Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pozbywanie się skroplin (poprzez odparowanie)

Bartess 30 Jun 2019 22:40 11613 16
    Bartess
    Level 12  
    Cześć.
    Mam założoną w bloku klimatyzację. Jednostka zewnętrzna na balkonie, odprowadzenie skroplin do wiadra. (2. piętro, nie ma mowy o wystawieniu rurki za balkon, rynny w zasięgu brak, obecnie brak możliwości odprowadzenia (odpompowania) skroplin do kuchni bądź łazienki (może kiedyś, przy generalce można by puścić rurkę w podłodze do łazienki). Po prostu w tym momencie wiadro to jedyne (znane mi) wyjście).
    Lubię kombinować i uznałem, że skoro z jednostki zewnętrznej wieje, i do tego gorącym powietrzem, to stwierdziłem, że sprawdzę efektywność parowania. Krótko pisząc zrobiłem tak, jak na obrazku poniżej: do wylotu rurki ze skroplinami wsadziłem koniec pieluchy tetrowej (doskonale zbiera wilgoć przy wycieraniu) i rozwiesiłem ją ~50 cm przed wylotem powietrza z jedn. zewn., resztę wsadzając do wiadra. Przyznam, że jeszcze nie zmierzyłem wydajności tego rozwiązania (z braku czasu), ale faktem jest, że wody w wiadrze przybywa znacznie wolniej. Mało tego - przykładowo wczoraj rano w wiadrze było ~4 cm wody, klimatyzacja cały dzień nie była włączana (nie było takiej potrzeby) i do wieczora wiadro było suche.
    I tu mam pytania do fachowców lub gości z wyobraźnią (lub jednych i drugich :) ): czy w profesjonalnych systemach klimatyzacji są wykorzystywane jakiejś systemy odparowujące skropliny? (Słyszałem o rozpylaniu, ale na odparowanie nie trafiłem).
    Gdybym chciał zrobić nieco lepszą i trwalszą wersję takiego parownika, to macie pomysły jak by go ewentualnie zrobić i z jakiego materiału?
    Na ten moment mam pomysł taki, by tą tetrę rozwiesić w taki sposób, by maksymalnie zwiększyć jej powierzchnię. pofalowaną jak firankę (pionowo) lub w jakiś sposób (np na sznurkach) poziomo. poziome fałdy powinny być lepsze, bo wydłużą pionową drogę wody dając więcej czasu na odparowanie.
    Zaznaczam, ze do odparowania/pozbywania się wody nie chcę wykorzystywać chłodnicy jednostki zewnętrznej. Nie chcę w nią „ingerować”.
    Co sądzicie o takim „porąbanym” pomyśle? :-).

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    Level 1  
    Bartess
    Level 12  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Najczęściej w systemach split widziałem odprowadzanie skroplin rurką na zewnątrz, i tak sobie woda kapała.

Niestety nie wchodzi w grę (sąsiedzi i takie tam).

Jako osoba z wyobraźnią - może uda się wylewać skropliny na chłodnicę. Jest gorąca więc szybko woda odparuje, a wentylator wydmucha wszystko na zewnątrz.

Nie chcę ingerować w jednostkę zewnętrzną.

Możesz też sprawić by woda na zewnątrz spadała w coś co rozbije kroplę (wentylator komputerowy?) a później ta woda spadnie raczej niezauważona w formie mrzawki.

Pomysł ciekawy!
    User removed account
    Level 1  
    freebsd
    Level 39  
    Możesz też sprawić by woda na zewnątrz spadała w coś co rozbije kroplę (wentylator komputerowy?) a później ta woda spadnie raczej niezauważona w formie mrzawki
    Pomyślałem o nawilżaczu ultradźwiękowym.
    User removed account
    Level 1  
    Bartess
    Level 12  
    Dzisiaj przetestowałem posiadane rozwiązanie. W pół godziny z gołej rurki nakapało 391 g wody, a puszczone po szmacie zgromadziło się jej 269 g, czyli o 30% mniej. Dzisiaj kupiłem też donicę balkonową i rozłożyłem szmatę zwiększając powierzchnię ponad dwukrotnie. Tego rozwiązania jeszcze do końca nie przetestowałem, ale przez kilkanaście minut pracy w donicy wody nie było. Teraz pozostaje tylko poczekać na kolejny upalny dzień. Jeśli to rozwiązanie sprawdzi się, to mam już pomysł jak to zrobić nieco bardziej profesjonalnie.
    Tak wygląda wersja 2:

Jeśli kogoś temat interesuje, to mogę wrzucać aktualizacje :-).
    freebsd
    Level 39  
    Bartess wrote:
    Jeśli kogoś temat interesuje, to mogę wrzucać aktualizacje .

Ja poproszę :-)
    Chris_W

Level 38  
    Wypuść rurkę na lamelki skraplacza (można je trochę rozgiąć na tę potrzebę), tam jest gorący metal i duży przepływ powietrza - odparuje momentalnie ;)
    jack63
    Level 43  
    Chris_W wrote:
    Wypuść rurkę na lamelki skraplacza (można je trochę rozgiąć na tę potrzebę), tam jest gorący metal i duży przepływ powietrza - odparuje momentalnie

Pomysł super. Dość że woda odparuje, to sprawność urządzenia wzrośnie.
    Proponowałbym tylko lać wodę przez rodzaj kolektora zamontowanego u góry skraplacza.
    Taka rynienka z dziurkami. Woda będzie płynąć cienkimi strużkami po lamelkach i będzie zasysana do wnętrza skraplacza. Dziurek musi być dużo lub szczotka.
    User removed account
    Level 1  
    Chris_W

Level 38  
    Proponowałem to od razu:
    Jako osoba z wyobraźnią - może uda się wylewać skropliny na chłodnicę. Jest gorąca więc szybko woda odparuje, a wentylator wydmucha wszystko na zewnątrz.

Ale autor zanegował pomysł:
    Bartess wrote:
    Nie chcę ingerować w jednostkę zewnętrzną.

Wiemy że proponowałeś - jest masa klim która jest tak zrobiona - widocznie pomysł jest znany od dawna.
    Tu nie ma ingerencji - wylot rurki ma przylegać do lamelek (ja bym go wcisnął w lamelki) , a wodę będzie wciągał wentylator. Można zrobić kolektor, rozpraszający wodę na większą powierzchnię - to kwestia wyobraźni i zdolności manualnych.
    User removed account
    Level 1  
    jack63
    Level 43  
    Zwykle wszystko jest w obudowie, a więc doprowadzenie rurki wymagałoby małego dopasowania obudowy poprzez wywiercenie w niej otworu.

Nic nie trzeba wiercić, bo i po co? Z resztą można wykorzystać otwory na wkręty mocujące pokrywę.
    zakładając że jednostka wewnętrzna jest wyżej od zewnętrznej. Inaczej będzie ciężko bez pompy.

Czytałeś?
    Bartess wrote:
    Jednostka zewnętrzna na balkonie, odprowadzenie skroplin do wiadra.

Także idealna sytuacja do "polewania" skroplinami skraplacza.
    Chyba najlepsza była by długa, wąska szczotka. Taka jak do drzwi na dole, ale z długim włosiem. Do niej przykręcona blacha wyprofilowana tak aby stanowiła rynienkę u góry a niżej dotykała do szczotki. Coś w kształcie pytajnika ( ? ) w przekroju poprzecznym.
    Taką szczotkę można przymocować od tyłu nawet taśmą klejącą lub lepiej długą opaską gumową obejmującą cały przekrój klimatyzatora.
    Na zimę łatwo to zdjąć i po kłopocie.
    Jednak przy grzaniu i tak będzie ciekło z jednostki zewnętrznej, a tą wodę dużo trudniej złapać.Także może ściekać z balkonu do sąsiada niżej.
    gag70
    Level 24  
    czy w profesjonalnych systemach klimatyzacji są wykorzystywane jakiejś systemy odparowujące skropliny? (Słyszałem o rozpylaniu, ale na odparowanie nie trafiłem).
    ----------
    Stosuje się. Odparowanie grzałką. Na przykład w dużych klimatyzatorach suwnic, które jeżdżą z kadziami surówki na hucie, obsługują kabinę operatora i pomieszczenie rozdzielni elektrycznej.