Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 panele fotowoltaiczne połączone szeregowo 24v

Andrzej Szemela 01 Lip 2019 16:17 906 38
    zworys
    Poziom 39  
    Dziwne jest to połączenie na zdjęciu nr 2. zrób kolego zdjęcie okablowania z otwartymi puszkami paneli i kontrolera. Bilans sumaryczny ( z przetwornicą ) jest ujemny ale sam akumulator powinien być ładowany.
    Andrzej Szemela
    Poziom 3  
    Gimak dziękuję za pomoc ale z tego co się orientuję to tak czy inaczej kontroler musi być podłączony jakiś tylko do sprawdzenia omijając kontroler można sprawdzić tak?
    zworys
    Poziom 39  
    Kolego wszystko na to wskazuje że masz ŹLE podłączone panele do kontrolera, stąd pojawia się napięcie ale brak prądu. Błąd jest prawdopodobnie na zdjęciu nr 2 ( post 26 ) . Panele powinny być połączone szeregowo, obecne połączenie tworzy nie wiadomo jaki układ. Sprawdź tą zaizolowaną złączkę na niebieskich przewodach czy połączenie jest pewne.
    Adam-T
    Poziom 39  
    Andrzej Szemela napisał:
    Aku jest odłączone by zmierzyć jaką daje moc panel

Nie wiem na ile to istotne ale instrukcja podaje kolejność podłączenia:
    Wiring order
    1) Connection order (make sure
    the polarity is correct)
    Battery (1st)
    Load (2nd)
    Solar panel (3rd)
    Andrzej Szemela napisał:
    Zdjęcie jest to zdjęcie kontrolera i ustawień jego

Wszystkie switche ustaw na OFF, bo ani Ci timer nie potrzebny ani sensor oświetlenia.

zworys napisał:
    Panele powinny być połączone szeregowo

Wydaje mi się, że jednak są połączone szeregowo. Zdjęcie 1 niebieski minus, brązowy plus pierwszego panela. Zdjęcie 2 - brązowy z lewej to plus 1-go panela i łączy się z minusem 2-go panela, 2 niebieskie to "przedłużenie" minusa a prawy brązowy to plus drugiego panela.
    gimak
    Poziom 39  
    Andrzej Szemela napisał:
    Gimak dziękuję za pomoc ale z tego co się orientuję to tak czy inaczej kontroler musi być podłączony jakiś tylko do sprawdzenia omijając kontroler można sprawdzić tak?

Właśnie chodzi o to, by sprawdzić, czy panele są sprawne, bo teraz nie wiadomo, czy są winne panele, czy regulator. Po cytacie z Twojego postu w moim poście, twierdzę, że panele są sprawne i połączone w szereg, a bruździ regulator, prawdopodobnie źle ustawiony, za mocno zbija napięcie. Żeby sprawdzić panele trzeba je połączyć bezpośrednio z akumulatorem, z pominięciem regulatora.
    Jeżeli przy takim połączeniu, przy dobrze oświetlonych ustawionych prostopadle do promieni słonecznych panelach, dadzą prąd rzędu 7-8A, to panele są w pełni sprawne i trzeba się wtedy skupić na regulatorze, na jego ustawieniach, jeżeli się przy nim upierasz.
    Wierz mi, że panelom i i akumulatorom nic się nie stanie. Ja bezpośrednio ładuję swoje swoje akumulatory, bez żadnego regulatora i nic się nie dzieje złego. Zastosowałem jedynie układ kontroli napięcia, który odłącza panele gdy napięcie na nich przekroczy 14.8V (tak sobie to ustawiłem) i ponownie załącza panele gdy napięcie spadnie do 13.0V (też tak sobie to ustawiłem). Działa to już ponad rok.
    zworys
    Poziom 39  
    Adam-T napisał:
    Wydaje mi się, że jednak są połączone szeregowo.
    Też tak sądzę ale wtedy jedyny słaby punkt to połączenie obu niebieskich przewodów. Szkoda że autor nie chce lub nie może zmierzyć prądu jaki płynie z paneli na regulator bez obciążenia i po podłączeniu akumulatora. W sumie to samo sprawdzi stosując metodę kol. gimak i wtedy będzie łatwiej ( lub trudniej ) zlokalizować usterkę.
    Andrzej Szemela
    Poziom 3  
    Regulator jest przyczyną ponieważ skorzystałem z rady żeby podłączyć bezpośrednio panele do aku 2 panele fotowoltaiczne połączone szeregowo 24v20190702_1..518.jpg Download (1.94 MB) i po dłuższej chwili odlaczylem jak się okazało ładuje bez problemu teraz takie pytanie jak bym chciał zmierzyć ampery jak ktoś tam poradził muszę użyć paneli i żarówek czy mogę aku i na minusie to się sprawdza czy na plusowym kablu proszę o wyrozumiałość.
  • Pomocny post
    zworys
    Poziom 39  
    Sprawdź prąd podłączając regulator i akumulator - wiemy że panele są sprawne więc teraz trzeba sprawdzić jak zachowują się z regulatorem. To czy prąd mierzysz w gałęzi dodatniej czy ujemnej nie ma znaczenia - jedynie miernik należy ustawić na pomiar A ( prądu ) i włączyć go szeregowo w układ - między panele a regulator.
    Jednak wstępnie można wskazać na problemy z regulatorem - albo zła konfiguracja albo uszkodzony.
  • Pomocny post
    gimak
    Poziom 39  
    Andrzej Szemela napisał:
    skorzystałem z rady żeby podłączyć bezpośrednio panele do aku i po dłuższej chwili odlaczylem jak się okazało ładuje bez problemu

Trzeba było to zrobić z podłączonym amperomierzem, wiedziałbyś jakiego prądu ładowania należy się spodziewać przy maksymalnym nasłonecznieniu paneli. Przy tej mocy paneli nie ma obawy, że prąd może być za duży co do wartości, dla akumulatorów. Ale napięcie na baterii akumulatorów może okresowo za mocno wzrastać i dlatego wskazana jest jego kontrola.