - czy jest w nimi możliwość ustawienia pomiaru 'od stopy' ? O co mi chodzi? Chodzi mi o opcje pomiaru gdzie 'stopę' urządzenie opieramy o np. ścianę i właśnie długość urządzenia ma być doliczona do wyniku.
  • Fabryka Prądu
    piotr_go
    Poziom 28  
    Baskhaal napisał:
    czy jest w nimi możliwość ustawienia pomiaru 'od stopy' ? O co mi chodzi? Chodzi mi o opcje pomiaru gdzie 'stopę' urządzenie opieramy o np. ścianę i właśnie długość urządzenia ma być doliczona do wyniku.

Tak, jest do tego przycisk.

Ja zamówiłem SW-T4S za 14USD. 40m wystarczy.
    Mam starszą wersję 80m, ma gwint do statywu i poziomicę, ale rozdzielczość tylko 1cm.
    100m to przesada, w dzień tego nie wypatrzysz.
    Dzięki za fotki ze środka.
    CMS
    Administator HydePark
    On domyślnie mierzy "od stopy" (co zresztą widać na zedjęciach), ale można to przestawić, na pomiar "od czoła".
    gemiel
    Poziom 21  
    Do pomiarów większych odległości powinno pomóc zamocowanie dalmierza np. do kawałka deski lub poziomicy. Ta sama zasada co w przypadku broni palnej - pistolet na krótkie dystanse, karabin na długie.
    CMS
    Administator HydePark
    Coś koledze dzwoni, ale nie wie kolega w którym kościele. Tu nie chodzi o długość narzędzia, ale o system celowania.
    Przy strzelaniu, masz oko, szczerbinkę, muszkę i cel. Przypadku dalmierza jest ręka i cel, czyli brakuje punktów pośrednich.
    Baskhaal
    Poziom 11  
    No nie jest to takie rozwiązanie :

gemiel
    Poziom 21  
    CMS napisał:
    Coś koledze dzwoni, ale nie wie kolega w którym kościele. Tu nie chodzi o długość narzędzia, ale o system celowania.
    Przy strzelaniu, masz oko, szczerbinkę, muszkę i cel. Przypadku dalmierza jest ręka i cel, czyli brakuje punktów pośrednich.

Chodziło mi o stabilizację mechaniczną. Sam dalmierz trzymany w dłoni trzęsie się zawsze. Jeśli chodzi o celowanie to wystarczy do kompletu dołożyć niewielką lunetkę. Można też użyć diafragmy.
    Żeby zaś lepiej widzieć plamkę lasera, wystarczy użyć okularów z filtrem. Czerwony laser - okulary z czerwonym filtrem.
    CMS
    Administator HydePark
    gemiel napisał:
    Żeby zaś lepiej widzieć plamkę lasera, wystarczy użyć okularów z filtrem. Czerwony laser - okulary z czerwonym filtrem.

Chyba słoneczko za badzo grzeje i znowu coś się koledze pomieszało.

gemiel napisał:
    Można też użyć diafragmy.

Masz na myśli przyrząd do kalibracji celownika (przypominam, że testowane urządzenie nie posiada żadnego celownika), czy może taką śmieszną gumkę antydzieciową jakich używała jedna z moich byłych :).
    gemiel
    Poziom 21  
    CMS napisał:

Chyba słoneczko za badzo grzeje i znowu coś się koledze pomieszało.

Dla łatwiejszej obserwacji punktu lasera używa się okularów z filtrem barwnym. Chyba jest to logiczne, że obserwując punkt o kolorze czerwonym używamy czerwonego filtra, żeby zawęzić obserwację do jednej barwy.
    Poza tym stonuj trochę z tymi uwagami. Jeśli czegoś nie rozumiesz, wystarczy zapytać.
    Millaka
    Poziom 13  
    Widziałem kiedyś jak na polu golfowym prawie każdy biegał z podobnym urządzeniem i bez żadnych celowników czy statywów.
    Czy to przedstawione nadawałoby się dla golfisty, który musi m/w znać odległość do dołka?
    Galareta
    Poziom 21  
    Widziałem identyczny z doklejona luneta- na budowie z tym latał człowiek;) taka jak do wiatrówki np.
    michal54_87
    Poziom 17  
    Mam taki sam tylko 40 m i jest wystrarczajacy i bardzo dobrze sobie radzi jedna wada to długo mierzy tzn, musi być chwile w jednej pozycji.
    alt11
    Poziom 7  
    Dla zainteresowanych podaję sprawdzone wartości zasięgu dla dalmierzy leica
    D510 - 225m
    D210 - 130m
    Pomiary po ciemku, statyw i naklejka odblaskowa :) - taka do robienia znaków drogowych format A3.
    CMS
    Administator HydePark
    Galareta
    Poziom 21  
    Bosch tez o okularach wspomina;)