Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik generujący sygnał - szukam pomysłu

27 Cze 2019 17:26 615 22
  • Poziom 15  
    Poszukuję pomysłu. Czujnik, jakaś rzecz, np tranzystor ( mam na myśli wielkość) która po podłączeniu do baterii daje sygnał oraz narzędzie które ten sygnał może odbierać np w odległości 1m. Czyli powiedzmy mam czujnik który namierza tranzystor a gdy straci jego z " pola widzenia" zacznie pikać. To tylko przykład ale zależy mi żeby to ten czujnik dawal jakiś sygnał, nie odwotnie.

Macie jakieś pomysły?
  • Poziom 15  
    Dzięki za artykuł 😁 przydał się ale jeżeli chodzi o czujnik to mam jednak problem. Wielkość np pchelki jest super. Tylko że ona z tego co zrozumiałem nie daje żadnego sygnału. A mam na myśli to że stoję obok narzędzia które odbiera sygnał czujnika ( np tej pchelki) ale gdy temu czujnikowi np padnie bateria albo zniknie to narzędzie zacznie pikać. Trudno to wytłumaczyć 😁

Czyli np mam wykrywacz, stoję obok i mam tranzystor ( przykład) z baterią. Ale gdy padnie bateria wykrywacz daje znać.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    O jakim zasilaniu piszesz?
    Potrzebujesz system który rozpoznaje z odległości 1 m obecność karty (pchełki).
    W hotelarstwie stosowane są kieszenie na karty hotelowe. Jeżeli karta jest w kieszeni działa TV, ogrzewanie itd. a jeśli karty nie ma to nic nie działa. System rozpoznaje ciągle czy karta jest w kieszeni czy jej nie ma. Teraz analogicznie jak zamienisz kieszeń na czytnik dalekiego zasięgu to masz ten sam efekt.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Taką funkcjonalność jak potrzebujesz realizują np. urządzenia z interfejsem Bluetooth Low Energy. Jeśli reakcja na znikniecie ma być szybka to wykorzystuje się tryb połączeniowy. W tym trybie funkcjonalność nazywa się "Link Loss".
    Gotowe urządzenia są wielkości niewielkiego breloczka. Większą ich część zajmuje bateria. Sam układ może być mały np. 7x7x1 (z anteną). Zasięg jest znacznie większy niż 1m ale programowo można go ograniczyć. Odbiornikiem zwykle jest smartfon.
    W klasycznym zastosowaniu alarm generowany jest przez obie strony gdy przekroczona zostanie określona odległość nadajnik-odbiornik.
    Często zachodzi potrzeba jednoczesnego śledzenia obecności wielu obiektów np. pracowników. W tym zastosowaniu wygodniejszy jest tryb bezpołączeniowy. Reakcja na zniknięcie będzie jednak dłuższa. W praktyce ustawią się ją na kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund.
  • Poziom 31  
    Najprościej będzie zrobić nadajnik podczerwieni i wykorzystać gotowy odbiornik.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    teskot napisał:
    Najprościej będzie zrobić nadajnik podczerwieni
    No nie wiem czy w domowych warunkach byłby ktoś w stanie wykonać jakikolwiek nadajnik "wielkości tranzystora". :wink:
    PAWMOSS napisał:
    Czujnik, jakaś rzecz, np tranzystor ( mam na myśli wielkość)

@PAWMOSS, czujnik to raczej "odbiornik" a jak dobrze wnioskuję, Tobie chodzi o nadajnik ("wielkości tranzystora"). :|

Można prosić o dokładniejszy opis ?.

Pozdrawiam.

Edit:

Może jako nadajnik: filtr typu SAW (SMD) :?: . :cry:
    Albo coś w rodzaju, takiego: "gotowca":
  • Poziom 15  
    Opiszę to tak, jest pokój. Wchodzą pracownicy z urządzeniami które muszą zostawić w pokoju. W urządzeniach są nadajniki. Jeżeli nadajnik zostanie wyniesiony z pomieszczenia system daje mi znać. Odbiornik pika czy coś.

Dobrym rozwiązaniem będzie ten nadajnik który Wstawił GUMISIE ale mam problem. Wszystko fajnie jak w pomieszczeniu jest jeden nadajnik. Ale co jeśli są 2? Każdy ma tą samą częstotliwość więc system nie zareaguje jak jeden zniknie.

Czyli każdy nadajnik musiałby mieć inną częstotliwość żeby się nie łączyły bo jak inaczej?

Z urządzeniami bluetooth byłby dobry pomysł ale jest kwestia ceny a ja nie potrzebuje ciągle kontrolować położenia czujników, pomysł dobry ale cena wyjdzie kosmiczna.

Dodano po 2 [minuty]:

teskot napisał:
    Najprościej będzie zrobić nadajnik podczerwieni i wykorzystać gotowy odbiornik.

Możesz opisać dokładniej o co chodzi? System podczerwieni namierza nadajnik tak?
  • Poziom 31  
    Trochę niejasno opisałeś problem. Teraz, jak rozumiem, mamy ludzi nie wyposażonych w żadne urządzenia nadawczo odbiorcze, którzy powinni znajdować się w pomieszczeniu? Może wobec tego wystarczy system bazujący na ewidencji czasu pracy? Nawet prosty; weszło dwóch, wyjść może dwóch.
  • Poziom 15  
    Jeszcze raz, mam 100 nadajników, wchodzę do pokoju tylko z 2, odbiornik je odbiera ale wynosze z pokoju 1. I chce żeby system mnie o tym poinformował. Ale problem w tym że np ten nadajnik wyżej ma tą samą częstotliwość więc system nie zareaguje że jeden zniknął.

Tak samo nie wiem czy wystarczy jeden odbiornik żeby odebrać któryś ze 100 nadajników, wszystko jed o który, czy wszystkie muszą być przypisane.

Chyba że byłaby możliwość każdemu nadajnikowi ustawić jedna częstotliwość albo tak przypisać żeby 100 nadajników miało inny kod.
  • Poziom 31  
    Każdy z nadajników musi się zatem identyfikować jakimś swoim kodem. To rodzi problemy bo wymaga pracy nadajników przez cały czas (transmisja wymaga energii). Tajemniczy problem. W systemach kontroli dostępu wejście do pomieszczenia wymaga użycia karty/breloka RFID i pozwala to oszacować obecność osoby w danym pomieszczeniu. Tak samo wyjście. Może iść w tym kierunku?
  • Poziom 33  
    PAWMOSS napisał:

Z urządzeniami bluetooth byłby dobry pomysł ale jest kwestia ceny a ja nie potrzebuje ciągle kontrolować położenia czujników, pomysł dobry ale cena wyjdzie kosmiczna.

Nic gotowego i tańszego niż beacon Bluetooth nie znajdziesz. Cena zależna jest głównie od mocy nadajnika i wielkości baterii. Jeśli nie masz jakieś specjalnych wymagań w tym względzie to zapewne znajdziesz coś już w cenie 20-30 zł.
  • Poziom 40  
    TvWidget napisał:
    Nic gotowego i tańszego niż beacon Bluetooth nie znajdziesz.
    A co z odbiornikiem który identyfikował by:
    PAWMOSS napisał:
    100 nadajników
    :wink:

Edit:

TvWidget napisał:
    Jeśli nie masz jakieś specjalnych wymagań w tym względzie to zapewne znajdziesz coś już w cenie 20-30 zł.

20-30zł X 100 szt. = ha, ha :D
  • Poziom 33  
    gumisie napisał:
    A co z odbiornikiem który identyfikował 100 nadajników

Autor pytania napisał, że w pomieszczeniu jednocześnie będzie tylko kilka identyfikatorów. Nawet przy 100 szt. każdy PC lub jakieś bardziej specjalizowane urządzenie z interfejsem BT bez problemu da sobie radę. Do analizowania 10 pakietów na sekundę nie potrzeba jakieś wielkiej mocy obliczeniowej.
  • Poziom 40  
    TvWidget napisał:
    Autor pytania napisał, że w pomieszczeniu jednocześnie będzie tylko kilka identyfikatorów.
    Tak, lecz Kol. PAWMOSS, pisał również:
    PAWMOSS napisał:
    Tak więc:

100szt x 25zł = 2500zł a to tylko koszt samych modułów BT.
  • Poziom 33  
    gumisie napisał:
    100szt x 25zł = 2500zł a to tylko koszt samych modułów BT.

Nie modułów ale kompletnych urządzeń z baterią i obudową.
  • Poziom 40  
    TvWidget napisał:
    Nie modułów ale kompletnych urządzeń z baterią i obudową.
    A co to zmienia ?, to i tak 2500zł wyrzuconych do "szamba".
    Można by pójść w stronę rozwiązań stosowanych w supermarketach: chip > bramka > alarm. :wink:
  • Poziom 33  
    Użycie bramek antykradzieżowych będzie kosztowało chyba więcej niż 2500 zł. Tym bardziej, że potrzebne będą dwa komplety.
  • Poziom 34  
    Moim zdaniem system należy oprzeć o karty dystansowe. Jako głowica czytająca coś takiego:
    https://www.polsystem.pl/oferta_urzadzenia_czytniki_uhf.php
    Pozostanie oprogramowanie do odpytywania otoczenia o obecność karty. Nie wiem czy coś takiego jest w standardzie ale temat jest interesujący i można by nim "zarazić" Polsystem.
  • Poziom 15  
    Trochę czasu minęło i mam inną kombinacje. Wracam do tematu.

A co jeśli zrobimy tak, na pomieszczenie mamy jeden nadajnik. On nadaje sygnał w odległości np 20metrow.

Oraz mamy np 30 małych odbiorników.

I teraz trochę się tutaj różni od poprzednich pomysłów. Nadajnik daje jakiś jednakowy sygnał które odbierają wszystkie odbiorniki.
    Wszystkie 30 odbiorników odbierają ten sygnał. Gdy jeden przestanie odbierać ten sygnał daje znać, zaczyna pikać czy coś.

Różni się to tym, wcześniej było tak, nadajnik daje sygnał, jak odbiornik zniknie to jest sygnał. Mieliśmy tylko problem z częstotliwością, każdy odbiornik musiałaby mieć inną częstotliwość a to jest nie możliwe.

Teraz każdy odbiornik może mieć tą samą częstotliwość bo co to za różnica. Jest sygnał z identyczny dla wszystkich odbiorników. I to właśnie wszystko dzieje się w odbiorniku. Jeżeli straci on sygnał daje znać. Oczywiście odbiornik jest zasilany baterią.

Dodano po 8 [minuty]:

Tylko czy jeden nadajnik jest w stanie nadawać sygnał do wszystkich odbiorów? Bo jeżeli tak to już jest tylko kwestia odbiornika który daje znać jak straci sygnał.
  • Poziom 40  
    PAWMOSS napisał:
    Tylko czy jeden nadajnik jest w stanie nadawać sygnał do wszystkich odbiorów?
    Bardzo dziwne pytanie. :cry:
    Skoro odbiornik będzie dostrojony do częstotliwości i rodzaju emisji konkretnego nadajnika, ilość odbiorników nie ma wpływy na nadajnik.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    PAWMOSS napisał:
    I teraz trochę się tutaj różni od poprzednich pomysłów. Nadajnik daje jakiś jednakowy sygnał które odbierają wszystkie odbiorniki.
    Wszystkie 30 odbiorników odbierają ten sygnał. Gdy jeden przestanie odbierać ten sygnał daje znać, zaczyna pikać czy coś.

Tylko to się kłóci z ideą którą przedstawiłeś. Sygnał jest ale nie dla ciebie tylko osoby która wyniosła odbiornik. Jak rozumiem, odbiornik jest częścią czegoś co pracownik używa poza miejscem przechowywania, więc czy to pikanie nie będzie mu przeszkadzać?
  • Poziom 15  
    I dokładnie o to chodzi :) idealnie to zrozumiałeś.
    Czyli sygnał dla pracownika że wyszedł poza obręb sygnału. Nie mogę tego dokładniej opisać.

Reasumując dźwięk czy alarm ma właśnie wydawać ten odbiornik u pracownika.