Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mosfet P0903BD zamiana na P0903BDG

03 Lip 2019 03:21 303 7
  • Poziom 13  
    Witam

Potrzebuję wymienić jeden z tranzystorów mosfet na płycie głównej MSI 870 C-45. Oryginalnie jest tam Nikos P0903BD ale na allegro są tylko P0903BDG. Nie mogę nigdzie indziej(poza zagranicznymi stronami) znaleźć P0903BD. Czy wymiana na model z końcówką BDG ma sens? Ma on trochę niższe parametry wytrzymałości na natężenie prądu i napięcie. Oryginalny mosfet uległ uszkodzeniu podczas podkręcania procesora ze zmianą napięcia VCORE. Bezpośrednią przyczyną było prawdopodobnie uszkodzenie temperaturowe wynikające z braku chłodzenia sekcji zasilania. Płyta główna jest w pełni sprawna. Działa w tym momencie bez uszkodzonej fazy sekcji zasilania procesora ale wymusiło to na mnie zmniejszenie taktowania i napięcia poniżej wartości fabrycznych aby zapobiec uszkodzeniu kolejnych tranzystorów.
    Po wymianie uszkodzonego mosfetu zamierzam spowrotem podkręcić procesor ale dodając już przy tym radiator na sekcję zasilania.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Jak zamierzasz dalej podkręcać procka, to tym bardziej ten tranzystor o słabszych parametrach nie wytrzyma. Musisz dobrać coś mocniejszego.
  • Poziom 43  
    Zazwyczaj G na końcu nazwy oznacza "green" - czyli bez ołowiu kadmu rtęci itp.
    Dwa elementy jakie google znajduje pochodzą od różnych producentów i mają trochę inne parametry, gdyby oba były od jednego pewnie wersja G była by elektrycznie dokładnie taka sama.

Najistotniejszym parametrem jest rezystancja w stanie włączenia - Rds(on) która decyduje o stratach mocy tranzystory mają 9mΩ i 9,5mΩ (5% różnicy w mocy strat to żadna różnica), ale przyznam że gdybym ja to wymieniał poszukał bym czegoś co ma np 2x mniej i nie ma znacząco większego Qgs.
    Co prawda można znaleźć MOSFET z Rds(on)<1mΩ ale taki będzie miał kilka razy większy ładunek bramki, co może pogorszyć czasy przełączania, co z kolei zwiększy straty mocy, bez przeanalizowania elementów w układzie i obejrzenia przebiegów, powstrzymał bym sie od tak drastycznych zmian.

Płyta jest zasilana z 12V tranzystory są z zapasem na 30V, 25V też powinno być wystarczające.

Każdy laik powie że lepszy mocniejszy niż słabszy, elektronik powie że to nie takie proste, w rzeczywistości katalogowe Id to parametr obliczeniowy, w układzie nigdy sie do niego nie zbliżamy więc bez znaczenia jaką ma wartość, ważne jest niskie Rds(on).
    Z kolei V(br)dss to napięcie przebicia, trzeba mieć niewielki zapas, ale nie za duży bo tranzystory na wyższe napiecie mają gorsze wszystkie pozostałe parametry.
  • Poziom 25  
    jarek_lnx napisał:
    Każdy laik powie że lepszy mocniejszy niż słabszy

Każdy laik jest tego samego zdania co Ty. Pozdrawiam wszystkich laików. :-)
  • Poziom 43  
    tomtim123 napisał:
    Poczułeś się urażony, jak mi przykro, nie chciałem :(
    Trzeba było napisać jakieś konkrety w swoim poście, nie narażał byś się na konfrontację z takimi nerdami jak ja.
  • Poziom 25  
    jarek_lnx napisał:
    tomtim123 napisał:
    Poczułeś się urażony, jak mi przykro, nie chciałem :(
    Trzeba było napisać jakieś konkrety w swoim poście, nie narażał byś się na konfrontację z takimi nerdami jak ja.

Nie poczułem się urażony, nie mam 15lat. Po prostu chciałem odpowiedzieć na szybko bez fachowego rozpisywania się z datasheet. Zakładałem, że autor postu te informacje już sobie sprawdził.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Czyli raczej bez większych przeciwwskazań mogę wlutować mosfet z końcówką G? Sprawdzałem wcześniej noty katalogowe i widziałem, że nieco się różnią. Ewentualnie czy są jakieś zamienniki 1:1 dla P0903BD? Szukałem ale nie za bardzo mogę takowy znaleźć. Zaznaczam, że będzie wymieniany tylko jeden z kilku mosfetów(chyba pięciu, bo jest pięć faz zasilania) i nie wiem jakie skutki może mieć danie czegoś o znacznie innych parametrach.
  • Poziom 43  
    kewert napisał:
    Ewentualnie czy są jakieś zamienniki 1:1 dla P0903BD?
    Poszczególne egzemplarze tego samego typu mogą się różnic bardziej niż te 5% więc nie ma sensu szukać.