Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica na dwie anteny 137,5 MHz

02 Lip 2019 19:56 219 10
 • Poziom 28  
  Witam,
  Proszę o pomoc z doborem odpowiedniej dla mnie zwrotnicy antenowej. Mam do połączenia dwie anteny QFH pracujące na 136-146 Mhz (obliczone na 137,5 MHz). Szukałem już samodzielnie, ale jakoś nie umiem znaleźć dobrego rozwiązania. Może ktoś zaproponuje jakieś inne rozwiązanie, mile widziane z jakimś wzmacniaczem, bo nie wiem czy taka zwrotnica nie spowoduje obniżenia poziomu odbieranego sygnału.
  Pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Polecam poradnik UltrKkrótkoFalowca autorstwa Zdzisława Bieńkowskiego
  http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
  O sprzegaczach pierścieniowych, w poradniku Bieńkowskiego, dział 7 : Anteny UKF

  W pańskim pytaniu jest pewne niedoprecyzowanie zagadnienia o jaki rodzaj urządzenia pan pyta.
  Jeśli chce pan przełączać się pomiędzy tymi antenami wykorzystując ich funkcje oddbioru i nadawania,(np. jedną w plaryzacji pionowej V a drugą w polaryzacji poziomej H) to prawdopodobnie chodzi panu o zdalnie lub ręcznie sterowany przełącznik sygnału antenowego o impedancji falowej 50Ω, (typowej w sprzęcie telekomunikacyjnym i radioamatorskim)

  Natomiast jeśli te dwie anteny jako odbiorczo nadawcze mają pracować jako układ synfazowy wzmacniający ich łączny zysk energetyczny lub poprawiający charakterystykę kierunkową i mozliwości kierunkowej dyskryminacji zakłóceń to chodzi raczej o jakiś typ sprzęgacza kierunkowego np. pierścieniowego wykonanego z przewodów koncentrycznych czy transformatora rozgałęziającego do anten synfazowych.

  Tu; dyskusja o synfazowym sprzeganiu anten,sprzegacz pierścieniowy
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic753683.html#3888852
  Warto szukać i pytać na forach określonych jako Krótkofalarskie UKF tam łatwiej spotkać kogoś kto doradzi konkretne rozwiazanie do danego typu anten na pański zakres.

  Wykonanie sprzegacza pierścieniowego, w tym długości i impedancja falowa poszczególnych przewodów odcinków sprzegacza, zależy od impedancji wejściowej pańskich anten, ewentualnej potrzeby stosowania układu symetryzacji i typu symetryzacji, przy podłączaniu przewodu antenowego do nich, anten.

  W sklepach Radioamatorskich-UKF i stronach internetowych konkretnych Radioamatorów można spotkać lub zamówić wykonanie konkretnego sprzegacza kierynkowego wąsko lub szerokopasmowego. do konkretnego typu anten i układu ich połączenia.

  W dziale anten R-TV pojęcie zwrotnicy antenowej ma technicznie inne znaczenie tzn. układu filtrów częstotliwości które pozwalają połączyć jednocześnie dwie lub więcej anten z zasady tylko odbiorczych o różnych czestotliwościach pracy, do jednego przewodu antenowego, przesyłającego sygnały R-TV do odbiorników/tunerów,
 • IGE-XAO
 • Poziom 28  
  Dziękuję za odpowiedź. Precyzując, są to dwie anteny odbiorcze. Mają być połączone wspólnie, aby pokryć większy obszar odbiorczy (przeszkodą są budynki i wzniesienia). Nie mogą być przełączanie w trakcie odbioru - muszą działać równolegle przez cały czas.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Tu powstają następne pytania.
  Czy to są jakieś anteny zakupione gotowe, typ producent, np.NAGARA QFH137 i NAGARA QFH144 które jako anteny tylko odbiorcze mogą prawdopodobnie zadowalająco pracować nawet do WFS(SWR) 2.5 czyli względnie szerokopasmowo

  Lub czy są projektowane i wykonane indywidualnie pod zapotrzebowanie?

  Czy obie są zaprojektowane tak aby prawidłowo z dopuszczalnym SWR pracować na tak względnie szerokim pasmie 137÷ 146MHz jako układ synfazowy lub każda osobno?

  Czy może raczej jedna antena jest na częstotliwość środkową 137,5MHz a druga np. 144MHz każda o odpowiedniej szerokości pasma roboczego tak aby obie wspólnie zapewniały pokrycie zakresu 137÷146MHz, do jednoczesnej pracy odbiorczej, czyli że powinny być raczej połączone przez wąskopasmowe filtry zwrotnicy antenowej bo mają dostarczać sygnał z całego pasma 137÷146MHz?

  Istnieje wyspecjalizowana firma Waldi która zajmuje sie projektowaniem,wykonywaniem i sprzedażą wyspecjalizowanych zwrotnic antenowych. Nie wiem jakie koszty mogą być przy tak bliskich częstotliwościach środkowych obu wejść domniemanej zwrotnicy antenowej i czy w ogóle jest to wykonalne lub opłacalne. Tu najlepiej skontaktować się z firmą. waldek(malpa)waldiantena.com.pl

  Natomiast w układzie synfazowym istnieje jeszcze możliwość poprowadzenia od anten do odbiornika dwu identycznych długością,typem i parametrami "elektrycznymi/falowymi UKF" i zastosowania łączącego je (przed odbiornikie,.skanerem) urządzenia dopasowującego tzw. "skrzynki antenowej ręcznej lub rozbudowanej cyfrowej z funkcjami automatyki strojenia, dopasowania SWR, fazowej eliminacji zakłóceń itp.
  I tu też wskazany bezpośredni kontakt z doświadczonymi "UltraKrótkoFalowcami" jako najbardziej obeznanymi z zastosowaniani dostępnego na rynku sprzetu i racjonalności/ekonomii ich zastosowania w konkretnym przypadku.
 • Poziom 28  
  Anteny są wykonane przeze mnie. Przeliczone na częstotliwość 137,5Mhz, ale odbieram na nich w szerokim zakresie, od 20Mhz do ponad 500Mhz. Szukam najtańszego rozwiązania połączenia ich razem.

  Znalazłem coś takiego:
  Link
  Właśnie o coś takiego mi chodzi. Czy mogę podłączyć taki splitter odwrotnie?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Moim zdaniem tak. Jest w opisie rozdzielacz/sumator.
  Straty łączenia sygnału poniżej <0.8dB(3-200MHz) <1.0dB(200-500MHz) przy teoretycznym zysku z łączenia dwuch takich samych anten +3dB
  Oczywiście najlepiej upewnić się u sprzedającego no i jest jeszcze 14 dni ustawowe na zwrot bez podania przyczyny przy zakupie na odległość.
  Można by poszukać ewentualnie tańszych odpowiedników.
  Własnoręcznie wykonany sprzegacz pierścieniowy 137÷146MHz (oczywiście,po solidnej dawce wiedzy teoretycznej) nie byłby szerokopasmowy ale koszt wykonania nie przekroczyłby 20÷30zł z końcówkami.
 • Poziom 28  
  Dobrze, dziękuję za pomoc. Skontaktuję się ze sprzedawcą.
 • Poziom 28  
  Witam ponownie,
  Zaopatrzyłem się już w odpowiedni sprzęt. Chcę to już wszystko zamontować. Niestety pojawił się kolejny problem - w jakiej odległości od siebie zamontować anteny? Anteny mają być obok siebie. Jeżeli dobrze myślę, to powinny być oddalone od siebie o krotności 2,18m. Chodzi mi o to, aby były zgodne w fazie.. ale nie wiem czy dobrze kombinuję, bo z drugiej strony, sygnał może przychodzić z różnych kierunków i takie ustawienie nic nie daje. Proszę o podpowiedź, czy ma to sens przy antenach dookólnych. Taki sam problem mam z kablami - czy do sumatora muszą być doprowadzone kable równej długości?
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Jeśli zamontujesz obie anteny współosiowo w pionie jedna nad drugą i przewody równej długości do sumatora to ich synfazowanie nie powinno zniekształcić dookólnie DOOKÓLNEJ charakterystyki promieniowani/odbioru w kierunkach poziomych.

  Odległość górnych skrajnych elementów anteny dolnej od dolnych skrajnych elementów anteny górnej powinna wynosić minimum 300:133MHz=1.128m

  Aby uniknąć szkodliwego oddziaływania dolnej anteny z metalowy masztem potrzebny odpowiedni kawałek masztu dieelektrycznego i staranne ułożenie przewodów łączących obie anteny z sumatorem.

  Jeszcze lepiej by było aby obie anteny były zamocowane na wspólnym pionowym elemencie nośnym. Metalowym? Bądź dielektrycznym?
  Zależy jaki materiał jest w twoich antenach według fabrycznych założeń projektowych dla tego typu anten, metalowy czy nieprzewodzący?
 • Poziom 28  
  Anteny mają być obok siebie, nie współosiowo jedna nad drugą. Do dyspozycji mam balkon około 6m długi i po obu krańcach powinny znaleźć się anteny. Jedna z nich będzie wystawać poza ścianę boczną bloku, tak, aby polepszyć odbiór z jednej strony.
 • Poziom 20  
  Jeśli mają być na balkonie a nie np. Nad dachem tj. w nieograniczonej przestrzeni to zniekształceniami charakterystyki dookólnej nie ma sensu się przejmować bo są nie do ogarnięcia systemowo bez tzw.skrzynki antenowej służącej dopasowaniu impedancji falowej R X C i fazowego dopasowania układu anten.
  Przewody zastosuj tej samej długości.
  Gdy by była "skrzynka antenowa" umożliwiająca zmianę i dopasowanie fazy sygnałów, eksperymentowanie z długościami przewodów może mieć sens.
  W obecnym układzie skrzynka z możliwościami regulowania fazy sygnałów przydała by się szczególnie, moim zdaniem.