Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie równoległe 10 zestawów LED - kompensacja.

28 Cze 2019 20:36 189 3
  • Poziom 30  
    Witam

Jak realizujecie połączenie równoległe diód mocy?
    Sytuację mam taką. Pasek 5 LED'ów. Prąd 285mA, i przy takim prądzie 16,5V na zestawie.
    Mam takich 10 pasków. Driver bezpośrednio z 230V nie wchodzi w grę, zasilacz bezpieczny 19.5V z laptopa lub 24V. Wspólny profil aluminiowy. To będzie lampa do akwarium.

Mam jeden taki oświetlacz zrobiony z 12x 3LED w każdy zestaw dodałem szeregowo rezystor 1Ω. Zasilam całość z drivera 5A od Dareltek'a (ustawiony na 12x 250mA =3A) i działa od ponad 3 lat.
    Kusi mnie zrobić tak samo ale może można lepiej, ale nie 10 driverów? Albo nie kombinować bo po co?

Te "paski" to podświetlenie ze stłuczonej matrycy LED 42 cale. W jednym i drugim przypadku.

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Przejrzałem, ciekawe, tylko właśnie taki driver będzie dążył do tych ustawionych np. 3A wzrostem napięcia.
    hmm.. chyba bym poszedł w detekcję prądu na rezystorze w każdej gałęzi i zwrotnie sterował prądem drivera. 10 rezystorów pomiarowych, 10 tranzystorów z jakimś RC na bramce do uśrednienia PWM i każdy w kolektorze/drenie z rezystorem pełniącym 1z10 drabinki ustawienia prądu.

Chyba zostanę przy tych 1Ω rezystorach :D
  • Poziom 43  
    Henry(k) napisał:
    Przejrzałem, ciekawe, tylko właśnie taki driver będzie dążył do tych ustawionych np. 3A wzrostem napięcia.
    Założenia były takie żeby dzielić po równo ile będzie z drivera, przecież próba zasilania źródła prądowego ze źródła prądowego nie miała by sensu. Układ miał regulować napięcie na tranzystorach - najniższe ale bez wchodzenia w nasycenie, czyli z regulacją źródła by nie kolidował.

Henry(k) napisał:
    chyba bym poszedł w detekcję prądu na rezystorze w każdej gałęzi i zwrotnie sterował prądem drivera. 10 rezystorków pomiarowych, 10 tranzystorków z siakimś RC na bramce do uśrednienia PWM i każdy w kolektorze/drenie z rezystorem pełniącym 1z10 drabinki ustawienia prądu.
    Jak pomyślisz na poważnie jak to zrobić wyjdzie ci że to nie takie proste.

Henry(k) napisał:
    Chyba zostanę przy tych 1Ω rezystorach :D
    Możesz zmierzyc na nich napięcia, ocenić jak bardzo prądy odbiegają od równego podziału, jeśli jest źle to poszukasz lepszego rozwiązania jeśli dobrze to zostawisz.