Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapezpieczenie miliamperomierza przed uszkodzeniem.

02 Lip 2019 15:54 327 16
  • Poziom 9  
    Dzień dobry.
    Potrzebuję wykonać elektronikę, która zabezpieczy miliamperomierz analogowy (50mA) przed uszkodzeniem przez zbyt duży prąd, który może się pojawić podczas mierzenia układów elektronicznych.
    Co proponujecie? Jak się za to zabrać? Im prostszy będzie układ tym lepiej. Może coś co rozłączy przekaźnik przy zbyt dużym prądzie...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 40  
    Bezpiecznik elektroniczny?:
    Link
  • Poziom 33  
    W jakim układzie pomiarowym będzie pracował ten miernik? Jakiś schemat, przynajmniej blokowy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Będzie to służyć to pomiaru wielu różnych obwodów podczas projektowania nowych urządzeń.
    Zamówiłem nowy miliamperomierz jak ze zdjęcia i obawiam się, że podczas testów popłynie za duży prąd i będzie po nim.
    Pomyślałem o czymś takim jak na zdjęciu, żeby zastosować triak lub optotriak który zewrze wyprowadzenia miliamperomierza jak popłynie zbyt duży prąd. Tylko nie wiem czy dobrze myślę z jego wyzwalaniem czy nie będzie wpływać na pomiar?
  • Poziom 39  
    Odpowiedz sobie na pytanie - jaki jest spadek napięcia na tym miliamperomierzu gdy płynie przez niego 50mA (lub jaka jest rezystancja wewnętrzna tego miliamperomierza) a dowiesz się czy napięcia wystarczy dla wysterowania diody optotriaka.
  • Poziom 43  
    RAF96 napisał:
    Zamówiłem nowy miliamperomierz jak ze zdjęcia
    RAF96 napisał:
    Będzie to służyć to pomiaru wielu różnych obwodów podczas projektowania nowych urządzeń.

A czemu nie najzwyklejszy w świeci miernik uniwersalny? Pomijając już dokładność wskazań (uniwersalny będzi mieć co najmniej taką sama jak nie lepszą), to poza miliamperami masz możliwość pomiaru kilku innych wartości elektrycznych, co (jak mi się wydaje, ale może się mylę?:) ) może się przydać bardziej niż pomiar tylko prądu; w dodatku tylko na jednym zakresie...
  • Poziom 9  
    Posiadam taki miernik , ale ma zabezpieczenie na zakres miliamperów do 200mA i jak to się przekroczy to pali się miernik albo bezpiecznik.

A może miernik jakiś porządny, który się nie spali jak zmierzymy napięcie baterii 9V na zakresie miliamperów. Są chyba takie z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem?
  • Poziom 33  
    RAF96 napisał:
    jak zmierzymy napięcie baterii 9V na zakresie miliamperów

Albo mylisz pojęcia, albo popełniasz błąd (świadomie/nieświadomie).
    Bezpośrednio mierząc prąd zwarciowy (nawet tak mało wydajnej baterii jak 9V) możesz uszkodzić prawie każdy miernik na zakresie miliamperów.

Napięcie mierzy się na zakresie dla napięcia, a nie dla prądu. Przekroczenie zakresu w woltomierzach cyfrowych rzadko prowadzi do uszkodzenia.
  • Poziom 9  
    Dokładnie o to mi chodzi. Jak zabezpieczyć amperomierz gdy zmierzymy nim napięcie, np. przez przypadek na płytce prototypowej?

Myślałem, że są takie mierniki, których "nie da się uszkodzić", takie które dokonują pomiaru na dużym zakresie a następnie zmniejszają zakres, gdy wartość jest mała.
  • Poziom 43  
    RAF96 napisał:
    Myślałem, że są takie mierniki, których "nie da się uszkodzić", takie które dokonują pomiaru na dużym zakresie a następnie zmniejszają zakres, gdy wartość jest mała.
    Może i są, ale... ale i tak najskuteczniejszym zabezpieczeniem będzie głowa na karku tego co miernika używa. Inaczej mówiąc - musisz wiedzieć co robisz, a jak Ci się zapomni - masz karę w postaci konieczności wymiany bezpiecznika. Taka kara ma ten skutek, ze po którymś tam razie zaczynasz się bardziej zastanawiać zanim przytkniesz sondy do układu. A myślenie w elektronice (elektryce jeszcze bardziej!) jest niezbędne...
  • Poziom 33  
    RAF96 napisał:
    takie które dokonują pomiaru na dużym zakresie a następnie zmniejszają zakres, gdy wartość jest mała

Tak zachowuje się każdy multimetr cyfrowy z automatyczną zmianą zakresu pomiarowego, ale i w takich miernikach trzeba się "wstępnie" zdecydować czy mierzymy prąd czy napięcie.
  • Poziom 33  
    Dobrym nawykiem na początku jest trzymanie multimetru zawsze na zakresie napięciowym, jak się źle podłączy to nic się nie stanie. Dopiero po przemyśleniu działań i faktycznej próbie pomiaru prądu zaczynamy od najwyższego zakresu przewidzianego w urządzeniu pomiarowym i schodzimy w dół tak, aby nie przekroczyć prądu na danym zakresie. Pozwoli to nabrać wprawy, obycia ze sprzętem i zabezpieczy przed ewentualnymi pomyłkami. Przynajmniej tak mnie uczono w technikum i tak postępuje do dzisiaj, na razie ubiłem tylko jeden multimetr, przez własną głupotę, ale o tym innym razem ;)