Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakupiona skrętka FTP kat 6 miedź Cu dylemat, uziemienie,

28 Cze 2019 07:42 768 27
  • Poziom 8  
    Witam zakupiłem kilka dni tem:

NEKU Kabel skrętka drut FTP kat.6 100% miedź Cu
    Budowa:
    Średnica żyły Cu: 23AWG(0,54mm)
    Średnica zewnętrzna kabla: 6,8mm
    Żyły: jednodrutowe okrągłe z miękkiej miedzi elektrolitycznej
    Izolacja: specjalna mieszanka poliolefinowa
    Kolory izolacji żył: zielona, niebieska, brązowa, pomarańczowa skręcona w parę z żyłą białą z odpowiadającym jej kolorowym paskiem wzdłużnym
    Ośrodek: cztery pary żył skręcone w ośrodek
    Ekran: folia aluminiowa Al/Pet z żyłą uziemiającą CuSn
    Powłoka zewnętrzna: polwinit PCV oponowy
    Kolor powłoki: szary RAL 7035

bez wcześniejszej analizy jakże złożonego tematu (co się okazało po późniejszym przestudiowaniu neta)

Mam zawieszoną szafę rack (i te elementy które widać)

Chodzi o to że będę podłączał w peszlu wraz z przewodem antenowym tą skrętkę do 5 pokoi. Naczytałem się że jak nie uziemię tego przewodu to może być źle itp. rzeczy. Dodam że będę miał podłączone 5 kamer przewodem 5e (takie przewody zamontowane na stałe w ścianie) i 2 routery.

Jak widać Patch-panel nie jet przystosowany do uziemienia (oznaczenie 5e) i szafa rack którą posiadam ma oznaczenie na drzwiczkach uziemienia ale gdzie ja mam i jak to wszystko uziemić?

Proszę o pomoc i co robić czy zwracać ten przewód? (140mb) czy będzie to wszystko dobrze działać jak podłącze bez uziemienia? (zwykłe RJ45) jak to ogarnąć.
    Przepraszam ze trochę chaotycznie.
  • Szafy Rack
  • Poziom 33  
    bigjeans napisał:
    Proszę o pomoc i co robić czy zwracać ten przewód? (140mb) czy będzie to wszystko dobrze działać jak podłącze bez uziemienia? (zwykłe RJ45) jak to ogarnąć. Przepraszam ze trochę chaotycznie.
    Skoro już zakup kabla został zakupiony, to zwrotu nie ma sensu dokonywać. Pierwsza sprawa to:
    * doprowadzić uziemienie z szyny wyrównawczej budynku do szafy i ją uziemić.
    * zakupić panele ekranowane do zarabiania kabli ekranowanych LAN i to wszystko.
    I jeszcze jedno. Ułożyć peszel od szafy do miejsca ewentualnego przyszłego doprowadzenia światłowodu do budynku. ( koniecznie).
    A tak nawiasem, to montaż szafy LAN pod szczytem nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie jak przyjdą takie upały jak obecnie.
  • Szafy Rack
  • Poziom 8  
    Sęk w tym że to są kolejne wydatki:
    *Patch-panel musiałbym wymienić.. dodatkowe koszty hmm
    *Gdzie ja znajdę tę szynę wyrównawczą? nie mówiąc już o przeciągnięciu przewodu przez cały budynek...

Tak sobie myślę, czy nie mógłbym zarobić przewód tam gdzie trzeba zwykłymi Rj-kami, a w gniazdkach i patch-panelu poprzycinać ekran aby nie wystawał i tak wszystko to połączyć?

Niestety nie dam rady zmienić miejsca docelowego szafy bo wszystkie peszle są wciągnięte na strych. Dociepliłem szczyt i nie jest najgorzej z temperaturą.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To po co w ogóle pytanie na forum skoro kolega wie wszystko lepiej? To przecież nie ma sensu. To czego oczekuje kolega, to podcieranie dupy szkłem w najbardziej Januszowym wydaniu.

Przewody FTP koniecznie należy uziemić, czyli przyłączyć do Głównej Szyny Wyrównawczej/Uziemiającej. Zatem posiadany PatchPanel z keyStone'ami na kategorię 6 to dziadowstwo, które obowiązkowo musi wylecieć do kosza.

Swoją drogą, kasy starczyło na wypasione kabelki ale zabrakło już kilku złotych na końcówki i złączki...
  • Poziom 8  
    pol102 napisał:
    To po co w ogóle pytanie na forum skoro kolega wie wszystko lepiej? To przecież nie ma sensu. To czego oczekuje kolega, to podcieranie dupy szkłem w najbardziej Januszowym wydaniu.

Swoją drogą, kasy starczyło na wypasione kabelki ale zabrakło już kilku złotych na końcówki i złączki...

Nie wiem wszystkiego lepiej... to po pierwsze! Po drugie Kasy mi nie brak.. chyba że mi czegoś zazdrościsz?
    Kabel to kwestia (teraz już wiem) nieprzemyślanego zakupu i kolega pol102 chyba pozjadał wszystkie widzę rozumy i brak mu kultury i zrozumienia w wypowiedziach. Zadaję pytania a nie twierdze że tak mogę zrobić nie widać [ ? ]

Ok. Nieważne,

Dziękuję za odpowiedzi, jednak zwracam ten kabel do producenta ;) za dużo czasu nerwów i nie potrzebnie wydawanych pieniędzy.
  • Poziom 33  
    Nie rozumiem, kupiłeś przewód ekranowany i chcesz go wymienić na nieekranowany i od tego ma być niby lepiej?
    To że patchpanel jest 5e nie oznacza jeszcze, że nie da się uziemić ekranu, pokaż jak patchpanel wygląda z tyłu.
  • Poziom 8  
    Czesiu, chodzi o to też że uświadomiłem sobie że trzeba przeciągnąć przewód z "szyny wyrównawczej" o której nie mam pojęcia jak to wygląda?, może i wiem tylko nie wiem że to to xD gdzie się znajduje i nie wiem czy dam rade to pociągnąć i którędy aż na sam strych.. ehhh

Wydawało mi się że bolec wystający z gniazdka wystarczy ale jak się okazuje nie :(

To zdjęcie pewnie dużo nie wniesie, jestem w pracy teraz nie mam możliwości zrobienia fot.

• Poziom 33  
    Szafę rackową i tak powinieneś uziemić, niezależnie od rodzaju kabli. W domku jednorodzinnym zazwyczaj szynę wyrównawczą stanowi szyna w rozdzielnicy zasilającej do której spięte są wszystkie żyły PE z instalacji. Nie dasz rady dociągnąć przewodu to wykorzystaj chociaż ten z obwodu zasilającego listwę przepięciową. Nie jest to do końca prawidłowe ale lepsze niż zostawianie szafki bez uziemienia.
    A ekran przewodu FTP przyciskasz metalową blaszką która jest z tyłu patchcordu i uzyskujesz w ten sposób uziemienie ekranu (o ile uziemiona jest szafa).
  • Poziom 8  
    Czesiu podsyłam zdjęcie mojej skrzynki prądowej która jest zamontowana na budynku.

Pytanie Czy stąd można było by pociągnąć uziemienie?
    To te przewody żółto-zielone?
  • Poziom 33  
    bigjeans napisał:

Wydawało mi się że bolec wystający z gniazdka wystarczy ale jak się okazuje nie :(
    To zdjęcie pewnie dużo nie wniesie, jestem w pracy teraz nie mam możliwości zrobienia fot.
    Na upartego panel nada się. Eklran zawiń na końcu nieodizolowanego kabla i razem zaciśnij pod tą metalową obejmę na przewody. Przewód ochronny, uziemienie podłącz pod którąś śrubę od obejmy i jak na twoje potrzeby wystarczy. Co do uziomu, to musisz wiedzieć gdzie masz główny uziom budynku (fundamentowy) i tam podłączyć uziemienie szafki.
  • Poziom 8  
    Własnie dowiedziałem się że w mojej instalacji nie ma tzw. "szyny wyrównawczej" dzwoniłem do elektryka xD
  • Poziom 8  
    Tak nowo wybudowany dom. Powiedział że przy tak plastikowej instalacji nie stosuje listw wyrównawczych. Co kolwiek to znaczy. No i wspomniał coś że nic nie stoi na przeszkodzie podłączyć do bolca w gniazdku szafę rację.

Albo jechać od zewnątrz z rozdzielni kablem 4mm prosto do szafy.

Sam już niewiem..
  • Poziom 39  
    Wprawdzie nie o tym to temat, ale GSU powinna być w każdym nowo budowanym domu niezależnie od tego jak są wykonane inne instalacje. Skoro GSU nie ma to pewnie i nie ma uziomu fundamentowego. Więc defacto nie ma ochrony w przypadku problemu z ciągłością PEN po stronie dostawcy. Więc będzie dobrze dopóki jest dobrze.
  • Poziom 33  
    xury napisał:
    Nawiasem mówiąc co wy z tą kategorią szóstą tak po domach szalejecie? To dokładnie jest przykład jak przedobrzyć i jeszcze za to zapłacić.

Nareszcie jakiś rozsądny głos w sprawie kładzenia instalacji LAN na potrzeby domowej sieci. Za każdym razem jak piszę, że nie ma sensu, to od razu odzywają się zwolennicy 6-tej kategorii, że się nie znam i po co zabieram głos skoro 6-ta kategoria jest najlepsza. 5e całkowicie wystarcza i jeżeli jest prawidłowo wykonana jeszcze długo będzie wystarczająca.
    Ale wróćmy do tematu.
    Na temat elektryka i braku szyny nie będę się wypowiadał, bo nie mój problem, ale jeżeli masz możliwość doprowadzenia uziomu do szafy, to nie 4 a 6 mm² i w żadnym przypadku uziom z gniazdka. ( 2,5 mm²) I jeszcze raz Ci przypominam. ułóż peszel do szafy na możliwość wciągnięcia światłowodu od operatora do szafy, tym bardziej, że wybrałeś najgorszą lokalizację szafy jaką można było wybrać w nowo budowanym domu.
    Zutket napisał:
    Na temat elektryka i braku szyny nie będę się wypowiadał, bo nie mój problem, ale jeżeli masz możliwość doprowadzenia uziomu do szafy, to nie 4 a 6 mm² i w żadnym przypadku uziom z gniazdka. ( 2,5 mm²) I jeszcze raz Ci przypominam. ułóż peszel do szafy na możliwość wciągnięcia światłowodu od operatora do szafy, tym bardziej, że wybrałeś najgorszą lokalizację szafy jaką można było wybrać w nowo budowanym domu.

Uziom? Jeśli nie rozumiesz zagadnienia to się nie wypowiadaj. Nie pleć głupot bo nie rozróżniasz połączeń wyrównawczych od UZIOMU.

bigjeans napisał:
    Własnie dowiedziałem się że w mojej instalacji nie ma tzw. "szyny wyrównawczej" dzwoniłem do elektryka xD

Najlepsze podsumowanie tego partactwa elektrycznego: Xd XdXdXDXDXDXDXD

Początek drogi: co jest na projekcie?

Układ sieciowy?
  • Poziom 38  
    pol102 napisał:
    Uziom? Jeśli nie rozumiesz zagadnienia to się nie wypowiadaj. Nie pleć głupot bo nie rozróżniasz połączeń wyrównawczych od UZIOMU.

Tylko że TU NIE ma połączeń wyrównawczych dlatego kol. Zutket pisze o uziomie, a wykorzystanie PE z gniazdka do uziemiania szafki to kiepski pomysł...
  • Poziom 42  
    Gsu musi być chyba że instalację glazurnik robił. Układ sieci nie ma tu wielkiego znaczenia, w nowo budowanym obiekcie musi być szyna PE.
    zworys napisał:
    wykorzystanie PE z gniazdka do uziemiania szafki to kiepski pomysł...

A to niby dlaczego? Szafę traktujemy jako odbiornik prądu.
  • Poziom 12  
    zworys napisał:
    pol102 napisał:

Tylko że TU NIE ma połączeń wyrównawczych dlatego kol. Zutket pisze o uziomie, a wykorzystanie PE z gniazdka do uziemiania szafki to kiepski pomysł...

Hmmmm, w każdej dużej hali przemysłowej tak właśnie się to robi - PE z gniazda w szafie, podłącza się do obudowy.
  • Poziom 38  
    Czy w hali PE ma 2,5 mm ? Ponadto tutaj problem nie leży w uziemieniu szafki tylko kabli FTP i dla pełnej wydajności kabla uziemienie powinno być pewne. Nie chodzi tylko o rezystancję, bo ta przy poprawnej instalacji elektrycznej ( brak GSW nie bardzo to potwierdza ) może być niska, ale dla transmisji rzędu setek Mb w grę wchodzi impedancja takiego uziemienia, może pojawić się człon zespolony i drastycznie "popsuć" jakość takiego uziemienia.
  • Poziom 12  
    zworys napisał:
    Czy w hali PE ma 2,5 mm ? Ponadto tutaj problem nie leży w uziemieniu szafki tylko kabli FTP i dla pełnej wydajności kabla uziemienie powinno być pewne. Nie chodzi tylko o rezystancję, bo ta przy poprawnej instalacji elektrycznej ( brak GSW nie bardzo to potwierdza ) może być niska, ale dla transmisji rzędu setek Mb w grę wchodzi impedancja takiego uziemienia, może pojawić się człon zespolony i drastycznie "popsuć" jakość takiego uziemienia.

Wiadomo, że FTP należy stosować w uzasadnionych przypadkach, a nie "bo była promocja na kabel". Więcej może być z tego złego, niż pożytku. Zawsze powtarzam - do domu czy biura kat. 5e UTP jest optymalna.
  • Poziom 38  
    milka0 napisał:
    Wiadomo, że FTP należy stosować w uzasadnionych przypadkach, a nie "bo była promocja na kabel". Więcej może być z tego złego, niż pożytku. Zawsze powtarzam - do domu czy biura kat. 5e UTP jest optymalna.

Zgadza się, FTP niepoprawnie zainstalowany potrafi spowodować zmniejszenie przepływności łącza. W domu w zupełności wystarczy UTP 5e.
  • Poziom 33  
    pol102 napisał:

Kolego ,,Zasłużony dla elektroda", trochę więcej pokory dla innych. Zamiast wypisywać głupoty, proponuję aby kolega bardziej konstruktywnie się wypowiadał. Krytykować każdy potrafi a szczególnie na ELEKTRODZIE, gorzej jak trzeba komuś pomóc.
    Nie rozróżniasz uziomu od uziemienia i połączenia wyrównawczego więc nie pisz czegokolwiek. Nie mam obowiązku dbać o Twoją edukację, mam obowiązek prostować głupoty i banialuki. Cały ten temat rozbija się o to, że ktoś podcierał dupę szkłem. Brak pomysłu, brak projektu, brak nadzoru i wadliwe wykonanie. Należałoby to zrobić w całości zgodnie ze sztuką zamiast drapać się po głowie jak to urzeźbić aby jakoś działało.

Dodano po 6 [minuty]:

kortyleski napisał:
    A to niby dlaczego? Szafę traktujemy jako odbiornik prądu.

Bardzo ciekawe. Re 4 Omy w takim przypadku też będzie spoko?
    I co najważniejsze, rack nie jest odbiornikiem. Nie jest, nie był i nie będzie.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Odbiornik_energii_elektrycznej
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Jeśli ja mogę dołożyć parę zdań....

czesiu napisał:
    Szafę rackową i tak powinieneś uziemić, niezależnie od rodzaju kabli. W domku jednorodzinnym zazwyczaj szynę wyrównawczą stanowi szyna w rozdzielnicy zasilającej do której spięte są wszystkie żyły PE z instalacji. Nie dasz rady dociągnąć przewodu to wykorzystaj chociaż ten z obwodu zasilającego listwę przepięciową. Nie jest to do końca prawidłowe ale lepsze niż zostawianie szafki bez uziemienia.

tak jak napisał kolega czesiu - metalowa szafka nie powinna pozostać nie podłączona do PE.
    Co do uziemiania ekranu przewodu FTP - wielu kolegów słusznie zauważyło, że powinien zostać uziemiony. Ekran pozostawiony nie podłączony potrafi zbierać różne zakłócenia.
    Jednak z treści wynika, że mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym, najprawdopodobniej jednorodzinnym. W takim budynku długości przewodów rzadko kiedy przekraczają 30m i praktycznie nie występują źródła zakłóceń o znacznej mocy. Zaryzykuję twierdzenie, że w takim przypadku, nie ma znaczenia czy będzie położony przewód UTP czy FTP i czy FTP będzie uziemiony. Należy stosować się do pewnych zasad układania takiej istalacji - przede wszystkim zachować odstęp od instalacji elektrycznej 230V.

Szafka komputerowa musi być uziemiona, ze względów bezpieczeństwa.

Pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 8  
    Najdłuższy przewód jaki wciągnę ze strychu to od 12 do max 18 mb. nie więcej.
    Tak się zastanawiam czytając te wszystkie wypowiedzi czy naprawą mojego problemu będzie takie rozwiązanie?

Zakup przewodu 6 mm2 pociągniecie go na zewnątrz budynku, zjechanie do skrzynki z bezpiecznikami i wpięcie go do listwy z przewodami w której jest "uziom" ?
  • Specjalista elektryk
    bigjeans napisał:
    Najdłuższy przewód jaki wciągnę ze strychu to od 12 do max 18 mb. nie więcej.
    Tak się zastanawiam czytając te wszystkie wypowiedzi czy naprawą mojego problemu będzie takie rozwiązanie?

Zakup przewodu 6 mm2 pociągniecie go na zewnątrz budynku, zjechanie do skrzynki z bezpiecznikami i wpięcie go do listwy z przewodami w której jest "uziom" ?

Oj przy takich odległościach to nawet na telefonicznych YTSKY będą pracowały kamery.

Co do przewodu uziemiającego - nie znamy kolegi sieci zasilającej - prawdopodobnie będzie to dobre rozwiązanie.

pzdr
    -DAREK-