Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w dobudówce

CiekawyŚwiata 28 Jun 2019 13:53 951 17
Ochrona Domu
    CiekawyŚwiata
    Level 6  
    Do starego domu dostawiona została przybudówka (łazienka i dwa pokoje) z oddzielnym wejściem. Zasilanie będzie z domu z tym że w domu jest stara instalacja trzyfazowa bez przewodu PE. Przy liczniku który jest w domu i od którego jest rozprowadzona instalacja na cały dom nie ma PE ani żadnego uziemienia. Od licznika położę przewód 5-cio żyłowy do rozdzielni w dobudówce (przewód PE będzie na razie połączony z N a za kilka lat jak będzie remont domu robiony i będzie nowa rozdzielnia to podłączy się je oddzielnie odpowiednio pod N i PE). W rozdzielni w dobudówce przewody zasilające N i PE będą zwarte (do czasu remontu instalacji domu) i w tym miejscu nastąpi rozdział na N i PE. Czy takie połączenie będzie prawidłowe czy może punkt rozdziału koniecznie musi być uziemiony?
    Niestety w dobudówce sytuacja jest jaka jest i nie bardzo jest możliwość robienia uziemienia. Aby ten punkt rozdziału uziemić trzeba by najpierw wyprowadzić kilku metrowy przewód na zewnątrz i dopiero tam wykonać uziemienie. W sumie w większości starych bloków jest chyba podobna sytuacja i nikt na któreś tam piętro uziomu nie ciągnie.
  • Ochrona Domu
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    CiekawyŚwiata wrote:
    W sumie w większości starych bloków jest chyba podobna sytuacja i nikt na któreś tam piętro uziomu nie ciągnie.

Ale Ty nie masz starego bloku lecz nową "przybudówkę", która jako wykonywana współcześnie, winna mieć wykonany uziom fundamentowy.
    Od dwudziestu pięciu lat obowiązuje wykonawstwo instalacji jednofazowych trójprzewodowych, a tu ciągle problemy i problemy...
    Waski85
    Level 13  
    Jaki układ sieci.
    Punktu podziału nie trzeba uziemiać.
    Dlaczego dobudowując cokolwiek nie masz uziomu fundamentowego?
    Jakie odległości?
    Jak przewód planujesz od rozdzielnicy (rozdzielnia to budynek) i dlaczego?
    Raz piszesz o domu a potem o blokach, będziesz dobudówkę zasilał z mieszkania na piętrze?
    Masz jakieś części przewodzące obce?
  • Ochrona Domu
    CiekawyŚwiata
    Level 6  
    Waski85 wrote:
    Jaki układ sieci.

Prawdopodobnie TT nie mam jednak pewności, choć wiem że przynajmniej niektóre gniazdka w domu mają połączony bolec z N
    Waski85 wrote:
    Dlaczego dobudowując cokolwiek nie masz uziomu fundamentowego?
    Niewiedza? Zaniedbanie? Kierownik budowy? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie a dobudówki już nie rozbiorę.

Waski85 wrote:
    Jakie odległości?

Od rozdzielni w domu do planowanej rozdzielni w przybudówce będzie około 15m przewodu

Waski85 wrote:
    Jak przewód planujesz od rozdzielnicy (rozdzielnia to budynek) i dlaczego?
    5x4mm2 (drut) rozdzielnia w domu (licznik i kilkanaście topikowych wkręcanych bezpieczników) umiejscowiona żeby było ciekawiej w pomieszczeniu gospodarczym prawie w centrum domu. Na szczęście pod domem jest piwnica i przewód od rozdzielni w domu pójdzie prosto w dół do piwnicy i tam po suficie prosto do rozdzielni w dobudówce (razem z 15m). Dlaczego? Nie bardzo w obecnych warunkach można zrobić to inaczej
    To nie jest rozdzielnia, lecz rozdzielnica. [retrofood]

Waski85 wrote:
    Raz piszesz o domu a potem o blokach, będziesz dobudówkę zasilał z mieszkania na piętrze?
    z blokiem to tylko próbowałem (chyba nieudolnie) znaleźć analogiczny przykład z życia wzięty

Waski85 wrote:
    W dobudówce w zasadzie żadnych
    retrofood
    CiekawyŚwiata wrote:

Waski85 wrote:

W łazience? Jak ogrzewana? Jakie rury z wodą (materiał)? Skąd ciepła woda? Jak ma tam wyglądać instalacja elektryczna?
    gaspaccio
    Level 18  
    CiekawyŚwiata wrote:
    Do starego domu dostawiona została przybudówka

Jeśli to jest przybudówka, to jest to przed wszystkim rozbudowa domu. W takim wypadku musiał być projekt i pozwolenie ze starostwa.

Projekt powinien przewidywać jak ma wyglądać instalacja elektryczna.

Po skończeniu prac potrzebne będą protokoły z odbiorów instalacji (aby rozpocząć używanie budynku zgodnie z prawem), więc instalacja musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a potem opomiarowana.
    Jeśli od tak rozdzielisz PEN, to te pomiary psu na budę.

PS: Wszystkim tym kierownikom budowy co nie dopilnowali uziomów fundamentowych to powinni uprawnienia cofnąć.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    CiekawyŚwiata wrote:
    Prawdopodobnie TT nie mam jednak pewności, choć wiem że przynajmniej niektóre gniazdka w domu mają połączony bolec z N

To sprawdzić , bo dalsza dyskusja nie ma sensu.
    Waski85
    Level 13  
    gaspaccio wrote:
    CiekawyŚwiata wrote:

Jeśli to jest przybudówka, to jest to przed wszystkim rozbudowa domu. W takim wypadku musiał być projekt i pozwolenie ze starostwa.

Jeżeli dobudówka ma do 35 m2 to wystarczy zgłoszenie i żadnych odbiorów nie będzie.
    Do autora, wezwij elektryka, choćby na konsultacje.
    Napisałeś układ TT, a na jakiej podstawie?

Tak a propos. Niedaleko mnie buduje się dom. Dosłownie tydzień temu robili wykopy pod fundamenty. Podszedłem bo okazało się, że buduje się kolega i na jego szczęście przypomniałem kierbudowi o konieczności wykonania uziomu fundamentowego. Ława już zazbrojona a bednarki oczywiście brak.
    kortyleski
    Level 43  
    CiekawyŚwiata wrote:
    Prawdopodobnie TT nie mam jednak pewności,

Zdobądź pewność bo to:
    CiekawyŚwiata wrote:
    niektóre gniazdka w domu mają połączony bolec z N

Przy TT jest niedopuszczalne i już grozi porażeniem. A ta radosna rzeźba co ją chcesz wykonać tylko to zagrożenie powiększy.
    CiekawyŚwiata
    Level 6  
    gaspaccio wrote:
    CiekawyŚwiata wrote:

Projekt i pozwolenie było.
    gaspaccio wrote:

Projekt powinien przewidywać jak ma wyglądać instalacja elektryczna.

dobrze powiedziane (napisane) przewidywał a życie swoje...

gaspaccio wrote:

Po skończeniu prac potrzebne będą protokoły z odbiorów instalacji (aby rozpocząć używanie budynku zgodnie z prawem), więc instalacja musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a potem opomiarowana.

chyba żyjemy w różnych krajach, ja mieszkam w Polsce i opisuje sytuację zaistniałą w Polsce.
    Nie jestem prawnikiem więc i na prawie się nie znam jednak żyję w tym kraju i wiem mniej więcej co i jak. Nie wiem od czego to zależy może od gminy, może od powiatu a może jeszcze od czegoś innego. Mam przynajmniej kilkunastu znajomych którzy w ostatnich 10 latach pobudowali dom, budowali różnymi technologiami, odbiory (i nawet nie będę się rozpisywał jak były wykonane). Pozostali nie robią odbiorów bo to zbędny koszt a nikt od nich tego nie wymaga i tak wiem zaraz ktoś napisze że powinni zrobić to dla własnego bezpieczeństwa potwierdzam powinni ale ja na to wpływu za bardzo nie mam i nie robią... i powtarzam NIKT od nich tego nie wymaga
    gaspaccio wrote:

Jeśli od tak rozdzielisz PEN, to te pomiary psu na budę.

A jeśli przyjdzie i zrobi to elektryk z wykształcenia z wszelkimi możliwymi uprawnieniami to wtedy już będzie dobrze?
    gaspaccio wrote:

PS: Wszystkim tym kierownikom budowy co nie dopilnowali uziomów fundamentowych to powinni uprawnienia cofnąć.

też pozdrawiam wszystkich panów (i panie) kierowników budów.

Krzysztof Reszka wrote:
    CiekawyŚwiata wrote:

To sprawdzić , bo dalsza dyskusja nie ma sensu.

Miła pani z PGE przez telefon wyprowadziła mnie z błędu instalacja pod naszym adresem jest w układzie TN-C

Waski85 wrote:
    gaspaccio wrote:
    CiekawyŚwiata wrote:

Jeżeli dobudówka ma do 35 m2 to wystarczy zgłoszenie i żadnych odbiorów nie będzie.

Dobudówka ma ponad 50m2 i jest do niej projekt i pozwolenie na budowę
    Waski85 wrote:

Do autora, wezwij elektryka, choćby na konsultacje.

elektryka czyli kogo?
    Pracuję w branży energetycznej moje stanowisko to elektromonter posiadam uprawnienia E i D w grupie 1 (łącznie ze słynnym punktem 10) NIE posiadam wykształcenia elektrycznego, w firmie której pracuję zatrudnionych jest jeszcze około 30 osób na takim stanowisku wśród tych 30 osób chyba 5 jest wykształconych elektryków z czego ostatnio jeden prosił mnie o pomoc z podświetleniem LED w aucie bo zmienił zwykłe żarówki na LED i coś tam mu nie działa... bo przecież skąd wykształcony elektryk może wiedzieć że ledy mają "plus i minus", pozostali wykształceni mają podobną wiedzę w zakresie elektryki. No i pytanie teraz jak znaleźć elektryka i kto nim jest? Oczywiście możecie teraz wylać na mnie całe szambo bo nie wykształcony jestem że tak być nie powinno że zupa była zasłona lub cokolwiek innego :(
    Waski85 wrote:
    Napisałeś układ TT, a na jakiej podstawie?
    z pochopnie wyciągniętych wniosków, jak już pisałem powyżej układ w domu to TN-C

retrofood wrote:
    CiekawyŚwiata wrote:

Waski85 wrote:

W łazience? Jak ogrzewana? Jakie rury z wodą (materiał)? Skąd ciepła woda? Jak ma tam wyglądać instalacja elektryczna?

w łazience będzie akrylowa wanna, ogrzewanie w całej dobudówce kaloryferami rury do ogrzewania i wody to PEX, ciepła woda podciągnięta z domu. Instalacja elektryczna w łazience to oświetlenie na suficie, przy lusterku oraz jedno gniazdko na jakąś suszarkę/golarkę

Bardzo proszę Panów teoretyków o nie udzielaniu odpowiedzi w moim wątku, potrzebuję pomocy kogoś kto nie zważając na setki złamanych praw krajowych/unijnych/światowych, przeróżnych dyrektw, norm i czegokolwiek innego, udzieli mi rad i wskazówek które być może pozwolą mi zrobić instalację która będzie bezpieczna dla jej użytkowników, wszystkie skutki pozytywne i negatywne jak to ktoś gdzieś wyżej napisał mojej wesołej twórczości z pełną premedytacją świadomością i z czym kto tam chce biorę na siebie.
    Waski85
    Level 13  
    Wszystko wybudowałeś własnymi rękami, do niczego nie wynajmowałeś ludzi? Tak samo wynajmuje się elektryka. Dlaczego na to naciskam? Masz jakiś projekt, elektryk przyjdzie, zobaczy projekt, zobaczy budowę, zaproponuje jaką adaptację, pokaż ją, obejżymy i podpowiemy. Jak sobie wyobrażasz projektowanie instalacji bez oględzin na miejscu. Do kogo pójdziesz z pretensjami jeżeli c.o. jest podłączone ze starego domu rurkami miedzianymi i np. w skutek uszkodzenia pompy pojawi ci się potencjał na grzejniku w łazience i ktoś wieszając na nim ręcznik zostanie porażony prądem? Mój były kierownik powiedziałby (niestety nie da się tego sensownie przetłumaczyć) "my balls are hairy, not cristal".
    Odpowiadaj na pytania a dostaniesz wszyskie odpowiedzi jedną po drugiej.
    A propos teoretyków, chyba najbardziej szanowana osoba na tym forum, Dr. Musiał, osobiście pewnie żadnej instalacji nie wykonał a wszyscy czerpiemy z jego wiedzy ile się da. Dalej uważasz, że teoretycy nic w twoim temacie nie wniosą?
    Zacznijmy od tego, że w nowo wybudowanym domu masz obowiązek wykonać GSW i połączyć ją z uziemieniem którego przez niewiedzę kierbuda nie masz. Z tego co piszesz to w dobudówce będzie osobna rozdzielnica czyli będziesz musiał założyć przeciwprzepięciówkę a do czego ją podłączysz jak nie masz uziomu? Jeżeli masz pozwolenie na budowę to będziesz musiał wystąpić o pozwolenie na użytkowanie a wtedy będą potrzebne protokoły z badań. A wiesz od czego rozpoczyna się badanie instalacji, od oględzin. To jest forum branżowe i tu nie dostaniesz odpowiedzi niezgodnych z obowiązującymi przepisami.
    Jak już napisałem, daj projekt, sprawdzimy, poprawimy a potem wykonasz instalację według niego.
    CiekawyŚwiata
    Level 6  
    Waski85 wrote:
    Wszystko wybudowałeś własnymi rękami, do niczego nie wynajmowałeś ludzi?

Nie ja budowałem nawet nie ja byłem inwestorem tylko teść.

Waski85 wrote:
    Tak samo wynajmuje się elektryka. Dlaczego na to naciskam? Masz jakiś projekt, elektryk przyjdzie, zobaczy projekt, zobaczy budowę, zaproponuje jaką adaptację, pokaż ją, obejżymy i podpowiemy. Jak sobie wyobrażasz projektowanie instalacji bez oględzin na miejscu. Do kogo pójdziesz z pretensjami jeżeli c.o. jest podłączone ze starego domu rurkami miedzianymi i np. w skutek uszkodzenia pompy pojawi ci się potencjał na grzejniku w łazience i ktoś wieszając na nim ręcznik zostanie porażony prądem?

Jak pisałem pracuję jako elektryk, mam uprawnienia, wiem jak instalacja ma wyglądać i jak powinna wyglądać. Nie zajmuję się jednak na co dzień instalacjami elektrycznymi w domach dlatego też chciałem dopytać o to czego nie jestem pewien a mianowicie czy rozbudowując instalację w domu (bo ostatecznie dobudówka po jej ukończeniu będzie po prostu powiększy dom) w nowej części mogę wykonać instalację w układzie TN-S i podłączyć ją do istniejącej TN-C, która i tak w najbliższych latach praktycznie w całości zostanie zmodernizowana (razem z remontem starej części domu) i nawet wiem że mogę podłączyć nową instalację (TN-S) do istniejącej (TN-C) pytanie tylko czy punkt rozdziału na N i PE w nowej instalacji bezwzględnie musi być uziemiony czy jeśli nie ma za bardzo takich możliwości to może to zostać nie uziemione?

Instalacja wodna, kanalizacyjna i grzewcza już są wspólne dla nowej i starej części instalacja elektryczna też z tym że instalacji elektrycznej nie chciałem robić w takim układzie jak jest w starej części tylko już "po nowemu" a jako że w rozdzielnicy w starej części nie ma miejsca i możliwości na dołożenie zabezpieczeń to chcę po prostu zrobić drugą rozdzielnicę w nowej i jedyne co chcę wiedzieć to jak prawidłowo połączyć nową rozdzielnicę ze starą.

Waski85 wrote:

A propos teoretyków, chyba najbardziej szanowana osoba na tym forum, Dr. Musiał, osobiście pewnie żadnej instalacji nie wykonał a wszyscy czerpiemy z jego wiedzy ile się da. Dalej uważasz, że teoretycy nic w twoim temacie nie wniosą?

Zasadniczo nie mam nic przeciwko teoretykom z tym że w tej sytuacji nie potrzebuję wykładu na poziomie akademickim tylko rzeczowej odpowiedzi jak się w takich sytuacjach w realnym życiu postępuje, niestety (albo na szczęście) w książkach nie da się zawrzeć wszelkich możliwych sytuacji jakie mogą nastąpić w życiu codziennym

Waski85 wrote:
    Zacznijmy od tego, że w nowo wybudowanym domu masz obowiązek wykonać GSW i połączyć ją z uziemieniem którego przez niewiedzę kierbuda nie masz.

Nie wiem ale to raczej nie mój (inwestora) obowiązek bo ja na budowie się nie znam a tak jak już pisałem jeśli kierownik budowy to zaniedbał to niestety ale ja teraz już nie wyburzę wszystkiego aby na nowo zrobić fundament. No i to nie jest nowo wybudowany dom tylko rozbudowany stary/istniejący.

Waski85 wrote:
    Z tego co piszesz to w dobudówce będzie osobna rozdzielnica czyli będziesz musiał założyć przeciwprzepięciówkę a do czego ją podłączysz jak nie masz uziomu?

Przepięciówki nie założę bo nie mam uziomu, przepięciówka będzie głównej rozdzielnicy w starej części mieszkania jak za kilka lat zostanie wyremontowana.

Waski85 wrote:
    Jeżeli masz pozwolenie na budowę to będziesz musiał wystąpić o pozwolenie na użytkowanie a wtedy będą potrzebne protokoły z badań.

Nie chcę się spierać i nie wiem od czego to zależy i owszem kilka lat temu chcą uzyskać pozwolenie na zameldowanie/użytkowanie najpierw musiałem dostarczyć do starostwa powiatowego wszystkie odbiory. Jednak kilka miesięcy temu sąsiad wprowadził się do nowego domu (który pobudował) dostał pozwolenie na zameldowanie/użytkowanie a nie ma ani jednego odbioru zrobionego. I to nie jedyny przypadek wśród znajomych którzy mieszkają i są zameldowani w swoich nowych domach a nie robili odbiorów. Tak więc chyba to nie jest wymóg tylko dobra wola właściciela (przynajmniej prywatnego)
    Waski85
    Level 13  
    Punkt podziału nie musi być uziemiony, uziemiona ma być szyna wyrównawcza a do niej ma być podłączona szyna PE. Tak czy inaczej w nowo wybudowanych budynkach masz mieć wykonany uziom.
    Jeżeli chcesz mieć nową rozdzielnicę i wydzielić w niej PE i N z PEN to musisz pamiętać, że żyła PEN musi mieć min 10 mm2 w miedzi lub 16 mm2 dla aluminium. Chodzi o wytrzymałość mechaniczną, dlatego łączenie dwóch żył aby uzyskać wymagany przekrój jest niedozwolone.
    User removed account
    Level 1  
    retrofood
    plum1978 wrote:
    jeśli nie wykonasz uziemienia punktu rozdziału PEN , to nic cię nie chroni przed awarią na sieci

Kolejna bzdura w Twoim wykonaniu.
    Waski85
    Level 13  
    [url=https://obrazki.elektroda.pl/7743662400_1561984755.jpg]
    To jest podobny przypadek. Zamiast listwy łączeniowej (widoczna na dole dla lepszego zobrazowania) bloki rozdzielcze (o ile pamiętam maksymalna średnica przewodów to 25 mm2, obciążenie do 100A). W przyszłości będzie podłączona w to miejsce WLZ 5x16 bo podział PEN został zrobiony przez energetykę w złączu i jest zaplombowany.
    Dom nie ma uziemienia więc punkt podziału nie jest uziemiony. ZK i podział PEN wykonane przez elektryków z Taurona, choć już jakiś czas temu.
    retrofood
    Waski85 wrote:

Dom nie ma uziemienia więc punkt podziału nie jest uziemiony.

Dom nie musi mieć uziemienia. Uziemia się PE a nie domy. A odnośnie "punktu podziału" to:
    Punkt się rozprężył w n wymiarów przestrzeń
    I przestrzeń klapła
    Jak przekłuty balon
    Waski85
    Level 13  
    retrofood wrote:
    Waski85 wrote:

Dom nie ma uziemienia więc punkt podziału nie jest uziemiony.

Dom nie musi mieć uziemienia. Uziemia się PE a nie domy. [/i]

Czepialski. W sumie to ten dom jest "uziemiony" bo nie ma funfamentów i stoi bez izolacji na ziemi.
    A na poważnie to wcześniej wspomniałem jak najlepiej to zrobić.