Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WLX24460PL - Blackout

27 Cze 2019 22:20 459 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    Podczas prania pralka się wyłączyła i nie dawała oznak życia. Sprawdziłem bezpieczniki, różnicówkę oraz napięcie na gniazdku i wszystko jest ok. Rozebrałem pralkę i sprawdziłem dojście zasilania na płytę i również było ok. Po wyjęciu płyty wyglądała następująco: Na stronie umownie nazwijmy "A" jest wygrzanie, ale po oczyszczeniu nie widać uszkodzeń elementów.
    Bosch WLX24460PL - Blackout Bosch WLX24460PL - Blackout
    Natomiast na stronie "B" był upalony rezystor.
    Bosch WLX24460PL - Blackout Bosch WLX24460PL - Blackout
    Sprawdziłem również dwie diody i okazało się jedna padła. Wymieniłem więc diodę GP10T na zamiennik 1N4007. Oraz rezystor 100Ω/2W na 100Ω/5W (100Ω wyczytałem w innym temacie, ale do końca nie jestem pewien ponieważ paski są wygrzane). W/w tylko takie dostępne w pobliskim sklepie... (elementy wymienione zaznaczyłem na czerwono) niestety po wymianie bez zmian, zero reakcji.
    Proszę pomóżcie, co i w jakiej kolejności mam dalej sprawdzić i czy elementy, które zastosowałem są ok?
    Bosch WLX24460PL - Blackout
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Jak uwalony był rezystor to znaczy, że siedzi TNY264 w tej sytuacji wymienia się standardowo rezystor, kondensatory elektrolityczne w gałęzi zasilania, diody obie no i oczywiście TNY264. Zdjęcie nie jest zbyt ostre i nie widzę co tam jeszcze jest.
    Rezystor 5W to nie jest dobry pomysł. Tam ma być 1W, który pełni funkcję zabezpieczającą. Diody 1N4007 to ostateczność, lepiej tam dać UF4007.
  • Poziom 34  
    Rysiek2 napisał:
    lepiej tam dać UF4007

Dioda 1N4007 jest jak najbardziej wystarczająca, nie ma potrzeby do prostowania prądu z sieci 50Hz używać diod z serii ultrafast (UF4007).
    Chupacabra napisał:
    Następne zwarcie spali instalację

Instalacji pewnie nie spali, bo w szeregu z tym rezystorem jest dioda prostownicza (ta która spaliła się) ale może "widowiskowo" odpalić czapkę z układu TNY lub wystrzelić kondensator elektrolityczny 10µF/400V jeśli w wyniku uszkodzenia dioda dostanie zwarcia.
    Rezystor ma być drutowy 100Ω/2W, takiego typu jak był. Trzeba wymienić układ TNY i jeśli oryginalna (spalona) dioda miała zwarcie to koniecznie kondensator 10µF/400V.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za wszystkie bardzo cenne uwagi, dużo mnie nauczyły. Postaram się szybko zorganizować wszystkie komponenty i napisać czy się udało "ogarnąć temat".
    Panowie udanego weekendu !
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuje, dzięki Waszej pomocy udało się ogarnąć temat. Pralka znów ożyła :)