Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

doprowadzenie zasilania do wyspy np. kuchennej, biurowej

01 Lip 2019 20:29 324 10
 • Poziom 17  
  Temat w sumie trochę dla projektanta. Zanim jednak będę rozmawiał z projektantem, chciałbym zasięgnąć opinii forum, żebym wiedział co się w ogóle mniej więcej da. Wiadomo, że potem w rozmowie z tym jednym jedynym projektantem może się okazać, że on nie będzie znał/rozumiał/lubił jakiegoś rozwiazania, a nie chciałbym z tak głupiego powodu mieć potem źle zaprojektowanej instalacji.

  Mam pomieszczenie 8m x 8m, ze słupem 10cm x 10cm na środku (jakiś element konstrukcyjny). Ten słup tak trochę funkcjonalnie dzieli to pomieszczenie na 4 części, każda 4m x 4m. W tej przestrzeni mam zamiar ustawiać stanowiska pracy - biurka pod komputery.

  Jak komputery, to muszą być gniazdka 230V pod nie. No i kwestia jest taka, jak można doprowadzić sensownie zasilanie do takiego biurka.

  Podłoga w tym pomieszczeniu to jest wylane przed laty lastryko - w pasach. Są niby jakieś dylatacje między pasami, ale oczywiście dylatacji nie można wprost użyć do prowadzenia przewodów - ale może da się je poszerzyć?

  Sufit jest na wysokości 3.40 metrów i generalnie będzie na nim coś wygłuszającego - tzn. prowadzenie przewodów po suficie tak średnio chyba możliwe.

  Na ścianach przewody będą prowadzone natynkowo. Pytanie czy jeżeli to będzie przewód ziemny (YKY) to czy może być prowadzony bez rurki PCV?

  Najważniejsza kwestia - jak doprowadzić zasilanie do komputerów. Tu jest kilka pomysłów:

  1) floorboxy - odpadają: po pierwsze nie będziemy kuć lastryka a po drugie z doświadczenia wiemy, że floorboxy zwykle wypadają w złych miejscach, nawet jak na etapie projektowania się wydaje, że są to najlepsze możliwe miejsca

  2) pozostawienie gniazd na ścianach - to może być OK, ale pod warunkiem że biurka by stały przy ścianach, a planowane jest aby stały jako wyspy - nie dotykając ścian - czyli przy gnieźnie na ścianie wyląduje w nim przedłużacz biegnący po podłodze

  3) gniazda na biurkach doprowadzone do nich w listwie napodłogowej - to jest jakaś opcja, ale listwa napodłogowa z pewnością będzie narażona mechanicznie - kółka krzeseł, buty - no i będzie to uciążliwe do sprzątania - ale mimo wszystko: czy można założyć montaż gniazda na stałe w obrębie biurka, prowadząc przewód ze ściany po podłodze w listwie napodłogowej i potem po nieruchomych elementach biurka - np. w rurce PCV? Biurka mają taką niszę kablową, zabudową w postaci koryta na dłuższym boku blatu niejako od tyłu biurka.

  4) gniazda na biurkach doprowadzone do nich z góry - tzn. niejako z sufitu - to jest w sumie coś co mnie najbardziej interesuje. Biurka mają taką niszę kablową, zabudową w postaci koryta na dłuższym boku blatu niejako od tyłu biurka. Gniazda mogłyby iść do tej niszy a kabel zasilający mógłby być przymocowany do nieruchomego elementu biurka.

  Odnośnie pomysłów na doprowadzenie kabli zasilających do biurek od góry, to najchętniej bym widział kable YKY prowadzone w sposób ozdobny - czyli np. zespół 3 kabli na odpowiednich uchwytach prowadzony równolegle ze sobą na pewnym odcinku - tak żeby to wizualnie dobrze wyglądało. Odnośnie samego sposobu mocowania kabli "pod sufitem" to co powiecie o takich opcjach:

  4a) poprowadzenie twardej listwy (np. w kształcie odwróconego T) między słupem a ścianą - to jest na odcinku 4 metrów - np. o szerokości 20 cm. Przewody przymocowane uchwytami od spodu listwy (tak, żeby były widoczne). W miejscu pożądanego przejścia na biurko wstawiona listwa o szerokości 20 cm i przewody schodzą po listwie na blat. Listwę pozimomą trzebaby pewnie w kilku miejscach przymocować do sufitu na odpowiednim dystansie metalowym (np. takim jak do sufitu podwieszanego). Listwa pozioma mogłaby być w odległości np. 80 cm od sufitu.

  4b) poprowadzenie 2 linek stalowych między słupem a ścianą - to jest na odcinku 4 metrów - odległość między linkami około 10 cm - przewody przypięte do krótkich poprzecznych listewek montowanych do linki stalowej np. co 40 cm. W miejscu pożądanego przejścia na biurko... nie wiem w sumie co by mogło być.

  4c) w jakiejś formie koryto kablowe wykonane z drutu i dalej nie wiem co

  Ogólnie ten pomysł z punktu 4 omija prowadzenie kabli czy przedłużaczy po podłodze i to jest jego główna zaleta.

  Biurka będą generalnie ustawione raczej bardzo na stałe - one są ciężkie i raczej nikt ich nie będzie przesuwał.

  Wiem, że są jakieś systemy dedykowane pod takie zastosowanie - np. Legrand coś ma - ale te systemy skupiają się na doprowadzeniu zasilania z sufitu podwieszanego - jest to zatem system prowadzenia kabli nad sufitem podwieszanym i potem są jakieś adaptery do przeprowadzenia przez sufit. Dalej za adapterem jest zwykle jakaś rurka PCV. No ja bym generalnie chciał, żeby kabel YDY był wyeksponowany.

  Obwody o których mowa będą zabezpieczone RCBO B10A typ A i będą prowadzone YKY 3x 2.5mm^2 (trochę przewymiarowany jak na 10A). Obwody będą się zaczynać w jednej z dwóch rozdzielnic, które będą wisieć na środku ścian (to już akurat jestem pewien). Czyli ewentualna maksymalna długość przewodu w rzucie po podłodze to 4 m (od rozdzielnicy do narożnika pomieszczenia) + 4m (od narożnika pomieszczenia do środka drugiej ściany) + 4m (od środka ściany do słupa) + 2m (od słupa na środek odcinka 4m). Plus wejście na wysokość 2.80m lub zejście do podłogi z poziomu rozdzielnicy, to daje kolejne 1.5 metra. Plus ewentualnie zejście z "sufitu" do poziomu biurka, to daje kolejne 1.5 metra. Czyli w sumie 17 metrów maksymalnie - do najbardziej oddalonego punktu przy montażu blisko sufitu.

  Na jeden RCBO B10A planowane są 2 zestawy komputerowe. Ogólnie w całym tym pomieszczeniu takich modułów (biurek) na 2 zestawy komputerowe planowane jest maksymalnie 6 (12 biurek, 12 stanowisk komputerowych).

  Poza obwodami dedykowanymi pod komputery, które mają wylądować na biurkach, w pomieszczeniu chciałbym mięć jeszcze 2 albo 4 obwody ogólnego przeznaczenia. Ale to już raczej po ścianach, nie wnikające do biurek. Przy okazji pytanie: jak na danym biurku ktoś będzie chciał mieć poza komputerem i monitorem także np. lampkę biurkową czy ładowarkę do telefonu, to czy takie odbiorniki powinny teoretycznie być zasilane z innego obwodu niż komputery? To by oznaczało, że na moduł dwóch biurek potrzebne byłyby 2 przewody: jeden od tego RCBO dedykowanego pod kompy i drugi ogólnego przeznaczenia.

  Z góry dziękuję za zapoznanie się z moim pytaniem i ewentualne rady.
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  Może coś w tym stylu :

  doprowadzenie zasilania do wyspy np. kuchennej, biurowej
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Poziom 17  
  elpapiotr napisał:
  Witam.

  Może coś w tym stylu :

  doprowadzenie zasilania do wyspy np. kuchennej, biurowej


  Dzięki za odpowiedź. Wówczas taki słupek montowany jest - zdaje się, że np. rozporowo do sufitu a ten niższy zdaje się, że przykręcany do podłogi. Ale nadal pozostaje problem, jak przeprowadzić kable zasilające od ściany do słupka - nie chcę kuć podłogi. Pozostaje "w powietrzu" - no ale pod samym sufitem też nie - jak zatem można to zrobić?

  Dodano po 1 [minuty]:

  kozi966 napisał:
  takijasiu napisał:
  jak można doprowadzić sensownie zasilanie do takiego biurka.

  Podłoga podniesiona.


  hmm... o podłodze technicznej w sumie nie myślałem. Ale to też nie chciałbym, żeby ekonomicznie mnie zabiło. Przy 64 metrach kwadratowych podłoga techniczna to chyba spory koszt?
 • Moderator Elektrycy
  takijasiu napisał:
  Przy 64 metrach kwadratowych podłoga techniczna to chyba spory koszt?

  Licz 70-100 zł netto/m2.
  Choć patrząc na allegro, to "używki" idą po 50zł/m2.
 • Poziom 17  
  kozi966 napisał:
  takijasiu napisał:
  Przy 64 metrach kwadratowych podłoga techniczna to chyba spory koszt?

  Licz 70-100 zł netto/m2.
  Choć patrząc na allegro, to "używki" idą po 50zł/m2.


  Właśnie widzę, że są 2 oferty na podłogę Wappex 0.6 x 0.6, gdzie za 3 płyty (odpowiada 1.08 m^2) ze stopkami sprzedawca sobie życzy podobne kwoty.

  Pomysł ogólnie bardzo dobry, ale to przerasta jednak budżet - koszt za całość tej używanej to 4.500 zł brutto i do tego transport powiedzmy 300 km plus potem koszt położenia tego. Zdecydowanie za dużo.
 • Moderator Elektrycy
  takijasiu napisał:
  Pomysł ogólnie bardzo dobry, ale to przerasta jednak budżet

  To było kilka minut szukania, może znajdzie się tańsza oferta w okolicy?
  To był propozycja podłogi systemowej, zawsze można zrobić deskowanie i ułożyć kilka cm wyżej podłogę drewnianą - płyta OSB?. Wtedy miejsce pod spodem będzie.
  W innym wypadku może ktoś ma lepszy pomysł na sensowne rozprowadzenie zasilania.
 • Poziom 17  
  Może ktoś ma pomysł na poprowadzenie tych przewodów jednak "pod sufitem" a nie pod podłogą? Przypomnę, że nie mogę po samym suficie, musi być zawieszone pod sufitem coś do czego przypnę te przewody - np. coś opierającego się na ścianach i słupie.

  W najgorszym wypadku może to być korytko siatkowe mocowane do sufitu uchwytami takimi 80 cm (ciekawe czy takie w ogóle występują) - tylko kwestia jak sensownie zejść z korytka te 1.5 metra w dół na biurko - żeby to było w miarę budżetowe.

  I jeszcze kwestia gniazd dedykowanych pod komputery na zabezpieczeniu B10A (YKY 3x 2.5mm^2) - czy formalnie w takie gniazdo można wpiąć np. ładowarkę do telefonu, czy powinno być na biurku drugie gniazdo zabezpieczone B16A (YKY 3x 2.5mm^2)? Dodam, że gniazda komputerowe to nie będzie zaden tam obwód chroniony specjalnie - RCBO B10A w typie A, 30mA - czyli takie raczej typowe zabezpieczenie.
 • Poziom 27  
  Jeśli nie ma na zasilaniu tych komputerów UPS, czy innych urządzeń, to nie ma to znaczenia. Jeśli jednak występują to należy dedykowaną linię z gniazdami DATA doprowadzić tylko i wyłącznie do komputerów. A poza UPS gniazda ogólnego użytku.
 • Moderator Energetycy
  Podejrzyj, jak to jest zrobione w tzw. molochach, na przykład castoramie.
  Pomysł może być równorzędny.
  Zejścia do biurek mogą być realizowane np. w rurkach stalowych, ale tu jest problem z niemożnością jakiegokolwiek przesunięcia biurka.
 • Poziom 32  
  takijasiu napisał:
  W najgorszym wypadku może to być korytko siatkowe mocowane do sufitu uchwytami takimi 80 cm (ciekawe czy takie w ogóle występują) - tylko kwestia jak sensownie zejść z korytka te 1.5 metra w dół na biurko - żeby to było w miarę budżetowe.


  Np. taką spiralą
  doprowadzenie zasilania do wyspy np. kuchennej, biurowej