Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yaris 1.33 2011 - Brak masy na kierownicy, przewód od poduszki powietrznej.

Krook 29 Jun 2019 20:07 702 6
    Krook
    Level 16  
    Cześć.

Od jakiegoś czasu walczę z niedziałającym klaksonem. Z pomiarów wyszło, że mam niestabilną masę na kierownicy i tu się zaczął problem. Nie wiem skąd ta masa się bierze - czy po elementach metalowych z konstrukcji samochodu, czy gdzieś jakimś kabelkiem jest dopięta. Na zwijaku nie ma masy, tylko sterowanie radiem, poduszka i powrót na klakson. Już zacząłem kombinować jak zrobić "lewą" masę, ale to nie jest rozwiązanie problemu.
    Przy okazji szukania klaksonu zastanowiła mnie jeszcze jedna rzecz. Do poduszki wpięta jest pomarańczowa, 2-pinowa kostka, która po zwijaku przechodzi dalej. Z pomiarów wyszło, że oba piny są ze sobą zwarte i przechodzą na piny 1 i 2 w kostce 4-pinowej na wyjściu zwijaka. Żaden błąd się nie świeci więc teoretycznie wszystko jest OK, ale to zwarcie nie daje mi spokoju.
    Pomóżcie proszę.
    decybel91
    Level 42  
    Jak się dobrze przyjrzeć to widać jak te dwa piny przy odpiętej kostce zwiera mała blaszka. Czy do transportu czy takie zabezpieczenie aby airbag nie wywalił. To normalne nie przejmuj się. Kolumna kierownicza musi mieć masę więc daj na krótko nad gumą które ją trzymają.
    Krook
    Level 16  
    Wiesz w jaki sposób ta masa powinna być dostarczona oryginalnie? Jak kręcę kierownicą to masa pojawia się i znika więc ewidentnie gdzieś coś nie styka.
    Ciężko będzie ją dostarczyć bo kierownica musi się kręcić. Chyba że wykorzystam wolne piny ze zwijaka... Wolałbym jednak naprawić to co się zepsuło niż szukać obejścia.
    kortyleski
    Level 43  
    Przyjrzyj się dokładnie bo nie spotkałem jeszcze auta żeby na zwijaku nie było masy dla klaksonu. Może już ktoś grzebał
    Krook
    Level 16  
    Na zwijaku jest tylko powrót masy na klakson. Masa z kierownicy po wciśnięciu klaksonu przenosi się na blachę poduszki i z niej przez wsuwkę czarnym kablem na kostkę do zwijaka i dalej, zapewne przez przekaźnik, na klakson.
    Zwijak nie ma uszkodzeń, wszystkie styki wyczyszczone i sprawdzone. Jedyne co się gubi to masa na kierownicy.
    Miernik pokazuje od kilkuset omów do przerwy między kierownicą a jakimkolwiek innym punktem masy, ale wystarczy mocno docisnąć kierownicę z jednej strony i spada do kilku omów. Podejrzewam że w kolumnie są jakieś szczotki przekazujące masę, ale zanim się do niej dobiorę chciałbym mieć pewność żeby się nie narobić na darmo.
    Eidems
    Level 29  
    Trochę po za tematem, z tego co kojarzę, to toyota czasem nie miała akcji serwisowej na poduszkę powietrzną (dla yarisa II gen)?
    Krook
    Level 16  
    Miała 2 - na kierowcy i pasażera. Obie zaliczone. I to nie było na same poduszki tylko coś z elektroniką od poduszek.