Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana przewodów w kawalerce /płyta indukcyjna i inne AGD/

borix1234 02 Jul 2019 17:55 699 9
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    borix1234
    Level 9  
    Dzień dobry.
    Kupiłem ostatni kawalerkę, w której to właściciel zapewniał mnie, że kilka lat temu została wymieniona instalacja elektryczna.
    Niestety, gdy zacząłem remont, zobaczyłem iż owa instalacja nie jest do końca wymieniana na nową- (stare przewody aluminiowe od włączników, dwużyłowe przewody do gniazdek, itd).
    Chciałbym, więc wymienić przewody od rozdzielni- i tutaj mam kilka pytań.:

*Czy przewody do światła o przekroju 1,5 mm, będą odpowiednie wraz z wyłącznikiem nadprądowym B10?

*Czy przewody do gniazdek o grubości 2,5 mm, będą odpowiednie wraz z wyłącznikiem nadprądowym B16?

*Mam płytę indukcyjną oraz piekarnik z mikr. pod zabudowę.
    -Jakiej grubości przewody pod AGD kuchenne będą najbardziej optymalne oraz jaki wyłącznik nadprądowy?

Nadmienię, że w kawalerce wszystko jest teraz podłączone pod 1 fazę (zmostkowane włączniki B10 i B16), choć do mieszkania są doprowadzone 3 fazy.
    Dwa przewody fazowe oraz przewód ochronny w rozdzielni nie był od nowego zaprawiane i używane

W załączniku przesyłam kilka zdjęć ilustrujących mój problem.
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
  • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
    borix1234
    Level 9  
    Od licznika na klatce sch. do rozdzielni w mieszkaniu poprowadzony jest gruby kabel 5-żyłowy.
    Żyła brązowa jest podłączona do dwu zmostkowanych wyłączników nadprądowych, zaś żyła czarna i szara oraz przewód ochronny żółto-zielony nie są w ogóle używane.
    Nadmienię, że sprawdzając próbnikiem to w żyle czarnej i szarej płynie prąd.

Aktualnie podłączenie w rozdzielni jest na 2 przewodach- brązowym i niebieskim.

Dodam, że zabezpieczenie przy liczniku na kl. schod. wynosi 25 A.
    serafindamian
    Level 13  
    Po zdjęciu wynika że faktycznie instalacja jest 3 fazowa, ale nie wiadomo czy ktoś nie wyrzucił przewodu zasilającego pod licznik (na zapas). Trzeba zapukać do spółdzielni i zapytać się jaka instalacja jest doprowadzona do mieszkania. Jeżeli jest 3f to można to rozdzielić, w zależności na jaki sprzęt będzie przewidziany w pomieszczeniach
    borix1234
    Level 9  
    W spółdzielni również byłem, i pytałem, o kuchenkę indukcyjną czy można podłączyć w mieszkaniu, rezygnując z gazu ziemnego, - to powiedzieli, że tak, ponieważ budynek jest przystosowany
    serafindamian
    Level 13  
    Odp 1 Tak przewody 3x1,5 jak najbardziej do oświetlenia, do pokoju można na sufit dać 4x1.5 i oświetlenie podzielić na 2 obwody, oczywiście z zabezpieczeniem B 10 na każdy obwód.
    Odp 2 Przewody do gniazdek trzeba dać 3x2.5 i rozdzielić to też na 3 obwody:kuchnia, łazienka, pokój. I oczywiście B16
    Do piekarnika trzeba dać osobny obwód a do płyty 5x2.5 też osobny obwód 3f. Z zabezp. B16 tylko 3f.
    Do tego trzeba to zabezpieczyć Wył. rożnicowo-prądowym co najmniej jednym a najlepiej każdy obwód osobno.

Część zbędną usunąłem. [retrofood]
    borix1234
    Level 9  
    Jeszcze mam pytanko odnośnie płyty indukcyjnej, jaki ma być Wył. rożnicowo-prądowy?

(W instrukcji płyty ind. napisane jest, że "Dla sieci 230/400V podłaczenie dwufazowe;
    przekrój przewodu- 4x2,5mm oraz bezpiecznik ochronny min. 16A).
    Justyniunia
    Level 35  
    Nie ufaj próbnikowi, to że pokazuje na żyłach czarnej i szarej, wcale nie oznacza, że są podłączone.
    Mam próbnik,który zaświeca się już po przyłożeniu do porcelanowej oprawy bezpiecznika topikowego.
    No i nie płynie tam prąd (na pewno), ewentualnie jest na nich napięcie.
    serafindamian
    Level 13  
    Do podłączenia płyty indukcyjnej wystarczy 2 fazy, neutralny oraz ochronny jednak stosuje się 5x2.5mm2. Zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe B16 i rożnicowo-prądowe 4P 40A 30mA Typ AC
    beam_beer
    Level 21  
    WLZ masz przystosowany na 3 fazy. Pytanie, jaki masz licznik? Być może czeka Cię wycieczka do ZE.
    To, że na pozostałych "fazach" świeci ci tam coś, to może być wynikiem indukowania się napięcia.