Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skalowanie pomiaru z czujnika analogowego

03 Lip 2019 16:14 381 11
  • Poziom 3  
    Cześć, mam następujący problem: mam czujnik analogowy mierzący wysuw tłoka siłownika. W procesie kalibracji czujnika, siłownik dojeżdża do detalu o grubości powiedzmy 20mm, a następnie do detalu o grubości 50mm. Nie znamy odległości detali od wsuniętego tłoczyska. Mamy dane: grubości detali, liczbę impulsów dla poszczególnych pozycji i liczbę impulsów dla wsuniętego tłoczyska. Jak na podstawie tych danych skalibrować pomiar odległości tak żeby był w mm? Ja zrobiłem to w następujący sposób jednak są różnice:
    ODL = [(50-20)/(LICZBA_IMPULSOW_MAX-LICZBA_IMPULSOW_MIN)]*(AKTUALNY_ODCZYT_CZUJNIK-IMPULSY_WSUNIĘTY)
  • Poziom 14  
    Czy wzór nie powinien być taki :
    ODL = [(50-20)/(LICZBA_IMPULSOW_50-LICZBA_IMPULSOW_20)]*(AKTUALNY_ODCZYT_CZUJNIK-IMPULSY_WSUNIĘTY)

Czy układ jest liniowy? Jaki to czujnik? W tytule jest analogowy...
  • Poziom 3  
    msbio napisał:
    Czy wzór nie powinien być taki :
    ODL = [(50-20)/(LICZBA_IMPULSOW_50-LICZBA_IMPULSOW_20)]*(AKTUALNY_ODCZYT_CZUJNIK-IMPULSY_WSUNIĘTY)

Czy układ jest liniowy? Jaki to czujnik? W tytule jest analogowy...

Tak dokładnie taki wzór zastosowałem. Układ i pomiar z czujnika można przyjąć za liniowy sprawdzałem to. Czujnik firmy Festo, ale dokładnego numeru niestety nie mam
  • Poziom 25  
    Z proporcji .... obliczyć max i min ruchu siłownika. Potem wpasować 50/20 znając mm.
  • Poziom 39  
    Witam,
    prosze mnie poprawic ale napisales ze masz liczbe impulsow odpowiadajacych 2 pozycjom kalibracyjnym wiec wiesz ile impulsow przypada na powiedzmy 1mm czy 1um zeleznie od dokladnosci czujnika.
    To w czym problem? Znasz absolutna wartosc i masz dystans. Czujnik jest linjowy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    No właśnie chyba nie wie ile impulsów na mm. Tak rozumiem.
  • Poziom 38  
    Jeżeli układ jest liniowy to można skorzystać z matematycznej funkcji liniowej w postaci y = Ax + B. Mając y1, x1 oraz y2, x2 trzeba rozwiązać układ równań z dwiema niewiadomymi A i B. To przekształcenie może być dowolne - albo milimetry w funkcji impulsów albo odwrotnie impulsy w funkcji milimetrów.
  • Poziom 25  
    krzysiek_krm napisał:
    można skorzystać z matematycznej funkcji liniowej w postaci y = Ax + B. Mając y1, x1 oraz y2, x2 trzeba rozwiązać układ równań z dwiema niewiadomymi A i B.
    Właśnie o tym mowa .
  • Poziom 38  
    vindevil napisał:
    krzysiek_krm napisał:
    można skorzystać z matematycznej funkcji liniowej w postaci y = Ax + B. Mając y1, x1 oraz y2, x2 trzeba rozwiązać układ równań z dwiema niewiadomymi A i B.
    Właśnie o tym mowa .

Zapewne tak, jednak z doświadczeń (nie tylko moich) wynika, że znacznie lepiej jest użyć czystej matematyki zamiast nieco enigmatycznych sformułowań typu
    vindevil napisał:
    Z proporcji .... obliczyć max i min ruchu siłownika. Potem wpasować 50/20 znając mm.

W dodatku
    vindevil napisał:
    No właśnie chyba nie wie ile impulsów na mm. Tak rozumiem.

to w ogóle do niczego nie jest potrzebne - po to jest właśnie kalibracja.
    A wspomniany przeze mnie układ równań można sobie rozwiązać "na kartce" i tylko zaimplementować w programie otrzymany wynik.
  • Poziom 25  
    krzysiek_krm napisał:
    to w ogóle do niczego nie jest potrzebne - po to jest właśnie kalibracja.
    jeśli tak to do czego się odniesiemy . Gdzie jest punkt 0 ?
    A co to za enigmatyczne równanie zwane proporcją?
  • Poziom 39  
    Witam,
    panowie obaj macie racje, jedno odnosi sie do pozycji absolutnej a drugie do wzglednej i obie tu zadzialaja.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    vindevil napisał:
    jeśli tak to do czego się odniesiemy . Gdzie jest punkt 0 ?

To jest nieistotne, zero jest w tym przypadku umowne. Warunkiem koniecznym i wystarczającym jest żeby było to to samo zero zarówno podczas kalibracji jak i pomiarów, na przykład całkowicie cofnięty siłownik.
    Trochę zgaduję, autor tego nie napisał, ale przypuszczam, że jest tam jakiś enkoder inkrementalny, który "nie ma zera", chyba że jest absolutny - wówczas należy liczyć różnice impulsów.
    vindevil napisał:
    A co to za enigmatyczne równanie zwane proporcją?

Miałem na myśli słowo "wpasować", które w sensie matematycznym może oznaczać wszystko lub nic.