Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć.

03 Lip 2019 21:20 486 10
 • Poziom 9  
  SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć.
  Mam problem z lodówką. Działa, ale się nie wyłącza. Sprężarka ciągle pracuje, a ten czarny pojemnik na zdjęciu jest gorący. Mieszkam w Niemczech i chciałbym ją przewieźć osobówką do Polski do serwisu, żeby ocenili co jej jest. Na którym boku można ją przewieźć.
 • Poziom 32  
  markus119 napisał:
  Ten czarny pojemnik na zdjęciu jest gorący.
  Skoro pracuje non stop, to grzeje się i jest gorący. Czyi normalne przy tego typu awarii.

  markus119 napisał:
  Na którym boku można ją przewieźć.
  Najlepiej byłoby przewozić lodówkę pionowo, czyli w pozycji, w której normalnie pracuje. Jeśli to z różnych względów nie jest możliwe, przewożenie w poziomie jest ostatecznością, ale... dopuszczalne w pewnych przypadkach.

  Przede wszystkim należy sprawdzić, gdzie jest rurka ssąca. Po sprawdzeniu lodówkę ustawiamy więc tak, żeby rurki wychodzące z kompresora były skierowane w górę, a nie odwrotnie. Czyli absolutnie nie wolno wozić lodówki na tylnej ścianie! Większość lodówek można więc wozić kładąc je na prawej stronie (przewody będą wychodzić wtedy do góry), choć zdarzają się też konstrukcje z rurkami w drugą stronę.

  Stosunkowo mało ryzykowną jest także pozycja na drzwiach, a lodówka jest ustawiona nieco skośnie. Czyli dół lodówki spoczywa na podłodze, a pod górną krawędź należy podłożyć dystans o wysokości kilkudziesięciu centymetrów (karton, styropian). Należy też pamiętać o dobrym zabezpieczeniu pompy (sprężyny) oraz i obudowy kompresora (zwykle nóżek gumowych).

  Po transporcie lodówkę należy ustawić pionowo i bezwzględnie odczekać dobę przed włączeniem. Ten czas jest konieczny do prawidłowego spłynięcia oleju (a nie "freonu", jak czasem można poczytać).
 • Specjalista AGD
  markus119 napisał:
  Działa, ale się nie wyłącza.
  Co rozumiesz przez "działa". Fakt, że się nie wyłącza nasuwa wątpliwości co do sensu transportowania jej do serwisu.
 • Poziom 32  
  Kolega ma absolutną racę.Koszt tego typu termostatu nie jest wielki, a wymiana bardzo prosta i niewymagająca specjalistycznych narzędzi. Proponuję więc wymontować tę część z lodówki i wkleić tutaj zdjęcia oraz oznaczenia. Na pewno bez trudu uda nam się znaleźć oryginał lub zamiennik. Nie znam tej lodówki, ale biorąc pod uwagę zamontowany w niej kompresor Aspera bpe1111y, powinien pasować któryś z tych:
  SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć.Termost...jpg Download (32.78 kB) SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć.Whirlpool ...mostat.jpg Download (20.17 kB)
  Sprawdź proszę, a termostat możesz zamówić w Polsce i wymienić na miejscu nie ryzykując transportu lodówki. Całkowite koszty wymiany nie przekroczą prawdopodobnie kilkudziesięciu złotych.
 • Poziom 9  
  Mobali napisał:
  Proponuję więc wymontować tę część z lodówki i wkleić tutaj zdjęcia oraz oznaczenia. Na pewno bez trudu uda nam się znaleźć oryginał lub zamiennik.
  Termostat wygląda tak: Najprawdopodobniej to model KDF29M
  SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć. SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć. SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć. SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć. SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć. SEG 260F - Lodówka nie wyłącza się. Na którym boku przewieźć.

  Jak rozumiem ze schematu
  3 - brązowy z sieci
  4 - czarny
  6 - brązowy co idzie do wtyczki z czerwonym, a żółto niebieski do obudowy
  Ten "kabel sieciowy" to nie od lodówki :) To przedłużacz, który zasila magnetofon stojący na lodówce.

  Przed ewentualnym wyrzuceniem wolałbym, żeby serwis ocenił, czy może da się naprawić. W Niemczech nie ma co dawać. Jedyny serwis w okolicy prowadzi sklep, który sprzedaje AGD z outletu. W 2014 za przyjęcie do naprawy brali 30 euro i stwierdzali, że nie naprawią i można sobie kupić od nich nową.
 • Specjalista AGD
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Uszkodzony termostat
  Z bardzo skąpego opisu objawów wcale to nie wynika.
  markus119 napisał:
  Termostat wygląda tak: Najprawdopodobniej to model KDF29M
  Przecież masz napisane na termostacie, że jest to danfoss 077B6575.
  Mobali napisał:
  Nie znam tej lodówki, ale biorąc pod uwagę zamontowany w niej kompresor Aspera bpe1111y, powinien pasować któryś z tych
  Od kiedy to model termostatu zależy od modelu sprężarki?
 • Poziom 32  
  markus119 napisał:
  W Niemczech nie ma co dawać...
  To oczywiste. Szczególnie, jeśli dobrym rozwiązaniem okaże się wymiana termostatu.

  zhudomel napisał:
  Uszkodzony termostat
  Z bardzo skąpego opisu objawów wcale to nie wynika.
  Koszt termostatu jest naprawdę znikomy w stosunku do konieczności transportu lodówki przez kawał Europy. Ryzyko jest więc niewielkie i moim zdaniem w pełni uzasadnione. Zresztą na próbę można wykorzystać termostat używany.
 • Poziom 9  
  Na pokrętle jest skala od 1 do 5. Nastawię np. 3 lodówka pracuje cały czas. Obniżę do 2 wyłączy się i jakiś czas pozostanie wyłączona. Załączy się na tej 2 i znowu pracuje bez przerwy. Obniżę do 1 znowu na jakiś czas się wyłączy. Obniżenie poniżej 1 nie powoduje wyłączenia lodówki. To stało się podczas ostatnich upałów. Wcześniej miałem wrażenie, że włącza się zbyt często, ale się wyłączała. Możecie podać jakieś tanie zamienniki tego termostatu. Ten Danfoss na Ebay kosztuje 44,9 € ,€ a nie mam pewności, że to on jest zepsuty.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Poziom 32  
  No, to teraz jest już nieco więcej danych dotyczących tej awarii. W tej sytuacji, można też wskazać kilka innych prawdopodobnych przyczyn:

  1. Zaczynając od najprostszej - sprawdź proszę stan uszczelek drzwi oraz skontroluj, czy drzwi domykają się szczelnie.

  2. Sprawdzić ułożenie kapilarki termostatu. Jeśli przesunęła lub zmieniło się mocowanie do uchwytu parownika, może to spowodować (ale nie musi) podobne problemy.

  3. Nadmierne zużyta sprężarka, co może prowadzić do zbyt szybkiego wyrównywania ciśnienia w układzie i wzrostu temperatury w chłodziarce, co skutkuje jej ciągłym włączaniem (lub niewyłączaniem).

  4. Awaria termostatu, na przykład zmiana histerezy (zawęziła się). Można podpiąć jakikolwiek sprawny zamiennik i wykluczyć tę możliwość.

  5. Ubytek czynnika chłodzącego? Odsuń lodówkę od ściany i sprawdź czy cała wężownica (kratka z tyłu lodówki) jest równomiernie ciepła. Jeżeli nie, to może oznaczać ubytek czynnika chłodzącego.