Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie przekroju przewodu linkowego w mm2 - wzór a rzeczywistość.

30 Cze 2019 18:05 372 7
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.
    Otóż mam w ciągniku marki C360 kabel linkowy idąc od akumulatora do rozrusznika który jest już dosć stary i chciałbym go wymienić z względów bezpieczeństwa. Chciałem jednak sprawdzić jaki jest przekrój starego kabla korzystając między innymi z wzoru na pole powierzchni koła czyli Пr2 czyli 3,14 x promień(połowa grubości) do kwadratu. Jeśli dobrze rozumiem wzór.
    W przypadku mojego starego przewodu mam następujące wymiary:
    Grubość z izolacją 14mm
    Grubość bez izolacji 12mm
    Z obliczeń wykonanych prze z mnie wychodzi mi bez izolacji 26,24mm2 zaś z izolacją 31,08mm2 co ni jak ma się do przewodu chociażby 35mm2 który jest podług tego dużo mniejszy. Stary przewód to na pewno 50mm2 bo mam drugi nowy i wymiary są niemal takie same.
    Czy obliczam coś źle? A może należałoby zastosować inny wzór?
  • Poziom 1  
  • Poziom 27  
    Polem koła to możesz obliczyć przekrój poprzeczny przewodu typu drut. W przewodzie tyłu linka musisz policzyć przekrój pojedynczego drutu w licy i pomnożyć przez ich ilość.

S..K napisał:
    przewód 100mm².

Nie ma przewodu o przekroju 100mm. W szeregu są albo 95mm, albo 120mm.
  • Poziom 1  
  • Poziom 27  
    Na upartego to wszystko się znajdzie, ale nie mam na myśli aluminiowych wynalazków do CarAudio... ;) Jeszcze w takiej cenie 0.o

Nie budzi mi się z nawet mam za dużo na głowie, ale tylko podałem sposób jak to prawidłowo i dokładnie policzyć bez współczynników poprawkowych, który jest inny na różnych przekrojach i budowach przewodów i kabli.
    A pomyłka o milimetr na średnicy potrafi mocno zmienić wynik ;)
  • Poziom 43  
    Shadowix napisał:
    A pomyłka o milimetr na średnicy potrafi mocno zmienić wynik
    A to zależy od średnicy. ;) Przy 12 mm zmieni wynik o mniej niż 20%

LENIWIEC_PL napisał:
    Grubość z izolacją 14mm
    Grubość bez izolacji 12mm
    Z obliczeń wykonanych prze z mnie wychodzi mi bez izolacji 26,24mm2

Źle policzyłeś.
    Skoro średnica = 12 mm to promień = 6mm. 3,14 x 6² = 113mm²

Oczywiście taki przekrój ma jednolita żyła o średnicy 12 mm, linka o tej średnicy ma czynny przekrój znacznie mniejszy.