Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OneMeter - miernik zużycia energii

03 Lip 2019 13:19 1341 3
  • Poziom 1  
    Dzień dobry,

Chciałbym zapytać, czy ktoś z Państwa słyszał o urządzeniu zwanym OneMeter?
    To niewielkie urządzenie służące do kontrolowania zużycia energii – taka mała nakładka, którą zakłada się na port optyczny w liczniku. Ta „wtyczka” sczytuje w 15-minutowych odstępach dane z licznika, zapisuje je i prowadzi szczegółowe statystyki ze zużycia energii. Może też działać z licznikiem dwukierunkowym, robiąc pełne wykresy energii pozyskanej i oddanej do sieci - to szczególnie mnie interesuje z tytułu fotowoltaiki.
    Czy ktoś Państwa miał może kontakt z urządzeniem, lub jest jego posiadaczem?
    Chętnie poznam opinie na temat działania OneMeter, jeżeli takowe się znajdą:)
  • Poziom 34  
    W licznikach montowanych przez ZE port optyczny zapewne będzie całkowicie wyłączony lub dostęp przez ten interfejs będzie zabezpieczony jest hasłem.
    Czasem są dwa hasła. Znajomość jednego pozwala na odczyt zużycia a drugie na zmianę konfiguracji. Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś ZE prowadziły bardzo restrykcyjną politykę w tym względzie. Czyli czym mniej może zrobić użytkownik tym lepiej.
    Alternatywnym rozwiązaniem jest zliczanie mignięć diody LED znajdującej się w liczniku. Zwykle jednak jest tylko jedna taka dioda do energii czynnej. Nie ma więc jak rozróżnić energii produkowanej od zużywanej.
    Zobacz też produkt do podobnego zastosowania: iNode Energy Meter.
  • Poziom 1  
    Witaj,

Właśnie dostarczono mi wspomniane urządzenie, tj. OneMeter w wersji Home. Urządzenie nabyłem ze względu na świeżo uruchomioną instalacje FV.
    W/g informacji na stronie producenta, wymagane jest urządzenie z Androidem ver min 4.3.
    Urządzenie, którym chciałem się połączyć jest wyposażone w system Android 4.4.2 (nie ma możliwości upgrade'u) - mimo tego nie byłem w stanie zainstalować apki z sklepu Google Play.
    Skontaktowałem się z producentem (głupio mi że po godzinach ich pracy) i zostałem zapewniony że developerka sprawdzić co jest nie tak i jutro da mi znać.

Martwi mnie fakt, że parę dni wcześniej zostałem zapewniony, że jeżeli wejdę w posiadanie urządzenia dostane dostęp do API i będę w stanie dane ściągać na Raspberry Pi.

Mój cel to podłączyć Onemeter do Raspberry Pi które będzie wykonywało INSERT QUERY do bazy danych.

Na chwile obecną dostałem od konkurencji informacje że "mReader Opto" nie współpracuje z licznikiem Iskra AM550 który został u mnie zamontowany.

Jeżeli drogi forumowiczu masz już to urządzenie, to opisz proszę Twoje doświadczenia.
    Ja z mojej strony postaram się relacjonować sytuacje bieżąco.

TvWidget: Z Twojej wypowiedzi odniosłem wrażenie że iNode Energy Meter ma możliwość sczytania danych z licznika. Po sprawdzeniu danych urządzenia wydaje mi się że ono zlicza mrugnięcia diody - co za tym idzie jak wcześniej wspomniałeś, nie ma możliwości rozróżnienia poboru od wysłania. Napisz proszę jeżeli się mylę w sprawie iNode Energy Meter.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś urządzenia, które umożliwią mi osiągnięcie mojego celu - dajcie proszę znać. Na tapecie mam jeszcze sprawę zakupu zwykłej głowicy optycznej na USB, ale jeżeli licznikowe opto faktycznie będzie zablokowane to utopie pieniądze.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam. Dziś dostarczono mi urządzenie OnetMeter Home. Zamówiłem przez pomyłkę tę wersję. Szybko zorientowałem się w pomyłce i natychmiast dopłaciłem 44 zł korygując zamówienie na wersję Home PV. Różnica polega na tym, że Home nie obsługuje fotowoltaiki. Dzięki uprzejmości producenta internetowo zaktualizowano mi wersję Home do wersji Home PV. Trwało to kilka minut. Problem zaczął się, gdy chciałem sparować to urządzenie z licznikiem. Łączenie zatrzymywało się po 18 do 25 %wgrywania. Specjalista producenta stwierdził, że port optyczny licznika jest zablokowany. Pozostało mi prosić dostawcę energii o odblokowanie portu optycznego lub zgodnie z umową odesłać w ciągu 30 dni zakup sprzedawcy.
    Oglądałem na YouTube film z zeszłego roku przedstawiający problemy, na które informatyk napotkał przy instalacji OnetMeter. W końcu je pokonali i w sumie wyglądało to bardzo optymistycznie. Sądziłem, że po roku nie będzie żadnych problemów. Okazało się, że tak nie jest.
    Sądzę, że Zakład Energetyczny nie powinien robić żadnych problemów.
    Z reklam zamieszczanych w internecie wynikało, że Zakłady dają specjalne kody obniżające koszty zakupu do zera zł. Czy to jest tylko chwyt reklamowy, jeżeli tak to czyj? O dalszych krokach i skutkach pewnie napiszę. Pozdrawiam Czesław