Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie piekarnika i płyty

03 Lip 2019 18:04 873 41
  • Poziom 5  
    Witam, na początek dam znać że wiem iż by nie utracić gwarancji musi zrobić to elektryk z uprawnieniami, tylko nawet on zastanawia się jak to zrobić.
    Otóż wcześniej podłączony był piekarnik i płyta ceramiczna na zasadzie płyta do piekarnika a piekarnik do 3 faz.
    Teraz zamówiłem piekarnik i płytę indukcyjną, i zastanowienie mam jak to podłączyć bo płyta przyszła elegancko z kablem zakończonym gołymi przewodami, a piekarnik z wtyczką E.
    Nie wiem czy można poprostu bez obaw zdemontować wtyczkę i podłączyć wszystko standardowo na wago - jedną fazę dla piekarnika, dwie dla płyty, i n oraz pe wspólnie, czy lepiej zrobić jakiś adapter z wtyczki E na przewody zamiast ją demontować, czy jak?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Zamontować gniazdo do piekarnika(jak jest możliwość to natynkowe)a płytę w puszce gdzie był doprowadzony przewód 3-fazowy.Nie bawiłbym się w łączenie na wago.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Podeślę zdjęcia jak wrócę do domu.
    Jednak mogę dodać że obecny zestaw ciągnął 9,7 kW
    Z podciągnięciem z rozdzielnicy do kuchni osobnego przewodu byłby niemały problem.
  • Poziom 11  
    Znając życie masz tam przewód 5x2.5. Płyty mają często moc całkowitą około 7KW.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Dokładnie, płyta ma 7,2kW piekarnik 2,5kW
    nawet wcześniej tego tak dokładnie nie sumowałem ale wychodzi łącznie 9,7kW - pobór identyczny jak w funkcjonującym wcześniej zestawie.

Normy normami ale pytam o rozwiązanie praktyczne i bezpieczne w przypadku braku możliwości doprowadzenia osobnego przewodu - rozdzielnica w jednym rogu domu a kuchnia na drugim - kucie praktycznie przez 3 pomieszczenia.
  • Poziom 42  
    Gdyby to była zwykła płyta ceramiczna to opcja z gniazdem wyprowadzonym z jednej z faz miała by rację bytu. O ile trójfazowy obwód jest zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym zespolonym trójfazowo. Przy indukcji ryzykujesz przeciążenie przewodu N więc pozostaje kucie i osobny obwód na gniazdo piekarnika.

Kraniec_Internetów napisał:
    Po drugie, płyta i piekarnik muszą mieć własne, oddzielne obwody jako że są to odbiory o mocy powyżej 2kW przyłączone na stałe

menvick napisał:
    piekarnik z wtyczką E.

Głupoty piszesz.

Kolego autorze, może jest gdzieś w kuchni inne gniazdo z którego można się rozszerzyć o gniazdo piekarnika. Licząc się oczywiście z tym że albo np. zmywarka albo piekarnik. Bo zabezpieczenie obwodu może nie pozwolić na kożystanie z obu na raz
  • Poziom 5  
    O tu coś by było, o ile piekarnik może być na jednym obwodzie z resztą gniazdek kuchennych - chyba że jeszcze sens miała by kombinacja w stylu faza nieużywana z przewodu który mam za kuchenką a neutralny i pe z jakiegoś gniazdka kuchennego pociągnięty.
  • Admin Elektroenergetyka
    kortyleski napisał:

Kolego autorze, może jest gdzieś w kuchni inne gniazdo z którego można się rozszerzyć o gniazdo piekarnika. Licząc się oczywiście z tym że albo np. zmywarka albo piekarnik. Bo zabezpieczenie obwodu może nie pozwolić na kożystanie z obu na raz

Nie, tak się nie robi.
    Zmywarka, piekarnik i płyta mają mieć osobne niezależne obwody.

menvick napisał:
    O tu coś by było, o ile piekarnik może być na jednym obwodzie z resztą gniazdek kuchennych - chyba że jeszcze sens miała by kombinacja w stylu faza nieużywana z przewodu który mam za kuchenką a neutralny i pe z jakiegoś gniazdka kuchennego pociągnięty.

Absolutnie tak niewolno robić.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    No właśnie, wytyczne i przepisy wytycznymi i przepisami, ale tak na logikę nie mogę zrozumieć czemu jak na jednym obwodzie było jedno zespolone urządzenie o poborze 9,7kW to było dobrze, a nie mogą na tym samym obwodzie być dwa osobne urządzenia o identycznym poborze bo będzie źle?
  • Poziom 1  
    menvick napisał:
    No właśnie, wytyczne i przepisy wytycznymi i przepisami, ale tak na logikę nie mogę zrozumieć czemu jak na jednym obwodzie było jedno zespolone urządzenie o poborze 9,7kW to było dobrze, a nie mogą na tym samym obwodzie być dwa osobne urządzenia o identycznym poborze bo będzie źle?

Nie możesz zrozumieć, bo nie jesteś elektrykiem. Standard w mieszkaniach przewiduje podłączenie jednego zespolonego urządzenia. Ty masz dwa osobne i nie ważne, że ich łączna moc jest równa jednemu "kombajnowi".
    Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał, tylko nie bardzo rozumiem poco przychodzisz i prosisz o radę, skoro i tak upierasz się przy swoim.
  • Poziom 5  
    @Łukasz-O
    O, cieszę się że wpadłeś.
    Co więc zrobić? Obecnie podłączyć nie ma jak, a autor w obawie przed kuciem w przedpokoju pod nowe przewody weźmie sąsiada partacza by popodłączał byleby działało. Jakaś trzecia opcja?

Właśnie szukam trzeciej opcji
  • Poziom 1  

Hmm... a ile masz obwodów gniazd w kuchni? Jak więcej niż 1 (nie liczymy tego do indukcji), to może udałoby się instalację lekko przerobić, by ten jeden obwód zasilał tylko i wyłącznie piekarnik, a drugi obwód resztę gniazd.

A obwód zmywarki?
  • Poziom 5  
    Niestety doprowadzenie gazu zlikwidowane przy remoncie w momencie położenia przewodu do elektrycznej kuchenki, a o zmywarce nie pomyślał nikt wtedy.
    Chyba czeka mnie kolejny remont.
  • Poziom 38  
    Zawsze nurtuje mnie pytanie
    Kto zatwierdza i egzekwuje projekty budynków wielorodzinnych gdzie do kuchni doprowadzone jest zasilanie 5 przwwodowe przeznaczone do płyty i piekarnika.
    O zespolonych urzadzeniach nie mówimy bo to nieznaczacy segment rynku.
    To samo dotyczy podłączenia na sztywno a nie wtyk ww urządzeń.
    Miałem przypadki uratowania klienta /awaria płyty/ przed oczekiwaniem na elektryka przez wyjecie wtyczki 3 fazowej.
    W rozdzielnicy 1 wyłacznik różnicowy dla 3 faz.
    Blok świeży.
  • Poziom 5  
    No okazuje się że mało przemyślane..
    Wszystko robiła jedna firma jakieś 15 lat temu: płyty gk, hydraulikę, likwidację gazu, glazurę, instalację elektryczną, meble, podłączenie sprzętu.
    Co ciekawe ich hydraulik pomyślał o wprowadzeniu przy zlewozmywaku zaworu do zmywarki, a ich elektryk o gnieździe na zmywarkę nie, i przewód pociągnął pod kuchenkę którą miał montować.
    No cóż, opcje są tylko dwie. Doprowadzasz dwa nowe obwody do kuchni i jest tak jak powinno albo wprowadzasz gniazdo na piekarnik z puszki, wykorzystując wolną fazę i wspólne N o PE.
    Tylko to drugie rozwiązanie jest podcieraniem tyłka szkłem.
    Twoje mieszkanie i Twoja decyzja.
  • Poziom 38  
    90% bloków ma wspólne zasilsnie kuchni /nowych/.
    Zbigniew 400 napisał:
    90% bloków ma wspólne zasilsnie kuchni /nowych/.

Zgadza się, standardy projektowania w deweloperce przewidują minimum konieczne.
    Jeśli ktoś chce mieć osobną płytę i piekarnik (co zaczyna być regułą) niech sobie przebuduje instalacje. Niestety jesteśmy wciąż daleko za nowoczesnymi trendami.
  • Poziom 1  
    Zbigniew 400 napisał:
    Co na to odbiory ?

A co ma do tego odbiór?
    Instalacja jest wykonana zgodnie z projektem na chwile jej zdania.
    Późniejsze zmiany spoczywają na właścicielu, który jest zobowiązany dostosować instalację do swoich aktualnych potrzeb.
  • Poziom 38  
    To znaczy że 1% zestawów musi być zastosowany a 99% wymaga zmizny instalacji.
    A przeglady co na to ?
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Zbigniew 400 napisał:
    To znaczy że 1% zestawów musi być zastosowany a 99% wymaga zmizny instalacji.
    A przeglady co na to ?

Nie rozumiesz.
    U nas ciągle uważa się, że osobny piekarnik, często w innej części kuchni to wciąż widzimisię i przejaw zbędnego luksusu. Z tego powodu w masówce projektuje się wymagane minimum dla jednego wspólnego urządzenia.
    Choć to się zaczyna powoli zmieniać.
    Oto fotka rozdzielnicy w wersji deweloperskiej, gdzie przewidziano osobny obwód do piekarnika:
    Podłączenie piekarnika i płyty

Każde stacjonarne urządzenie powyżej 2 kW musi być zasilone z wyodrębnionego obwodu. Wyodrębniony obwód to również osobne N i PE.
    Dlatego jeśli ktoś chce osobny piekarnik, a nie posiada osobnego obwodu, powinien niestety go doprowadzić.